Finansirani projekti
Na ovim stranama predstavljeni su inovativni projekti finansirani od strane Fonda za inovacionu delatnost.
Saznajte višeNaziv projekta: Uređaj za istakanje i raspodelu napitka iz flaše
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Mašinskog fakulteta u Beogradu
Naučna oblast: Mašinsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 50.000 evra (za dve faze)
Uređaj za istakanje i raspodelu napitka iz flaše, koji je razvio Inovacioni centar Mašinskog fakulteta u Beogradu, omogućava da se sipa određena količina vina, i još važnije, da preostalo vino u boci ostane sveže. Okolna zaštita (inertna gasovita atmosfera) omogućava nepromenjene karakteristike vina godinu dana nakon prvog otvaranja. Dozni sistem je podesiv tako da je moguće sipati unared određenu količinu vina u čašu. Najzad, uređaj se i odvaja od flaše i plute. Sve zajedno, uređaj je jeftiniji i manji po veličini u odnosu na konkurentske i može istovremeno da služi čak 20 flaša vina. Idealan je za restorane i barove koji služe vina, kao i ketering.
U ovom trenutku, tehnologija je licencirana od strane HORECA kompanije POR-TR iz Srbije. Fond za inovacionu delatnost je podržao patentiranje ove tehnologije na internacionalnom nivou, kao i izradu 3D prototipa i pomogao u potpisivanju lincencnog ugovora.
Naziv projekta: Novi katalizator za dehalogenizaciju freona
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Hemijsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 19.800 evra
Organohalogena jedinjenja, kao što su freoni, koji se oslobađaju iz sistema za hlađenje, sistema za gašenje požara i poliuretanskih pena za toplotnu izolaciju, izuzetno oštećuju ozonski omotač. U cilju eliminacije emisije freona u životnu sredinu, Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta razvio je novi katalizator koji se lako može prilagoditi potrebama korisnika i proizvoditi u različitim formama. Novi katalizator ne zahteva upotrebu plemenitih metala u svom aktivnom sloju, što ga čini povoljnijim od postojećih katalizatora, i obezbeđuje efikasnost od 95,5%.
Fond za inovacionu delatnost je podržao razvoj katalizatora i angažovan je na traženju komercijalnih partnere za licenciranje i razvoj na industrijskom nivou.
Naziv projekta: Nova sorta kupusa sa povećanim prinosom i ukupnim sadržajem šećera
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za povrtarstvo, Smederevska Palanka
Naučna oblast: Poljoprivreda i prehrambena industrija
Iznos finansijske podrške: 11.400 evra
Kvalitet lišća belog kupusa se smanjuje tokom transporta i skladištenja, a i postupci fermentacije značajno štete kvalitetu i sadržaju listova kupusa. Kao odgovor na navedene probleme, Institut za povrtarstvo je kreirao jedinstvenu liniju belog kupusa. On ima veću prinos u odnosu na već prisutne sorte na tržištu, uz poboljšan kvalitet i karakteristike nakon prerade. Preciznije, glavica kupusa ima veći procenat suvog sadržaja i šećera i pogodna je za fermentaciju i/ili skladištenje u novom obliku tokom zime i proleća. Osim toga, ova sorta donosi veće prihode pri uslovima intenzivne proizvodnje.
Fond za inovacionu delatnost je podržao Institut za povrtarstvo da zaštiti i komercijalizuje ovu novu sortu. Zahvaljujući Fondu, upostavljena je i saradnja sa kompanijom Syngenta. Glavna tržišta su Srbija, Bugarska i Makedonija, ali se pokazalo da postoji širi tržišni potencijal.
Naziv projekta: Izrada prototipova nove generacije ergonomski prilagođenih stolica kabina dizalica
Naučnoistraživačka organizacija: Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Mašinsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 15.750 evra
Operatori krana rade u ograničenim radnim prostorima koji zahtevaju neugodne položaje, što dugotrajno dovodi od smanjenja radnog kapaciteta, kvaliteta i sigurnosti. Kako bi se povećala efikasnost, Mašinski fakultet u Beogradu osmislio je kabinska stolicu koja je pod određenim nagibom i ima podupirač nogu i omogućava rad i odmor u dva položaja. Predloženi dizajn omogućava smanjenje stresa i vrtoglavica operatera zbog ergonomskih podešavanja, čime se povećava produktivnost dizalice, bezbednosti i sigurnosti. Kako je za ovu stolicu potreban manji unutrašnju prostor smanjuju se i troškovi proizvodnje.
