Фонд за иновациону делатност одобрио 1.95 милиона евра за финансирање српских предузећа


14.11.2012

Фонд за иновациону делатност објавио је данас резултате јавних позива за Програм раног развоја и Програм суфинансирања иновација у оквиру Пројекта подршке иновацијама у Србији. Независна експертска комисија за инвестиције Фонда за иновациону делатност доделила је 670.000 евра за пројекте Програма раног развоја и 1.28 милиона евра за пројекте Програма суфинансирања иновација, за укупно 14 компанија, одабраних од 146 пријава поднетих Фонду за иновациону делатност у јавном позиву који је завршен 31. августа 2012. године.

Оба програма се спроводе у оквиру Пројекта подршке иновацијама у Србији, који се финансира кроз претприступне фондове Европске уније (ИПА) и спроводи у сарадњи са Светском банком.

„Подршка коју ЕУ обезбеђује кроз ове програме је веома значајна због директног утицаја на напоре које Министарство просвете, науке и технолошког развоја улаже да ојача и промовише науку и технолошки развој у Србији.“, истакао је проф. др Жарко Обрадовић, министар просвете, науке и технолошког развоја.

„Задоволјни смо напретком Пројекта подршке иновацијама у Србији и његовом доприносу предузетништву у Србији“, рекао је Адриано Мартинс, заменик шефа делегације ЕУ у Србији и додао:“Због фокуса на развој и иновације, ови програми су од клјучног значаја за будућу конкурентност Србије и њен далји економски раст.“

Независна експертска комисија је одабрала 14 пројеката за финансирање од укупно 98 пројеката Програма раног развоја и 34 пројекта Програма суфинансирања иновација, који су прошли оцењивање независних међународних рецензената. Програм раног развоја подржава иницијалне фазе развоја иновативних предузећа у трајању од једне године, кроз обезбеђивање суфинансирања у износу до 80.000 евра, односно до максимално 85% предвиђеног буџета пројекта. Програм суфинансирања иновација омогућава већ основаним предузећима да уђу у развој и комерцијализацију нових производа и услуга кроз обезбеђивање суфинансирања у износу до 300.000 евра, односно 70% укупног буџета пројекта.

„Веома је значајно што смо успели да подстакнемо научно-истраживачку заједницу Србије да размишлја о потенцијалу за комерцијализацију. Приближно 36% пријава су сарадње са установама за високо образовање или spin-off компаније настале из истраживачких и развојних организација“, рекла је Љиљана Кундаковић, в. д. директора Фонда за иновациону делатност и додала: “Пријаве пројеката су дошле како из индустријских грана високе технологије, тако и из традиционалних области и пројекти одабрани од стране Независне експертске комисије имају потенцијал, посвећеност и искуство менаџмента којима ће изнети ове производе и услуге на тржиште.“

 

Информације о компанијама које су добиле финансирање кроз Програм суфинансирања иновација

БСК д.о.о. Обреновац је предузеће које се бави пројектовањем, производњом и продајом иновативних производа заснованих на технологијама из области хидродинамике. Ваздушни берач јагодастог воћа поседује јединствену и иновативну технологију ваздушног брања која, опонашајући олују, опструјава родне гране биљке прекидним ваздухом контролисане брзине и на природан начин, без физичког контакта са самом биљком, врши брање само технолошки зрелих плодова без оштећења. Ваздушни берач јагодастог воћа, поред значајних предности у процесу брања, имаће и нижу продајну цену у односу на конкуренцију.

Desing је компанија из Београда са преко 20 година искуства у области прераде хране. План компаније је да отпочне са коришћењем иновативне технологије прераде воћа у асептичним условима, што ће омогућити компанији да производи воћне препарације високог квалитета, прошири своје пословање на регионално тржиште и продре на тржиште воћних јогурта. Основа иновације лежи у новом процесу “инкапсулације” који омогућава да се у току процеса прераде вода задржи унутар плода, што за резултат има бољи изглед, свежину и укус воћа. Ради непрестаног побољшања производа, компанија има активну сарадњу у области развоја производа са Институтом за прехрамбене технологије и биохемију, Пољопривредног факултета у Београду и великим бројем интернационалних сарадника у циљу побољшања пословања.

