Bespovratna sredstva za inovativna rešenja srpskih preduzeća


08.12.2017

Dvadesetpet (25) inovativnih projekta srpskih preduzeća podržano je sa 2,45 miliona evra u vidu bespovratnih sredstava u okviru programa podrške tehnološkim inovacijama. U okviru Programa ranog razvoja, koji je namenjen preduzećima u ranoj fazi razvoja, bespovratna sredstva su odobrena za 20 inovativnih projekata u ukupnom iznosu 1,45 miliona evra, dok su u okviru Programa sufinansiranja inovacija sredstva u iznosu od 1 milion evraodobrena za 5 projekata. Pojedinačno, srpska preduzeća su na svečanosti koju je organizovao Fond za inovacionu delatnost u Skupštini grada Beograda, za svoje inovativne projekte dobili do 80.000 evra bespovratnih sredstava u okviru Programa ranog razvoja, odnosno do 300.000 evra u okviru Programa sufinasiranja inovacija.

Inovativni projekti za koje je odobreno finansiranje dolaze iz različitih industrijskih oblasti, a najviše iz oblasti softvera i izrade aplikacija, informaciono-komunikacione tehnologije, kao i mašinstvo i mašinski inžinjering, novi materijalii nano-tehnologije. Većina podržanih posluje u Beogradu, zatim Nišu, Novom Sadu, Kraljevu.

„Ovo je važan doprinos razvoju inovacionih kapaciteta u Srbiji u kojima leži osnov budućeg privrednog rasta i opšteg ekonomskog napretka našeg društva. Inovacije su ekonomska kategorija, direktno povezana sa ekonomskim pokazateljima i podizanjem konkurentnosti privrede. Kroz razvoj inovacija mi obezbeđujemo uslove za otvaranje novih visokotehnoloških radnih mesta i ostanak mladih u Srbiji“, istakao je Nenad Popović, ministar za inovacije i tehnološki razvoj. On je ukazao da je namera Vlade da podrži razvoj inovacionog preduzetništva, kroz jačanje veze između nauke i privrede, i primenu različitih finansijskih instrumenata kojima se podstiče osnivanje novih i jačanje postojećih inovacionih kompanija. “U tom smislu, sledeće godine biće opredeljen mnogo veći budžet za inovacije”, istakao je Popović.

„Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja opredelilo je ove godine 2,7 miliona evra za ova dva programa. Nastavićemo zajedno sa Fondom za inovacionu delatnost da budemo spona između ideje i tržišnog potvrđivanja proizvoda koji su razvijeni u Srbiji, a svoju primenu nalaze širom sveta. Izuzetno je važno da su nauka i obrazovanje u funkciji privrede, odnosno konkurentnog razvoja privrede jedne zemlje.  Danas želim da pozovem ostala preduzeća sa inovativnim idejama da iskoriste priliku i podnesu prijavu sledeće godine kada će Fond za inovacionu delatnost ponovo raspisati konkurse“, rekao je Saša Stojanović, pomoćnik ministara prosvete nauke i tehnološkog razvoja.

Na ovogodišnji javni poziv za ova dva programa koji je završen 1. septembra 2017. godine zabeležen je rekordan broj prijava predloga inovativnih projekata preduzeća, čak 66,9% više u odnosu na 2013. godinu. Fond je primio 237 prijava, od čega 137 za Program ranog razvoja i 100 za Program sufinansiranja inovacija. Nakon nezavisnih međunarodnih recenzija, Ekspertska komisija Fonda putem konsenzusa donela je najpre odluku o projektima koji su ušli u uži izbor (32 projekta), a nakon direktnih prezentacija i konačnu odluku o finansiranju inovativnih projekata.

„Program ranog razvoja i Program sufinansiranja inovacija, koji su danas stalni programi Fonda za inovacionu delatnost, pokazali su se kao dugoročno održiv mehanizam finansiranja koji daje rezultate. Ovogodišnje interesovanje preduzeća pokazuje i da u Srbiji ima inovativnog potencijala, a i da finansijska podrška kroz ova dva programa predstavljaju priliku preduzećima da smanje rizik razvoja novih proizvoda i ostvare vidljive rezultate u rastu svog poslovanja.“, izjavio je Ivan Rakonjac, direktor Fonda za inovacionu delatnost.

Svečanost su osim zvaničnika Vlade Republike Srbije svojim izlaganjima uveličali i Ingve Engstrom, šef sektora za saradnju, Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji, Maja Anđelković, viši stručnjak za privatni sektor, Svetska banka i predsednik Ekspertske komisije Vladeta Marjanović koji je dao završnu reč o procesu evaluacije. U ime Grada Beograda obratio se Goran Vesić, gradski menadžer.

Do danas, zahvaljujući donaciji Evropske unije, Fond je dodelio ukupno 6 miliona evra za 52 inovativna projekta, što je rezultiralo stvaranjem više od 480 uglavnom visokokvalifikovanih radnih mesta. Ukupni prihodi podržanih preduzeća kojima je dodeljeno finansiranje porasli su za više od 160 odsto, dok je izvoz ovih preduzeća porastao više od devet puta. U ovogodišnjem ciklusu programi se finansiraju u iznosu od 2,7 miliona evra iz budžeta Republike Srbije, sa razdela Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kroz Projekat za unapređenje konkurentnosti i zapošljavanja (na osnovu sporazuma o zajmu sa Svetskom bankom).

Preduzeća kojima je odobreno finansiranje inovativnih projekata u okviru Programa ranog razvoja

Preduzeća kojima je odobreno finansiranje inovativnih projekata u okviru Programa sufinansiranja inovacija