Smarticity: Efikasno upravljanje energijom


06.03.2025

Inovativna platforma za precizno predviđanje proizvodnje i potrošnje električne energije

 

U energetskoj industriji, predvidljivost i balans između proizvodnje i potrošnje električne energije postaju ključni faktori na putu ka održivoj budućnosti. Smarticity, inteligentna softverska platforma zasnovana na naprednim algoritmima veštačke inteligencije, je inovativno rešenje preduzeća Vodena iz Kragujevca, koje omogućava precizno predviđanje energetskih potreba, uzimajući u obzir meteorološke i druge prirodne i socijalne faktore.

Sa potencijalom da transformiše energetske sisteme, Smarticity postaje ključni alat u eri obnovljivih izvora energije. „Kada smo uvideli da energetski sektor prolazi kroz brzu i duboku transformaciju usled širenja obnovljivih izvora, postalo je jasno da će za upravljanje ovako kompleksnim sistemima biti neophodna tehnologija koju smo već razvijali“, objašnjava Boban Stojanović, osnivač Vodene, preduzeća koje stoji iza ove inovativne platforme.

Tehnologija za bolju energetsku efikasnost

Smarticity omogućava precizno balansiranje između proizvodnje i potrošnje energije, doprinosi energetskoj efikasnosti, smanjuje troškove i optimizuje korišćenje resursa. Zahvaljujući algoritmima veštačke inteligencije, platforma analizira podatke u realnom vremenu, omogućavajući precizno predviđanje energetskih potreba i prilagođavanje proizvodnje u skladu sa potrošnjom.  Lako se integriše u postojeće energetske sisteme, što ga čini primenljivim i isplativim rešenjem za različite energetske operatore.

„Ovaj sistem smanjuje gubitke i operativne troškove energetskih kompanija, poboljšava stabilnost mreže i omogućava brže i efikasnije reagovanje na promene u potrošnji ili proizvodnji“, ističe vodeći projektant Nikola Bojović.

Edukacija kao ključ budućih inovacija

Za tim preduzeća Vodena, razvoj inovacija poput Smarticity-ja, nije samo tehnički, već i društveni izazov. „Oprema i tehnologija su nam danas sve dostupniji, ali ono u šta zaista moramo ulagati je edukacija mladih ljudi“, ističu iz kompanije.

Razvoj naprednih rešenja zahteva značajna ulaganja u istraživanje i razvoj, što za manje kompanije često predstavlja veliki izazov. ”Dok proizvod ne postane tržišno održiv, prolazi kroz fazu u kojoj su ulaganja visoka, a povraćaj investicija neizvestan. Zato su fondovi i podrška koju nudi Fond za inovacionu delatnost, ključni za razvoj i komercijalizaciju ovakvih tehnologija”, zaključuje Stojanović.

U partnerstvu sa Prirodno-matematičkim fakultetom Univerziteta u Kragujevcu, Vodena je uz podršku Fonda za inovacionu delatnost, kroz Program saradnje nauke i privrede, osnažila svoje kapacitete za unapređenje industrijskih rešenja. Ova saradnja omogućava integraciju najsavremenijih naučnih saznanja u platformu Smarticity.

U kontekstu svetskih energetskih izazova, osim što je alat za uštedu i optimizaciju, Smarticity predstavlja viziju budućnosti u kojoj je energija dostupnija, efikasnija i održivija. Sa potencijalom za globalni uticaj, Smarticity može postati model uspešnog spoja tehnologije i odgovornog upravljanja resursima, platforma koja postavlja nove standarde u industriji i doprinosi zelenoj energetskoj tranziciji.

 

                  

 

Ugovorom o direktnom grantu - Povećanje inovacionih kapaciteta i tehnološke spremnosti MSP, koji je potpisan između Fonda za inovacionu delatnost i Ministarstva finansija (Sektor za ugovaranje i finansiranje programa iz sredstava Evropske unije) obezbeđuje sredstva za nastavak sprovođenja Programa ranog razvoja,  Programa sufinansiranja inovacija i Programa saradnje nauke i privrede. Ukupna vrednost Ugovora o Direktnom grantu iznosi 20 miliona evra, od čega 15 miliona evra iz Pretpristupnih fondova Evropske unije za 2018. godinu (IPA 2018) i 5 miliona evra iz budžeta Republike Srbije, sa razdela Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija. Iznos opredeljen za finansiranje odobrenih projekata u okviru Programa ranog razvoja, Programa sufinansiranja inovacija i Programa saradnje nauke i privrede, finansiranih u okviru ovog Ugovora o Direktnom grantu iznosi 18 miliona evra. Više o projektu možete saznati na: http://www.inovacionifond.rs/