Fond za inovacionu delatnost podržao je projekat tako što je finansijski omogućio izradu dizajna sa integracijom komponenti i testiranjem u simuliranom okruženju.
Naziv projekta: Multifunkcionalne kuglice za hvatanje boja
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološko-metalurški fakultet Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Hemijsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 16.780 evra
Pranje obojenih tkanina prouzrokuje curenje boja čime se boje prenose između tkanina. Sadašnje rešenje je ili ručno sortiranje u grupe prema boji pre pranja ili korišćenje inhibitora prenosa boja su najčešće za jednokratnu upotrebu i zahtevaju dodatne nosače. Tehnološko-metalurški fakultet nudi jedinstveno rešenje - multifunkcionane kuglice za hvatanje boja. Brzo uklanjaju boje, ujedno su i omekšivač za tkanine i vodu i mogu se višekratno koristiti. Pri tom su biorazgradive i proizvedene na energetski efikasan način.
Fond za inovacionu delatnost je podržao patentiranje ove tehnologije, dizajn i 3D štampanje proizvoda, kao i izradu promotivnog videa.
Naziv projekta: Inteligentni sistem za predviđanje prinosa voćnih kultura
Naučnoistraživačka organizacija: Fakultet tehničkih nauka Univerzitet u Kragujevcu
Naučna oblast: Pametna poljoprivreda
Iznos finansijske podrške: 11.500 evra
U poljoprivredi postoji potreba za predviđanjem prinosa različitih plodova. Ovo je važno za predviđanje tačne količine potrebnog skladišta za žetvu, plan prodaje i plan razvoja za narednu godinu. Fakulteta tehničkih nauka iz Čačka ponudi je softversko rešenje, tačnije aplikaciju pomoću koje je moguće predvideti prinose plodova na osnovu nekoliko parametara za izračunavanje: korišćeno đubrivo, datum žetve, sistem navodnjavanja, broj tretmana sa pesticidima, tip rezanja, zaštita od grada, održavanje zemljišta.
Fond za inovacionu delatnost je pomogao u procesu komercijalizacije i hrvatska kompanija Agrivi je licencirala tehnologiju i softver se trenutno testira na tržištu.
Naziv projekta: Komercijalizacija nove probiotske kulture za crevne infekcije
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo
Naučna oblast: Biotehnologija i bioinženjerstvo
Podrška: Mentorstvo
cilju poboljšanja zdravlja životinja i smanjenja upotrebe antibiotika u stočnoj proizvodnji Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo razvio je novi probiotik zasnovan na prirodnim izolatima bakterija mlečne kiseline. Prema već utvrđenim in vivo testovima, probiotik predstavlja moćnu alternativu upotrebi antibiotika u lečenju crevnih infekcija povezanih sa Clostridium perfrigens, E. coli, i Salmonella Typhimurium. Prednost nad postojećim tehničkim rešenjima je da se ova probiotska kultura sastoji isključivo od bakterija mlečne kiseline, sa statusom GRAS (međunarodna licenca koja potvrđuje bezbednost supstance u ishrani ljudi i životinja) i specifičnim probiotskim potencijalom.
Fond za inovacionu delatnost je pomogla u izradi biznis modela, go-to-market strategije i potpisivanju licencnog ugovora sa švajcarskom farmaceutskom kompanijom PhytoNet.
Naziv projekta: Instrument za merenje toplotne provodljivosti višekomponentnih smeša
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Hemijsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 14.200 evra
Novi instrument napravljen u okviru ovog projekta na Tehnološko-metalurški fakultetu koristi instrument sa višestruko pričvršćenim senzorima. Svaki od tih senzora baziran je na koaksijalnoj žici termoelementa koji je mehanički snažniji i lakši za upotrebu od standardnog senzora. Novi tip instreumenta omogućava merenja električno provodljivih tečnosti, širok temperaturni opseg merenja, uzoraka malih zapremina, uz jednostavno rukovanje i korišćenje softvera za efikasniju kontrolu merenja, sakupljanja podataka i obrade.
