Поглед у будућност


27.12.2012

2012. година је била посебно значајна за Фонд за иновациону делатност и иновативна предузећа у Србији. По први пут, Србија има програме који директно подржавају истраживање и развој у предузећима и подстичу предузетништво засновано на знању.

Уз финансијску подршку Европске уније кроз инструменте предприступне помоћи (ИПА) и експертску подршку Светске банке, отпочет је Пројекат подршке иновацијама у Србији вредан 8.4 милиона евра и креиран капацитет за стимулисање подршке истраживању и развоју за предузећа са високим потенцијалом за комерцијализацију. Фонд за иновациону делатност је успоставио независтан процес ревизије и одлучивања у складу са моделима најбоље међународне праксе.

У 2012. години, независна Експертска комисија Фонда за иновациону делатност доделила је 2.77 милиона евра средстава за 25 најуспешнијих пројеката. Више од 200 компанија из области како високих технологија, тако и традиционалних идустријских грана учествовало је у два позива за подношење предлога пројеката за Програм раног развоја и једном позиву за подношење предлога пројеката за Програм суфинансирања иновација.

Наш процес евалуације и одлучивања подржан је од стране високо квалификованих стручњака како из области, науке и трасфера технологије, тако и из комерцијализације иновација и развоја start-up и spin-off компанија.

Циљеви ових програма су повећање инвестиција у истраживање и развој и истовремено смањење комерцијалног ризика за предузећа која се боре да развију своје иновативне производе и услуге и пласирају их на тржиште.

Тим Фонда за иновациону делатност је у 2012. години организовао више од 25 промотивних и едукативних догађаја. Такође, одржане су презентације у већим градовима  Србије, са више од 200 учесника, у циљу подстицања већине заинтересованих институција, предузећа, истраживача и стручњака.

Успешно смо подстакли научно-истраживачку заједницу Србије да размишља о свом потенцијалу за комерцијализацију иновација. На пројектима којима је одобрено финансирање тренутно учествује преко 15 научно истраживачких организација, са преко 100 научника и инжињера, укључујући 24 доктора наука, који настоје да се нови производи и услуге успешно пласирају на тржиште. Очекујемо да ће научно-истраживачка заједница, подстакнута овим резултатима, у наредном периоду имати још значајнију улогу у пружању подршке овим програмима.

Фонд је такође препознат и на многим међународним окупљањима где смо представљали научну заједницу Србије.

У 2012. години започет је и Програм за развој предузећа и иновације Западног Балкана (Western Balkan Enterprise Development and Innovation Facility WB – EDIF) у сарадњи са Европском Комисијом, Европским инвестиционим фондом – ЕИФ и Евроспком банком за обнову и развој ЕИБ. Програм ће подстаћи настајање и раст иновативних компанија високог потенцијала, као и стварање регионалног тржишта ризичног (venture) капитала.

Предузећа у Србији су идентификовала ограничен приступ изворима финансирања као основну препреку за будући раст и развој. Повољно регулаторно окружење које подржава инвестиције приватног сектора у иновативна високо растућа мала и средња предузећа је од великог значаја за развој конкурентне привреде.

Наша мисија је да додатно унапредимо сарадњу са међународним финасијским институцијама и донаторима како би наставили са пружањем подршке иновацијама у Србији. Тим Фонда за иновациону делатност је ту да пружи квалитетну високо професионалну услугу у складу са искуством сличних институција широм света.

Желимо вам успешну Нову 2013. годину!

Др Љиљана Кундаковић,
в.д. директора Фонда за иновациону делатност