Сарадња Универзитета одбране у Београду и Фонда за иновациону делатност


30.10.2017

У присуству министра за иновације и технолошки развој, Ненада Поповића, Споразум о сарадњу у оквиру овог програма потписали су генерал-мајор, проф. др Младен Вуруна, ректор Универзитета одбране у Београду и др Иван Ракоњац, директор Фонда за иновациону делатност.

Споразумом између Фонда и Универзитета дефинише се сарадња у области развијања капацитета за примењени научно-истраживачки рад, иновације, трансфер технологије и комерцијализацију. Кроз Програм за трансфер технологије јавним научноистраживачким институцијама у Србији се пружа подршка за даљи развој истраживања са комерцијални потенцијал како би се пронашли партнери из приватног сектора и иновација пласирала на тржиште.

„Програм трансфера технологије помаже младим стручњацима на универзитетима, факултетима и иновационим центрима да иновационе производе које развијају пласирају на тржиште. Влада Србије на овај начин пружа снажну подршку запошљавању и останку младих инжењера у Србији.”, истакао је овом приликом Ненад Поповић, министар за иновације и технолошки развој

„Научно истраживачка делатност је веома важна за Универзитет одбране. Нама је битно да и у будућем времену сачувамо квалитет у области научноистраживачке делатности, јер ћемо на тај начин сачувати квалитет Универзитета одбране.”, изјавио је генерал-мајор, проф. др Младен Вуруна, ректор Универзитета одбране у Београду.

„Велико нам је задовољство што данас потписујемо овај споразум са једном од највећих високошколсих установа у земљи. Захваљујући Програму трансфера технологија, истраживачи са Универзитетом одбране у Србији имају прилику да на једном месту добију комплетну подршку да резултате својих иновативних пројеката пласирају на тржиште“, рекао је Иван Ракоњац, директор Фонда за иновациону делатност.

До сада, у оквиру овог програма, Фонд је потписао три споразума о сарадњи и то са Универзитетом у Београду, Универзитетом у Нишу и Универзитетом у Новом Саду. Финансијску подршку за иновативне развојне пројекте добило је 7 пројеката у вредности од 12,76  милиона динара.

Програм трансфера технологија реализује се у оквиру пројекта „Подршка истраживању, иновацијама и трансферу технологије у Србији“, који се финансира кроз претприступне фондове Европска унија за 2013. годину, а чији је циљ да стимулише сарадњу између академског и приватног сектора ради комерцијализације научно-истраживачких резултата и унапређења трансфера технологија.