Uspešna priča
Ekofungi na konferenciji Blue Economy u Madridu
Osnivač kompanije Ekofungi, gospođa Ivanka Milenković ističe da je veoma teško biti žena preduzetnik, posebno na Balkanu, ali se slaže da je istovremeno i puno izazova i da se granice svakodnevno pomeraju. Ličnim primerom i kroz razvoj projekta “From Waste to Taste”, gospođa Milenković se trudi da pokaže da i žene preduzetnice mogu mnogo toga uraditi i promeniti.
Da za inovacije i sveže ideje ima mesta u svim privrednim aktivnostima pa i u najtradicionalnijim tehnologijama, dokazuje primer kompanije Ekofungi koja se bavi razvojem tehnologije uzgoja jestivih gljiva. Reklo bi se da je u ovoj tehnologiji sve poznato i usavršeno još pre mnogo vekova, naime uzgoj gljiva se prvi put beleži čak 4000 godina pre nove ere u Kini, međutim ova kompanija je dobar primer da uvek postoji prostor za unapređenje.
Gospođa Milenković je u ovom poslu provela skoro ceo svoj život i početkom 2000. godine podignuto je gajilište, koje je prvi put bilo organizovano u plastenicima posebno prilagođenim uslovima gajenja. Ipak krajem 2009. godine okolnosti su se promenile i dovele u pitanje nastavak ove proizvodnje najviše usled enormnih troškova ali i veoma niske cene finalnog proizvoda. Rešenje je potraženo u uspostavljanju industrijske proizvodnje drugih vrsta gljiva i, po zamisli i po sopstvenom nacrtu gospodje Milenković, konstruisan je poseban uređaj za realizaciju ovog posla tj. proizvodnju podloge za uzgoj. Međutim, iskrsla su dva problema: dostupnost repromaterijala i cena energije. Zbog toga je doneta je odluka o formiranju zasebne tehnološko-istrazivačko-inovativne jedinice u okviru čitavog sistema proizvodnje gljiva koji će se permanentno baviti iznalaženjem novih, pametnih rešenja radi očuvanja profitabilnosti proizvodnje.
Na osnovu iskustva iz projekta koje je gospođa Milenković realizovala širom sveta, a koji se tiču dokazivanja mogućnost iskorišćenja najrazličitijeg otpada u proizvodnji gljiva, osmišljen je tehnološki proces za proizvodnju medicinskih i jestivih pečuraka na bazi takvog otpada. Proces se bazira na korišćenju otpada u industrijskim razmerama i u minimizaciji utroška energije. Ovu ideju je prepoznao Fond za inovacionu delatnost i uz podršku Fonda kroz Program ranog razvoja u iznosu od 72.480 evra, Ekofungi trenutno razvija novu tehnologiju za proizvodnju visoko kvalitetnog substrata za uzgajanje jestivih i medicinskih pečurki, sačinjenog od recikliranog organskog i neorganskog celuloznog materijala. Inovacija se razvija u saradnji sa istraživačima sa Poljoprivrednog fakulteta i Instituta za biološka istraživanja u Beogradu.
Mogućnost plasmana ideje i tehnologije, Ekofungi je već u aprilu, 2013. godine iskoristio prezentirajući svoj inovativni koncept na svetskoj konferenciji Blue Economy održanoj u Madridu. Ova konferencija je okupila inovatore-preduzetnike i kompanije sa svih strana sveta i različitog obima poslovanja. Inovacija kompanije Ekofungi je bila zapažena i već u junu i julu ove godine su imali posete lokalnih vlasti iz provincije Limburg i preduzetnika sa Floride koji želeli da čuju više o tehnologiji kompanije Ekofungi i mogućoj primeni u svojim uslovima.