AlfaNum: Иновације у области говорних техологија


04.11.2013

Новосадски AlfaNum, регионални лидер у области говорних технологија за јужнословенске језике, организовао је 11. октобра 2013. у Центру Сава Инфо дан под називом AlfaNum Speech Tech Event 2013. Пред више од 50 представника јавних предузећа и приватних компанија као што су Телеком, SBB, VMA, OFPS, Комерцијална банка, приказани су нови производи на бази говорних технологија.

Даљи развој и комерцијализацију ових технологија, на којима је ангажован тим експерата који окупља докторе наука, искусне програмере и младе стручњаке истраживаче, подржава и Фонд за иновациону делатност кроз свој Програм суфинансирања иновација.

Највише пажње је привукао Voice Assistant, персонална апликација за паметне телефоне базирана на „AlfaNum“-овој сложеној технологији препознавања и синтезе говора и дијалошким моделима који омогућавају говорну комуникацију између човека и машине. Ову апликацију развила је AlfaNum-ова spin-off компанија Axon – Inteligentni sistemi.

Навигација кроз низ менија и опција, позивање контаката и слање порука покрећу се гласовним командама корисника. Ова апликација, која је већ добила име „српска Сири“ по сродној апликацији компаније Apple, биће ускоро доступна и на Play Store-у. На њу се надовезује низ апликација за паметне куће и разне врсте говорних аутомата, а нарочита пажња поклања се апликацијама за особе са инвалидитетом.

Приказана је и апликација Voice Dial за директно и брзо позивање путем гласа запослених у компанији или спољних контаката, Advertising Monitor, моћан алат за претрагу аудио снимака, Word Spotter апликација за претрагу снимљеног материјаја по кључној речи, јединствена за српски језик, као и AudioMemo Registrofon, систем за снимање телефонских разговора и других аудио сигнала, који обезбеђује прецизно, квалитетно и дуготрајно снимање (са садашњим капацитетима складиштења података на хард дисковима, могуће је чувати десетине година снимљеног материјала).

Поред синтетизатора говора из текста на српском језику (који је AlfaNum већ инсталирао на многим интернет страницама у Србији), први пут је представљена синтеза говора на хрватском језику. Ово је део стратегије интензивног регионалног развоја, који је дугорочни циљ компаније. Главни адут AlfaNum-ове будуће понуде свакако представљају интелигентни дијалошки системи, којима би се целокупна интеракција између човека и машине подигла на знатно виши ниво.

Динамични и успешни тим компаније AlfaNum предвођен је директором Дарком Пекаром и професором Владом Делићем, који је као истраживач и менаџер пројекта на ФТН-УНС креирао уважене наставне програме из области акустике, обраде аудио сигнала и говорних технологија.