Iako pronalazak potiče iz akademske zajednice, njegova glavna primena je u industriji: rafinerijama nafte i hemijske i petrohemijske industrije za različite vrste izmenjivača toplote, kao i u sektorima istraživanja i razvoja.
Fond za inovacionu delatnost je finansirao izradu prototipa, uključujući i softversku i hardversku komponentu, koji je paralelno zaštićen kao intelektualna svojina Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu.
Naziv projekta: Antimikrobno aktivno kozmetičko i farmaceutsko pakovanje
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Hemijsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 18.000 evra
Mikrobiološka kontaminacija nesterilnih farmaceutskih proizvoda već dugo predstavlja glavnu brigu u kontekstu rizika javnog zdravlja i efikasnosti lijeka. Najbolja zaštita proizvoda, a time i sigurnost potrošača, obuhvata primenu antimikrobnih sredstava u sadržaj paketa ili sam materijal pakovanja. Antimikrobno pakovanje je efikasnije zbog spore i kontrolisane migracije aktivne komponente u sadržaj pakovanja, ali takođe može smanjiti izazove pri dodatku antimikrobnih sredstava tokom skladištenja i transporta. Istraživačka grupa iz Inovacionog centra Tehnološko-metalurškog fakulteta došla je do ideje o proizvodnji antimikrobnih pakovanja, uglavnom antimikrobnih farmaceutskih ili kozmetičkih boca ili kutija. Antimikrobni filmovi se proizvode na različite načine, ali nije moguće napraviti bočice i kutije od njih. Izrađena je odgovarajuća antimikrobna formulacija, u skladu sa evropskom faramkopijom. Sledeće analize su pokazale obećavajuće rezultate: enterobakterija, ukupna broj bakterija i kvasaca, aerobicmosophilic count, Escherichia coli, kvasac i buđ.
Ovom projektu su finansirani razvoj, testiranje materijala putem matematičkih modela i krajnja analiza novih materijala, kao i uspostavljanju saradnje sa čačanskim preduzećem „Uniplast“.
Naziv projekta: Uređaj za analizu sorpcije vodonika HSA-UNLS
Naučnoistraživačka organizacija: Institut nuklearnih nauka Vinča
Naučna oblast: Fizika
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Određeni materijali mogu upijati i oslobađati velike količine vodonika pod posebnim uslovima, u smislu temperature i pritiska. Pronalaženje takvih materijala sa izvrsnom kinetikom i termodinamičkom vodoničnom sorpcijom je i dalje veliki naučni izazov. Analizator sorpcionog vodonika je istraživačka oprema izgrađena za ispitivanje svojstava hidridnih materijala tokom uzastopnih ciklusa apsorpcije vodonika i desorpcije. Ova vrsta istraživanja je važna jer ponašanje materijala tokom višestrukog ciklusa određuje njihovu upotrebljivost za skladištenje čvrstog vodonika (poput baterija). Naučnici sa Instituta nuklearnih nauka Vinča, zajedno sa inženjerima iz kompanije UNO-LUKS NS-a, razvili su instrument na bazi volumetrijskih merenja i teže da ga nadograde kako bi bila moguća i termodinamička merenja.
Finansijska podrška od strane Fonda za inovacionu delatnost je iskorišćena za unapređenje stanja komercijalne spremnosti projekta u smislu da dobiju instrument koji se pokazao u relevantnom okruženju (TRL6).
Naziv projekta: Aktivno pakovanje: Biorazgradive prevlake/ filmovi na bazi poljoprivrednih nusproizvoda
Naučnoistraživačka organizacija: Institut multidisciplinarnih istraživanja
Naučna oblast: Nauka o materijalima
Iznos finansijske podrške: 19.600 evra
Institut multidisciplinarnih istraživanja razvio je emulzije optimizovane za različite sveže sastojke (zaštitu od voća, povrća, mesa) koje pokazuju dobre antimikrobne, antioksidativne i mehaničke osobine. Za razliku od prethodnih patentiranih rešenja u aktivnoj ambalaži, ova emulzija se može proizvoditi kao konačni proizvod koji se sastoji od polimerne matrice rastvorljive u vodi, koji se može nanositi prskanjem kako bi se formirao zaštitni sloj na podlozi, praktično netopljiv u vodi nakon sušenja. Štaviše, ispunjava zahteve za funkcionalno aktivno pakovanje koje nude antimikrobiološke i antioksidativne efekte, te se stoga može očekivati produženi rok trajanja sveže hrane.
