Prijavu mogu podneti preduzeća registrovana u Srbiji (mikro ili mala preduzeća, do 10 godina starosti), koja su u većinskom vlasništvu osnivača-preduzetnika i koriste veštačku inteligenciju (AI) u svojim rešenjima. Takođe, preduzeće ne sme imati aktivan ugovor sa Fondom za inovacionu delatnost, osim u okviru programa GovTech, ExpoTech i Inovacioni vaučeri.
Maksimalan iznos po preduzeću iznosi 24 miliona dinara, u vidu ko-investirajućeg granta koji mora biti usklađen sa jednakim ili većim iznosom spoljnog investicionog kapitala.
Maksimalan iznos bespovratnih sredstava koje preduzeće može da primi od Fonda za inovacionu delatnost iznosi 1 milion evra.
Da. Ukoliko je preduzeće u prethodnom periodu prikupilo više od 1 milion evra investicija, nije podobno za prijavu na ovaj program.
Da. Prijava mora da sadrži term sheet ili investicioni ugovor sa kvalifikovanim investitorom.
Fond za inovacionu delatnost sprovodi detaljnu proveru svih investitora koji su uključeni u prijavu za finansiranje.
Kvalifikovani investitori su tipični investitori koji ulažu u startape u ranoj fazi razvoja, kao što su anđeoski investitori, fondovi rizičnog i privatnog kapitala (VC/PE), porodične kancelarije/fondovi i korporacije. Da bi bili prihvaćeni, investitori moraju proći proveru i dobiti odobrenje od strane Fonda.
Svi investitori moraju se registrovati putem posebnog registracionog linka. Prijavu u ime investitora ne može podneti aplikant – registraciju mora izvršiti sam investitor koji je sastavni deo investicione runde.
Minimalan iznos investicije, odnosno investicione runde, koji mora biti obezbeđen iznosi 50.000 evra. U investicionoj rundi može učestvovati više od jednog investitora.
Grant se isplaćuje nakon potpisivanja ugovora o finansiranju sa Fondom i dostavljanja dokaza o uplati investicije.
Samo uplate u FIAT valutama (valutama koje izdaju centralne banke) biće prihvaćene – uplate u kriptovalutama neće biti priznate kao validan način isplate investicije.
Isplata granta se vrši u dve ili tri jednake tranše na kvartalnom nivou, u zavisnosti od izbora trajanja implementacije projekta od strane preduzeća. Trajanje projekta može biti 6 ili 9 meseci.
Da, pod uslovom da se preduzeće prijavljuje sa novim AI rešenjem koje ispunjava kriterijume programa i da nije premašilo kumulativni limit od 1 milion evra po svim programima Fonda, uključujući i sredstva iz ovog programa.
Fond neće učestvovati u ko-investiranju sa investitorima koji ne prođu proveru reputacije i KYC procedure (provera identiteta i porekla sredstava) koju sprovodi Fond.
Da, ali aplikant mora biti pravno lice registrovano u Srbiji, dok investicija može biti usmerena i ka povezanom stranom pravnom licu, ukoliko postoji odgovarajuća pravna veza (npr. matična i zavisna kompanija).
Grantom se mogu finansirati troškovi zarada, razvoja proizvoda, poslovnog razvoja, prodaje i marketinga, operativnih troškova i zakupa, pod uslovom da su nastali tokom trajanja projekta.
Za detaljniju listu neprihvatljivih troškova, pogledati Programski priručnik.
Neprihvatljivi troškovi uključuju: troškove kamata, porez na dodatu vrednost, kupovinu zemljišta ili nekretnina, troškove zabave, troškove regrutovanja, putovanja, nabavku polovne opreme i slično.
Za detaljniju listu neprihvatljivih troškova, pogledati Programski priručnik.
Prijava se podnosi putem online portala. Prijavni formular mora da sadrži opis poslovanja i rešenja zasnovanog na primeni veštačke inteligencije, kao i potpisan term sheet ili investicioni ugovor.
Mentorska podrška obuhvata otprilike 50 sati po projektu i realizuje se tokom perioda implementacije.
Rešenja moraju biti najmanje u fazi prototipa, već primenjena ili spremna za integraciju u poslovanje, i moraju biti značajno naprednija od tipičnih „off-the-shelf“ rešenja.
Investiciona komisija će procenjivati prihvatljivost AI rešenja, na osnovu čega će biti doneta konačna odluka o finansiranju.
Evaluacija se sprovodi kroz četiri koraka:
- Administrativna provera i provera podobnosti;
- Procena sa aspekta zaštite životne sredine, društvenih i etičkih aspekata;
- Procena AI rizika;
- Procena poslovanja i tehnički intervju sa Investicionom komisijom.
Da. Svi kandidati prolaze kroz procenu AI rizika, koja uključuje klasifikaciju rizika i, ukoliko je potrebno, definisanje mera ublažavanja za AI rešenja koja su kategorisana kao visoko rizična.
Investiciona komisija, na osnovu dostavljene dokumentacije i onlajn intervjua, donosi odluku o tome da li prijava ispunjava uslove za dodelu granta.
Predsednik Upravnog odbora Fonda formalno odobrava odluke Investicione komisije.
Da, postoji pet kriterijuma koji se ocenjuju u završnoj fazi evaluacije:
- Kompetentnost tima
- Potencijal za skaliranje
- Inovacija u oblasti veštačke inteligencije
- Tržišni uticaj
- Struktura investicije
Svaki od kriterijuma ocenjuje se na skali od 1 do 5 od strane Investicione komisije, pri čemu je 1 najniža, a 5 najviša ocena. Maksimalan ukupan broj poena je 25.
Da bi prijava bila razmatrana za prihvatanje, mora da ostvari najmanje 60% od ukupnog mogućeg broja poena, kao i prosečnu ocenu veću od 2 za svaki pojedinačni kriterijum.
Ne. Samo troškovi koji nastanu tokom perioda implementacije projekta i u skladu sa Programskim priručnikom, kako je definisano u ugovoru sa Fondom, smatraju se prihvatljivim.
Troškovi nastali pre početka ili nakon završetka implementacije projekta neće biti prihvaćeni od strane Fonda.
Program ima kontinuirani poziv sa kvartalnim presecijima, nakon kojih Investiciona komisija razmatra sve prijave podnete do datuma preseka. Preseci se održavaju na svaka tri meseca, sve dok program traje i dok su sredstva raspoloživa.
Prvi preseci datum je 5. septembar 2025. godine, do kraja dana.
Ukoliko je preduzeće odbijeno u poslednjoj fazi evaluacije od strane Investicione komisije, može podneti još jednu prijavu sa suštinski istim projektom – ne više od toga.
Žalbe se mogu podneti putem e-pošte na adresu katalitik@inovacionifond.rs, najkasnije u roku od 8 radnih dana od prijema ishoda provere podobnosti aplikanta ili finalne evaluacije od strane Investicione komisije.
Fond će na žalbu odgovoriti u roku od 8 radnih dana.
Žalba mora biti napisana na engleskom jeziku i ne sme sadržati više od 500 reči.