Duochem, компанија из Београда која више од деценије послује на глобалном тржишту биоцида, основана је ради практичне примене резултата истраживања оснивача др. Сурена Хусинеца. Савремена фабрика се налази у индустријској зони у Новој Пазови. Циљ пројекта је развој еколошки прихватљивог биоцида, производа чија је сврха да елиминише ларве комараца уз помоћ пажлјиво одабраног носача и оптималне мешавине прихватљивих хемијских агенаса, нудећи максималну ефикасност уз готово занемарљив утицај на животну средину. За разлику од постојећих производа исте намене очекује се да ларвицид ефикасније делује у условима када примена биолошких агенаса не даје задовољавајуће резултате. Дуоцхем сарађује у области истраживања са Институтом за хемију, технологију и металургију Универзитета у Београду и са Пољопривредним факултетом Универзитета у Новом Саду.

Tajfun HIL, основан у Новом Саду, је технолошки лидер у области развоја, тестирања и обезбеђења квалитета уређаја енергетске електронике. Вертикално интегрисана платформа наших уређаја поставља нове стандарде у брзини и лакоћи коришћења на тржишту решења хардвера у контролној петљи. Иновативна технологија компаније је базирана на нумеричким алгоритмима, као и на процесорској архитектури и софтверским решењима које компанија самостално развија. Циљ је да се кроз овај пројекат развије интернет технологија која ће омогућити компанији да своје производе и услуге понуди широкој групи потенцијалних корисника у форми Прве светске интернет лабораторије за обновљиве изворе енергије. Кључна предност нове технологије је омогућавање приступа производима и услугама компаније Tajfun HIL великом броју потенцијалних корисника под изузетно повољним условима. Активна сарадња компаније Tajfun HIL са академским и технолошким институцијама укључује и сарадњу са Факултетом техничких наука у Новом Саду и Масачусетс Институтом за технологију у Кембриџу, држава Масачусетс (САД).

Vizus је компанија из Ниша која се бави производњом врата и прозора од алуминијума и у комбинацији алуминијум-дрво. Пројекат нуди иновационо решење за производњу високо-ефикасних прозора и оврата направлјених од алуминијума и дрвета, који се користе у пасивној градњи. Употребом ове технологије, нови производи ће имати нижи коефицијент пропустљивости топлоте, дужи век трајања, већу отпорност на продор воде и ветра и увећану стабилност. Најважнији део иновације је облога за термалну изолацију на спољној страни и оригинално решење термо-прекида профилом од полиамида.

Информације о компанијама које су добиле финансирање кроз Програм раног развоја

Bodytech је ,,start-up” компанија из Београда која развија “Active Pad”, производ који ће се користити за превенцију декубитиса код пацијената који су непокретни дужи временски период. Производ је преносив, једноставан за употребу и ценовно приступачан. Дизајниран је тако да коришћењем подесивих и за људско тело повољних вибрација уз ергономски облик стимулише циркулацију крви у ткиву које трпи велико оптерећење и које је подложно појави декубитуса. Овај систем, који се развија у сарадњи са истраживачима са Машинског факултета, Универзитета у Београду, користиће се у старачким домовима, болницама и домаћинствима, нарочито за потребе пацијената са ограниченом способношћу кретања који проводе доста времена седећи или лежећи у истом положају.

Chromosome Group је компанија из Београда које има искуство у областима механичког инжињеринга и аутоматизације. Компанија развија аутоматизовани уређај за пуњење, херметичко затварање и паковање пластичних амбалажа са течним ђубривом које своју примену имају у домаћинствима. Нови производ је једноставан за употребу и омогућава контролисано храњење биљке ђубривом кроз микро филтере без директног контакта са рукама корисника.