Predloženi projekat se podržava kroz finansiranje sertifikacije koja će osigurati usklađenost proizvoda pre plasiranja na tržištu i validaciju roka trajanja.
Naziv projekta: Izrada prototipa minimalno inavazivivnog katetera
Naučnoistraživačka organizacija: Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Medicinski uređaj
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Infekcije urinarnog trakta su najčešće infekcije, a najveći broj se može pripisati upotrebi urinarnog katetera. Na Medicinskom fakultetu u Beogradu razvijen je novi kateter koji može smanjiti i sprečiti ulazak i zadržavanje bakterija u sterilnim delovima urinarnog trakta i na taj način smanjiti potencijalne komplikacije. Osim toga, sprečava cepanje i odgovara prirodnoj krivini urinarnog kanala koji izbegava oštećenje urinarnog epitela u uretri.
Fond za novacionu delatnost podržava zaštitu patenata i proizvodnju 3D prototipa.
Naziv projekta: Hidrogelovi sa sintetičkim ligninskim oligomerima kao antimikrobnim agensima i agensima za lečenje rana
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za multidisciplinarna istraživanja
Naučna oblast: Biotehnologija i bioinženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Bakterijske infekcije i hronične rane su sve teži problemi. Projekat Institut za multidisciplinarna istraživanja se posebno se bavi problemima infekcija, a i samim zarastanjem rana. Prekliničke studije proizvoda koji je razvio Institut pokazale su da ima jaku antibakterijsku i antibiotsku aktivnost na oba bakterijska soja koja se kultivišu u laboratorijskim uslovima i divljim sojevima izolovanim od rana pacijenata. Supstanca nije pokazala toksični efekat na humane epitelne ćelije, u koncentracijama koje su toksične za testirane bakterije. Nije imala zapaljenski efekat na sterilne rane indukovane na laboratorijskim pacovima, ali je imala pozitivan efekat na zarastanje rana.
Fond za inovacionu delatnost finansira dodatna in vivo testiranja neophodna za dalji razvoj proizvoda, kao i njegovu intelektualnu zaštitu.
Naziv projekta: Uređaj za otkrivanje bakterijskih egzotoksina korišćenjem staklenih nanoporotova
Naučnoistraživačka organizacija: Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Medicinski uređaj
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Biološki fakultet u Beogradu bavi se razvijanjem prvog funkcionalnog prototipa koji će koristeći staklene nanopore utvrđivati postojanje bakterijskih egzotoksina. Staklene nanopore su prvi put napravljene pre nekoliko godina, međutim, do sada nisu bile ugrađivane u uređaj za detekciju ekzotoksina, kao i njihovih antitoksina i kompleksa. Kroz Program transfera tehnologije finansira se razvoj mobilnog prototipa, zaštite intelektualne svojine i formiranje spin-off kompanije.
Naziv projekta: Primena sistema ejektora na vakuum sušač
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu
Naučna oblast: Prehrambene tehnologije
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Proizvodnja sušenog voća i povrća je veoma važan izvozni potencijal za Srbiju i takođe ima dugu tradiciju u očuvanju hrane. Ejektorski sistem ima mnoge prednosti, ali uprkos jednostavnosti primene, do sada nije korišćen za sušenje voća i povrća. Tehnološki fakultet u Novom Sadu konstruisao je vakum sušač sa sistemom ejektora koji predstavlja dobru opciju za male proizvođače koji su specijalizovani za proizvodnju visoko kvalitetnih sušenih proizvoda. Glavni princip vakuumskog sušenja je mogućnost sušenja voća i povrća na nižim temperaturama i pritiscima.
Fond za inovacionu delatnost je podržao izradu i testiranje funkcionalnog prototipa kao i konsultantske predloge razvoja biznis modela i komercijalizacije.
