Јавни позив за Програм подизања капацитета регионалних иновационих стартап центара у сарадњи са НТП
Фонд за иновациону делатност
објављује
Јавни позив за
Програм подизања капацитета регионалних иновационих стартап центара у сарадњи са научно технолошким парковима
Циљеви програма:
Општи циљ програма је развој капацитета регионалних иновационих стартап центара (стартап инкубатори, стартап центри, смарт сити центри и др.) које представљају организације за подршку предузетничким (стартап) тимовима и новооснованим предузећима иновационе делатности (стартапима). Програмом се развијају компетенције регионалних иновационих стартап центара за пружање подршке на конзистентан и организован начин, као и за укључивање у интегрисани систем подршке иновационој делатности, са циљем достизања самоодрживости за даљи рад и функционисање. Програмом се постиже интеграција регионалних иновационих стартап центара са научно-технолошким парковима, у циљу развоја иновативне заједнице на локалном нивоу, а у функцији системског развоја иновационе делатности као и унапређењу иновационог екосистема на територији Републике Србије.
План пројектних активности треба да садржи активности којима ће се извршити подизање капацитета регионалних иновационих стартап центара за обављање следећих задатака:
- Промоција регионалног иновационог стартап центра у својој локалној заједници у циљу привлачења предузетничких (стартап) тимова и појединаца који имају иновативну идеју
- Развој предузетничког духа код младих организацијом различитих догађаја (хакатона, презентације идеје и сл.)
- Едукација и помоћ тимовима и појединцима у развоју пословања и комерцијализацији иновативних идеја, кроз упознавање са различитим пословним моделима, дефинисању и истраживању тржишта, утврђивању циљаних корисника, планова продаје и маркетинга и стратегијама раста и развоја
- Помоћ у генерисању, евалуацији, валидацији и тестирању идеја
- Умрежавању кроз организацију и учешће на догађајима и састанцима (meetups) са другим субјектима иновационог екосистема
- Обезбеђивање радног простора са неопходном интернет конекцијом у којем се налази компјутерска опрема, сала за састанке и презентације, канцеларије, као и друга пратећа опрема
- Менторство путем обезбеђивања искусних стручњака из области технологије, иновација и пословања који могу пружити одговоре на питања од значаја за развој новог иновативног предузећа (стартапа)
- Помоћ у обезбеђивању финансијске подршке за развој пословања, кроз едукацију о моделима и конкретним изворима финансирања, као и помоћ у писању пријаве за добијање средстава
- Саветовање у области правних, финансијских и административних послова, као и питања права заштите интелектуалне својине
- Припрема тимова за представљање пословне идеје пред инвеститорима (Pitch Preparation)
- Помоћ у развоју и тестирању прототипа
Услови пријаве:
Подносилац пријаве је Конзорцијум који чини Научно-технолошки парк са једним регионалним иновационим стартап центром. Конзорцијум се формира на основу потписаног споразума о сарадњи на пројекту који ће допринети циљу програма.
Научно-технолошки парк мора испунити услове дефинисане Законом о иновационој делатности („Сл. гласник РС“, број 129/21) и услове за упис у Регистар субјеката националног иновационог система у складу са Правилником о Регистру субјеката националног иновационог система („Сл. гласник РС“, број 143/22).
Под регионалним иновационим стартап центрима подразумевају се сви центри основани Програмом подршке отварању регионалних иновационих стартап центара за 2018. годину (Закључак Владе 05 Број: 023-3786/2018-1 од 26. априла 2018. године) и 2019. годину (Уредба Владе 05 Број: 110-1809/2019 од 6.марта 2019. године објављена у "Службеном гласнику Републике Србије", број 15/19), Програмом подршке подизању иновационих капацитета јединица локалне самоуправе на територији Републике Србије за 2020. годину (Уредба Владе 05 Број: 110-4031/2020 од 21. маја 2020. године објављена у „Службеном гласнику Републике Србије", број 76/20) и 2022. годину (Уредба Владе 05 број 110-125/2022., од 13. јануара 2022. године објављена у „Службеном гласнику Републике Србије“, број 04/22) и Програмом подршке унапређењу иновационих капацитета на територији АП Косово и Метохија за 2019. годину (Уредба Владе 05 Број: 110-11252/2019 од 13. новембра 2019. године објављена у „Службеном гласнику Републике Србије", број 81/19), као и други субјекти иновационе инфраструктуре основане у партнерству или на иницијативу јединице локалне самоуправе (у складу са чланом 29. Закона о иновационој делатности "Сл. гласник РС", бр. 129/2021) до момента објављивања овог Јавног позива.
Научно-технолошки парк закључује уговор са регионалним иновационим стартап центром и заједно подносе пријаву тако што Научно-технолошки парк јесте носилац Конзорцијума, а регионални иновациони стартап центри су партнери на пројекту. Научно-технолошки парк има право да поднесе више од једног пројекта са различитим регионалним иновационим стартап центрима , а у складу са расположивим средствима Програма.