Coprix Media из Београда је start-up компанија која развија интерактивне апликације за учење које се могу применити на таблет рачунарима и паметним телепхонима. Циљ пројекта је да развије апликацију која повезује више платформи и која ће бити потпуно прилагођена потребама деце предшколског и школског узраста како у погледу функционалности– природног осећаја приликом коришћења уређаја за учење, тако и у погледу квалитета учења. Пословна филозофија компаније је развој иновативног модела за учење који ће бити доступан свима кроз приступачне цене и једноставну примену на свим платформама.

Ekofungi уводи нову технологију за узгајање јестивих и медицинских печурки засновану на високо квалитетној подлози за узгајање, сачињеној од рециклираног органског и неорганског целулозног материјала. Иновација ће се развијати у сарадњи са истраживачима са Пољопривредног факултета и Института за биолошка истраживања у Београду како би превазишли ограничења код употребе широког спектра отпадних целулозних материјала за производњу подлоге. Увођење биолошких метода ће елиминисати спољашње загревање током процеса производње субстрата, што ће за резултат имати ниже енергетске трошкове у процесу производње подлоге за узгајање печурки.

ЕТБ из Крушевца је компанија фокусирана на креирање новог метода за производњу тегова за балансирање точкова аутомобила. Тим инжењера развија нови метод који побољшава издржлљивост и елиминише потребу за антикорозивном заштитом, што резултира јефтинијим производима. Производи ће испуњавати захтеве актуелних тржишних стандарда и прописа Европске Уније ( директива RoHS) који забрањују употребу и производњу оловних тегова за балансирање точкова. Основа иновације је у превазилажењу потребе за класичним антикорозивним премазом. Антикорозивна заштита се постиже стапањем металних и пластичних делова у току процеса производње.

KreativTeh је spin-off компанија са Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду, која послује у области бионаука/наука о живим системима. NanoAktiv је нови биомедицински производ заснован на растворима и хидрогеловима алгината са инкорпорисаним наночестицама сребра, који ће се користити као антимикробне облоге за лечење дубоких и површинских рана. NanoAktiv облоге за ране ће довести до зарастања регулишући ниво влажности у рани услед високог сорпционог капацитета алгината и смањењем инфекције услед антимикробног деловања наночестица сребра. Циљ компаније је да развија динамичну, креативну атмосферу за развој нових приступа и решења одржавајући јаке везе са академском и научном заједницом и стварајући мрежу индустријских партнера.

mBrainTrain из Београда жели да произведе систем који ће служити као помагало при неурофеедбацк тренинзима и неурорехабилитацији коју ће пацијенти обављати код куће у поступку лечења различитих неуролошких поремећаја и обољења као што су мождани удар, ADHD, Алцхајмерова болест, поремећаји учења или аутизам. Систем ће бити преносив, ценовно приступачан, практичан и као саставни део користи модерне, “паметне” телефоне. Приликом интеграције биомедицинске електронике и информационо-комуникационих технологија на пројекту ће бити ангажовани истраживачи са Одељења за Биомедицински инжењеринг Универзитета у Београду, док ће партнери са Универзитета у Лувену и Олденбург Универзитета у Немачкој бити укључени у развојној фази и фази тестирања пројекта.

Stamar је предузеће из Лесковца основано са циљем да по сопственој технологији изради нову вакумску сушару за воће, поврће, зачинско и лековито биље. Ова сушара ће штедети енергију и омогућиће да се процес сушења одвија на температурама знатно нижим (40 %) у односу на сушаре које су данас инсталиране у нашој земљи. То ће даље допринети одржавању веће нутриционе вредности готових производа  и омогућити ширу лепезу нових производа на тржишту. Процес сушења биће високо аутоматизован а постројења ће имати минималан празан ход.

Трк Иновације поседује тим састављен од младих инжињера и доктораната из Новог Сада који ради на развоју пројекта „Дигитални кључ“, електронског уређаја за снимање и препознавање звука звона интерфона који ће се користити за контролу уласка у стамбене зграде и пословне просторе. “Дигитални кључ” је осмишљен тако да препозна секвенце звучног сигнала, што ће омогућити брз улаз у зграду без потребе да неко одговори на интерфонски позив. Уређај се може једноставно прилагодити на већ постојеће интерфон системе.