Naziv projekta: Aktivno obloga zasnovana na nano i mikro čestice za tig zavarivanje
Naučnoistraživačka organizacija: Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu
Naučna oblast: Nauka o materijalima
Iznos finansijske podrške: 17.700 evra
TIG zavarivanje je dobro uspostavljen i široko primenjiv proces zavarivanja koji obezbeđuje visokokvalitetne zavarljive spojeve posebno od nerđajućih čelika i lake legure. Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada predlaže primenu novog koncepta aktiviranog fluksa za TIG zavarivanje koji sadrži visoko reaktivne nano čestice sa velikom površinskom površinom duž jeftinijih mikro čestica u rastvaraču da bi se formirala pasta ili fluks. Razvijanje nano-hibridnog ili nano-mikro fluksa može značajno uštedeti vreme, energiju i potrošne materijale, kao i manje distorzije zavara i eventualno prihvatljivija zona zahvaćena toplotom koja rezultira višim mehaničkim svojstvima zavarivanja. Kroz Program transfera tehnologije finansirano je izvođenje studija na industrijskom nivou, patentna pretraga i registracija patenta.
Naziv projekta: Novi anti-viralni molekul
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biotehnologija
Iznos finansijske podrške: 9.000 evra
Antivirusni lekovi najčešće deluju kao inhibitori različitih ćelijskih procesa i imaju ključnu ulogu u ciklusu razmnožavanja virusa (inhibitori reverzne transkriptaze u retrovirusima kao što su HIV, inhibitori virusne integraze ili proteaze). Glavni problemi sa ovim lekovima su virusne mutacije koje prave sojeve virusa otporne na lekove, pored višestrukih sporednih efekata. Novi pristup u terapiji HIV-1 koristi kombinaciju inhibitora kako bi se smanjila verovatnoća formiranja superiorne mutacije. Glavni opšti cilj pronalaska je da obezbedi anti-virusni polipeptid i njegove derivate, uključujući profilaktičke i terapeutske primene protiv virusa.
Aktivni agens je izolovani i prečišćeni novi protein na bazi biljke specifične aminokiselinske sekvence čija čitava sekvenca ili delovi pokazuju anti-virusnu aktivnost. Ova aminokiselinska sekvenca je potpuno nova sa ne više od 35% identiteta sa poznatim sekvencama. Anti-virusna aktivnost je potvrđena protiv HIV-1 i HSV-2. Štaviše, njegova visoka stabilnost u alkalnim uslovima, odsustvo citotoksičnosti i mitogeni efekat u opsegu terapijskih koncentracija imaju prednost nad poznatim proteinima istog mehanizma antivirusnog dejstva.
Fond za inovacionu delatnost podržava zaštitu intelektualne svojine ovog pronalaska.
Naziv projekta: Stabilizatori silaže
Naučnoistraživačka organizacija: Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Agro/ Hrana
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Pronalazak Poljoprivrednog fakultet Univerziteta u Beogradu odnosi se na očuvanje hrane za životinje i reč je o stabilizatorima silaže. Budući da je vazduh (kiseonik) glavni uzročnik propadanja silaže, ovaj ponalazak omogućava izbacivanje kiseonika iz mase silosa. Na ovaj način se tokom konzerviranja čuvaju početne hranjive vrednosti biljaka pre silaže. Osim toga može se prilagođavati uslovima svakog gazdinstva i u potpunosti je bezbedan u pogledu zdravlja ljudi i životinja, kao i zaštite životne sredine.
Fond za inovacionu delatnost podržava troškove izrade i podnošenja patenata, pakovanje stabilizatora i njihovo testiranje.
Naziv projekta: Tehnološki postupak za industrijsko dobijanje višenamenskog bezglutenskog brašna od tropa jabuke sa visokim sadržajem dijetnih vlakna, antioksidativnim i antidijabetogenim dejstvom
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za opštu i fizičku hemiju
Naučna oblast: Prehrambena industrija
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Brašno od jabučnog tropa (sporedni proizvod ndustrije prerade voća i povrća koji sadrži nešto pulpe, koru, semenku i peteljku jabuke), dobijeno na industrijskom nivou primenom inovativnog postupka razvijenog na Institutu za opštu i fizičku hemiju, je prirodan proizvod koji ne sadrži gluten, fitinsku kiselinu, konzervanse, veštačke boje, ni bilo kakve aditive. Pod optimizovanim uslovima dehidratacije i mlevenja zadržana su nutritivna i tehnološka svojstva polaznog materijala, kao i njegove senzorne osobine, tj. ukus i miris jabuke.
