Фонд за иновациону делатност и Светска банка представљају Пројекат подршке иновацијама у Србији


06.12.2011

Први јавни позив за Програм раног развоја (Mini Grants Програм) Фонда за иновациону делатност пружа јединствену прилику за српске start up и високо технолошке компаније. Програм раног развоја ће финансирати до 85% укупних трошкова пројекта за активности као што су развој доказивања концепта, прототипа и припреме пословних планова, у износу до 80.000 евра. Пријаве за финансирање до 31. јануара 2012. године позиване су да доставе компаније са пројектима који су у раној фази развоја и планирани за завршетак у року до годину дана.

„Пројекат раног развоја покренут данас је само један од три компоненте у оквиру Пројекта подршке иновацијама у Србији који се финансира кроз претприступне фондове Европске уније. Ово је први икада одобрен пројекат у оквиру претприступних фондова Европске уније (ИПА) 2011, који подржава национални систем иновација. Драго нам је да можемо да поверимо/ ангажујемо Светску банку да формира и администрира овај пројекат, који ће реализовати Фонд за иновациону делатност”, рекао је Венсан Дежер, амбасадор, шеф делегације Европске уније у Србији.

„Светска банка је приступила са ентузијазмом овом партнерству са ЕУ и   Фондом за иновациону делатност у Србији. Овај Пројекат ће изградити локални потенцијал и привући  глобалне стручњаке који ће да уведу транспарентност и селекцију на основу заслуга у додели финансирања иновативним компанијама тако да подстакну развој својих производа и пословања и на тај начин допринесу економском расту и запошљавању у Србији“, рекао је Лу Брефор, шеф канцеларије Светске банке у Србији.

Кроз овај ројекат Србији се пружа 8,4 милиона евра за развој институционалних капацитета за подстицање иновативних активности у приватном сектору. Поред подизања капацитета и увођења нових финасијских инструмента, Светска банка ће пружити техничку помоћ за трансфер технологије и комерцијализације како би се изабрали заинтересовани институти за истраживање и развој, у сарадњи са Министарством просвете и науке. Пројекат ће се бавити критичним елеменатима који недостају у српском иновационом систему, а који су од кључног значаја за побољшање конкурентности и обезбеђивање привредног раста Србије.

„Допринос напорима Србије за изградњу економије знања и иновација је значајан“, рекао је Божидар Ђелић, потпредседник Владе за европске интеграције и додао: „Очекујемо да ће ова иницијатива довести до додатних инструмената финансирања Фонда за иновациону делатност, укључујући улагања у капитал и снажније учешће приватног сектора у финансирању иновација. Додатно, овај Пројекат финансиран од стране Европске уније је у потпуности у складу са пројектом Европске иновационе уније (European Innovation Union), који ставља знање на чело будућег развоја Европе“.

Жарко Обрадовић, министар просвете и науке је рекао да „Фонд за иновациону делатност овим путем жели да охрабри све младе научнике да своје знање, креативност и машту усмере на комерцијализацију својих пројеката и да њихов таленат почне да се вреднује како доликује. Ако успемо у томе, младе људе ћемо задржати у Србији и спречити одлив мозгова“.

Љиљана Кундаковић, в.д. директор Фонда за иновациону делатност, је изјавила: „Циљ Фонда за иновациону делатност је да обезебеди финансирање за иновативна мала и средња предузећа у свим фазама развоја, превенствено из средстава међународних финансијских организација и институција. Покретање Пројекта подршке иновацијама у Србији је прва таква  иницијатива“.