Регионални иновациони стартап центри који нису регистровани као правно лице, дужни су да у првој години пројекта, од момента објављивања овог Јавног позива, региструју посебно правно лице са којим ће извршити пријаву и регистрацију у Регистар субјеката националног иновационог система. У супротном, у другој години пројекта неће моћи да остваре финансирање.
Износ финансирања:
Максимални износ финансирања који Фонд за иновациону делатност (у даљем тексту: „Фонд“) може доделити по једном пројекту je до 5.000.000,00 динара за период од 18 до 24 месеци. Средства се додељују у полугодишњим траншама. Транше у другој години финансирања биће уплаћене након доношења позитивног мишљења о реализацији пројектних активности у првој години финансирања.
Одобрена средства пројекта Фонд уплаћује Научно-технолошком парку. Одобрена средства се расподељују на следећи начин:
- до 20% укупног одобреног буџета пројекта намењено је Научно-технолошком парку за пружање менторске и едукативне подршке и руковођење пројектом;
- до 80% укупног одобреног буџета пројекта намењено је трошковима реализације планираних активности по појединачним пројектима за потребе испуњења наведених циљева и друге индиректне трошкове везане за активност Пројекта.
Укупан буџет за програм: 50.000.000,00 динара.
Правила „de minimis“ државне помоћи се примењују на пројектна средства која изабрани Конзорцијум (корисник пројекта) добија од Фонда кроз овај програм у складу са правилима за доделу државне помоћи.
Дозвољени трошкови:
- Људски ресурси – трошкови особља ангажованог на пројекту
- Трошкови ментора и експерата
- Трошкови организације, обука, промоција, техничког и структурног умрежавања
- Трошкови рачуноводствених и правних услуга, као и канцеларијског материјала
- Трошкови путовања у вези са пројектом
- Други административни трошкови („overheads“)
Плаћање ПДВ-а је дозвољен трошак.
Недозвољени трошкови:
- Трошкови банкарског пословања
- Курсне разлике
- Режијски трошкови и трошкови изнајмљивања простора
- Потраживања
- Остали трошкови које нису у складу са наменом средстава
Документација која се подноси приликом пријаве:
- Адекватно попуњен Пријавни образац потписан од стране подносиоца пријаве у коме се између осталог налази и предлог пројекта, односно план пројектних активности носиоца конзорцијума, као и план пројектних активности регионалног иновационог стартап центра, предлог буџета пројекта, као и кратко представљање главног особља ангажованог на пројекту;
- Потписан уговор о Конзорцијуму између Научно-технолошког парка и регионалног иновационог стартап центра;
- Документ којим се потврђује да је простор намењен за рад регионалних иновационих стартап центара расположив, без терета и дат на коришћење на минимум 18 односно 24 месеци од дана објављивања овог Јавног позива;
Административна провера пријава:
Након достављања пријаве, Фонд врши административну проверу комплетности пријаве. Пријаве које нису комплетне и које нису поднете на прописан начин неће бити узете у разматрање, о чему ће подносилац пријаве бити обавештен.
Процена пријава:
Процену пријава обавља трочлана Комисија коју формира Фонд (у даљем тексту: „Комисија“), где један (1) члан Комисије чини представник Фонда и два (2) члана чине представници Министарства науке, технолошког развоја и иновација.
Пријаве ће бити процењене од стране Комисије хронолошким редоследом по пристизању комплетне документације на основу следећих критеријума:
- Предложени акциони план програма и динамика реализације – 40 бодова;
- Адекватност буџета за реализацију – 30 бодова;
- Компетенције конзорцијума за реализацију пројекта – 30 бодова.
Бодови се потом сумирају и пријаве које остваре минимум 80 или више од максималних 100 бодова биће одобрене за финансирање у зависности од расположивог буџета. На предлог Комисије, Управни Одбор доноси одлуку о додели средстава.
Комисија може предложити, уз образложење, да се одобри реализација пројекта уз умањење буџета предложеног пројекта.
Комисија може тражити додатне информације које се односе на план реализације пројектних активности и планирани буџет пројекта, пре одлучивања о поднетој пријави.
Закључивање уговора:
На основу одлуке Управног одбора Фонда, Фонд и научно-технолошки парк закључују уговор којим се регулишу међусобна права, обавезе и одговорности у вези са коришћењем средстава.
Услов за закључење уговора је да Научно-технолошки парк достави Фонду доказ да је Регионални иновациони стартап центар као други члан Конзорцијума на одобреном пројекту, отворио посебан рачун где ће бити вршене све уплате и исплате финансијских средстава планираних по пројекту.
Време трајања јавног позива:
Наставак јавног позива отворен је од 30. октобра до 3. новембра 2023. године у 14.00 часова, до утрошка опредељених средстава од 50.000.000,00 динара.
Подношење пријаве:
Све пријаве морају бити поднете у електронском формату (.pdf).
Обједињени документ/образац пројектне пријаве можете преузети овде.
Пријаве ће бити разматране хронолшки по редоследу приспећа почевши од дана објаве јавног позива.
Пријаве се подносе путем е-мејла на адресу: startupcentri@inovacionifond.rs