Nizak sadržaj i aktivnost vode omogućavaju stabilnost i dug rok trajanja ovog proizvoda. Hemijskim, fizičko-hemijskim i mikrobiološkim analizama potvrđena je bezbednost, visok sadržaj kalijuma, dijetnih vlakana, ukupnih polifenolnih jedinjenja i flavonoida. In vitro testovi pokazali su visoku antioksidativnu aktivnost brašna a in vivo proučavanja antidijabetogeni efekat. Senzorna i funkcionalna svojstva (visok kapacitet vezivanja vode i ulja) kao i termalna stabilnost brašna od tropa jabuke omogućavaju njegovu primenu u pekarskoj i konditorskoj industriji.
Da bi testirao potencijalno tržište, Fond za inovacionu delatnost podržava analizu tržišta i marketinške aktivnosti zajedno sa proizvodnjom proizvoda na industrijskom nivou.
Naziv projekta: Trichoderma brevicompactum as biostimulator in vegetable production
Naučnoistraživačka organizacija: Univerzitet Edukons
Naučna oblast: Biotehnologija (u poljoprivredi)
Iznos finansijske podrške: 2,398,000 RSD
Ispitivanje efekata izolata Trichoderma brevicompactum u interakciji sa biljkama paradajza u uslovima gajenja u plasteniku i u polju, u cilju davanja predloga dizajna mikrobiološkog preparata za primenu u povrtarskoj proizvodnji.
Naziv projekta: SORBWALL TECHNOLOGY - Microalgal cell wall-based composites for biosorption of metals from polluted waters
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za multidisciplinarna istraživanja, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Regulacija upravljanja otpadom, korišćenja pesticida
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj biosorbentskih kompozita na osnovu obrađene i aktivirane biomase mikroalgi, što treba da predstavlja novi pristup obradi otpadnih voda u smislu uklanjanja zagađujućih metala.
Naziv projekta: Nano-geopolymer based remediation techniques for groundwater purification (Concept of Sustainable material and residual Waste minimization)
Naučnoistraživačka organizacija: Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Naučna oblast: Ekološki prihvatljiva rešenja
Iznos finansijske podrške: 2,396,000 RSD
Glavni cilj projekta je razvoj i implementacija inovativnih, ekološki prihvatljivih i održivih tehnika remedijacije podzemne vode sa povećanim koncentracijama dominantno jona metala (Mn, Fe, Cu, Pb, Cd I drugi) u laboratorijskim, pilot postrojenjima i potencijalno u komercijalnoj primeni, zasnovanim na novotestiranim i modifikovanim geopolimerima. Date tehnike biće u skladu sa lokalnim i evropskim smernicama, koristeći novodizajnirane procese prečišćavanja podzemnih voda i sistema protočnih kolona sa održivim i aplikativnim geopolimerima.
Naziv projekta: Kit for Pepper Mild Mottle virus identification and pathotype determination
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Molekularna genetika (u poljoprivredi)
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj kita za detekciju i P2/P3 patotipizaciju virusa blagog šarenila paprike, koji predstavlja jedinstveni kit na tržištu za istovremenu identifikaciju prisustva i određivanje P2 ili P3 patotipa virusa na brz, tačan i jednostavan način.
Naziv projekta: Multifunctional Rapid Prototyping Desktop Machine - Multiprodesk
Naučnoistraživačka organizacija: Istraživačko-razvojni institut „Lola“
Naučna oblast: Mašine i inovativni mašinski dizajn (uklj. pametne mašine, Terapeutske sprave)
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Multifunkcionalna stona mašina alatka za brzu izradu prototipova je novi koncept 3-osne CNC mašine sa horizontalnom obrtnom osom. Specifičan koncept kinematičke strukture mašine (A’OXZ) i primena razvijenog upravljanja otvorene arhitekture, omogućio je jedinstvenu integraciju tri proizvodne tehnologije na jednoj desktop mašini, glodanje, lasersko graviranje i 3D štampanje rotacionih simetričnih i asimetričnih delova.
Naziv projekta: Intelligent Autonomous Micro Aerial Vehicle Swarm
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu
Naučna oblast: Veštačka inteligencija
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj tehnologije sistema autonomnih dronova opremljenih veštačkom inteligencijom i optičkim i drugim senzorima za potrebe inspekcija infrastrukturnih postrojenja, pametne poljoprivrede, sprečavanja i pomoći kod elementarnih nepogoda i bezbednosti.
Naziv projekta: Ecological utilization of miscanthus biomass for the production of product for improvement and increment of agricultural soil productivity
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za zemljište
Naučna oblast: Biotehnologija (u poljoprivredi)
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj specijalno dizajniranog ekonomski i ekološki održivog biotehnološkog postupka kompostiranja biomase sa visokim udelom vlakana, uz primenu jedinstvenog mikrobiološkog preparata na bazi korisnih bakterija.
Naziv projekta: Hemp extracts rich in non-psychoactive compounds for high value topical product
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za proučavanje lekovitog bilja Dr Josif Pančić
Naučna oblast: Proizvodi sa dodatom vrednošću
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj preprata za lokalnu primenu na koži sa ekstraktom konoplje dobijenim inovativnom metodom, kvantifikovanim na sadržaj kanabidiola (CBD), aktuelnog nepsihogenog sastojka konoplje koji se sa uspehom primenjuje u tretmanu neuropatskih bolova i inflamacija. Jedinstveni nosači doprinose efikasnoj permeaciji CBD kroz kožu i transportu do ciljnih tkiva, uz istovremeno odsustvo lokalne iritacije na koži i postizanje dodatnog efekta hidratacije.
Naziv projekta: Low-energy jelly drops enriched with apple and beetroot pomace applicable in obesity prevention
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za opštu i fizičku hemiju, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Funkcionalni proizvodi - sa jednom ili više nutritivnih ili zdravstvenih izjava
Iznos finansijske podrške: 2,300,000 RSD
Razvoj inovativnih vegan žele bombona obogaćenih brašnom tropa jabuke i cvekle namenjenih regulaciji telesne težine. Žele bombone sa značajno sniženom energetskom vrednošću i višestruko nižim odnosom ugljenih hidrata i dijetnih vlakana u odnosu na tipične komercijalne proizvode tog tipa, kao i niskim glikemijskim indeksom dobijene su na industrijskom nivou.
Naziv projekta: Realization of a new measurement system for the monitoring of Pb2+ concentration in water
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Univerziteta u Nišu
Naučna oblast: Senzori
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Pronalazak se odnosi na novi kompozitni senzorski element (funkcionalno gradijentnu jonoselektivnu membranu - FGIS membrana) za in-situ monitoring Pb (II) u vodi, sa posebno strukturiranom gradijentom strukturom i boljim karakteristikama od poznatih konkurentskih proizvoda. Pored toga, razvijen je i elektronski akvizicioni sistem i softver za obradu podataka sa senzora, koji omogućava centralizaciju prikupljenih podataka sa velikog broja lokacija u životnoj sredini.
Naziv projekta: Cash Flow Based Change Management Software
Naučnoistraživačka organizacija: Građevinski fakultet, Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Softver i razvoj
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj jedinstvene aplikacije za planiranje, kontrolu i upravljanje promenama za projekte izgradnje poslovno-stambenih objekata iz ugla investitora. Aplikacija sadrži modul za planiranje koji omogućava sagledavanje gabarita objekta, dinamike, troškova i rizika koristeći „univerzalni ritmični ciklogram“ i modul za upravljanje mesečnim promenama realizacije, dinamike i priliva/odliva baziran na „finansijski kvantifikovanom gantogramu“ sa kumulativnim cashflow-om kao kontrolnom merom.
Naziv projekta: A new concept of probiotic yogurt formulation by application of next generation prebiotics
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Funkcionalni proizvodi - sa jednom ili više nutritivnih ili zdravstvenih izjava
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj formulacije novog probiotskog jogurta izraženih prebiotskih svojstava i povećane antioksidativne aktivnosti, koji sadrži jedinstveni prebiotik nove generacije sposoban da u nepromenjenom obliku dospe do debelog creva doprinoseći održavanju zdrave mikroflore debelog creva.
Naziv projekta: Development and Integration of Multiplex Microfluidic Biosensors for Meat Safety monitoring in farm-to-slaughterhouse continuum (DIBMES)
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za higijenu i tehnologiju mesa
Naučna oblast: Biotehnologija u poljoprivredi
Iznos finansijske podrške: 2,390,000 RSD
Razvoj multipleks, mikrofluidičnog biosenzora za simultanu kvalitativnu i kvantitativnu detekciju tri seta parametara (alimentarni patogeni, hormoni stresa, proteini akutne faze) što obezbeđuje informacije u ranoj fazi lanca hrane, o statusu zdravstvenog stanja i dobrobiti životinja i prisustvu hazarda za bezbednost hrane, uključujući model sistem za praktičnu primenu pronalaska-biosenzora u relevantnom radnom okruženju (farma, klanica) duž lanca proizvodnje mesa.
Naziv projekta: Organosilicon particles based on bridging poly silsesquioxanes for blocking ultraviolet rays
Naučnoistraživačka organizacija: BioSens institut
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Pronalazak opisuje nove organosilicijumske čestice, zasnovane na premoštenim polisilseskioksanima, kao efikasnim blokatorima ultraljubičastih zraka. Nove organosilicijumske čestice pokazuju stabilnu, efikasnu i bezbednu sposobnost da blokiraju UV zrake.
Naziv projekta: Development of the automated system for small-scale production of Iodine - 131 capsules for personalized therapy of thyroid diseases
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Univerzitet u Beogradu- Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Automatizacija proizvodnih procesa
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj automatizovanog sistema koji omogućava proizvodnju malih serija jod-131 kapsula različitih aktivnosti na bilo koji datum i vreme kalibracije i koje su prilagođene potrebama svakog pojedinačnog pacijenta. Sistem je pristupačan, jednostavan za korišćenje, kompjuterski kontrolisan i pruža odličnu zaštitu od zračenja za proizvodno osoblje.
Naziv projekta: BreviProtect - Zootechnical feed additive for honey bees
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biološka i hemijska sredstva za suzbijanje štetočina i bolesti
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj mikrobiološkog aditiva za prihranu medonosnih pčela koji je namenjen za stabilizaciju crevne mikrobiote pčela i prevenciju bakterijskih infekcija u prvom redu američke gnjiloće pčelinjeg legla.
Naziv projekta: Analysis of the synergistic effect and therapeutic potential of small molecules in patients with recurrent pulmonary infections – Synefther
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biomedicina
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Ubrzavanje procesa mukocilijarnog klirensa u cilju efikasnijeg izbacivanja sekreta iz disajnih puteva, sinergetskom primenom dva mala molekula u formi terapeutika, kod pacijenata sa učestalim oboljenjima respiratornog trakta i zdravih ljudi u cilju prevencije respiratornih infekcija i poboljšanja kvaliteta života.
Naziv projekta: APPLy-ZiNc - Zinc enrichment of waste apple pomace – sustainable strategy to combat micronutrient deficiency
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina
Naučna oblast: Obogaćena hrana - iz prirodnih izvora dodat jedan ili više nutritijenata
Iznos finansijske podrške: 2,350,000 RSD
Nutriceutik APPLy-ZiNc je inovativni proizvod za nadoknadu cinka u svakodnevnoj ishrani, visokonutritivan, bogat dijetnim vlaknima sa izraženim antioksidativnim, antiinflamatronim, antihiperglikemijskim i prebiotskim aktivnostima. Potreba za ovakvim nutriceutikom je prepoznata kod vegana, vegetarijanaca i fleksiterijanaca, u ishrani bez glutena i kod ljudi koji imaju predijabetes i dijabetes.
Naziv projekta: Novel filler for wet scrubber
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Ekološki prihvatljiva rešenja
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Prirodne mineralne gline imaju apsorpcione sposobnosti koje bi bilo poželjno iskoristiti za filtriranje dima i eliminaciju gasova staklene bašte iz termoelektrana kao primarnih zagađivača. U sistemu mokrih skrubera za filtraciju dima, pomenute mineralne gline bi idealno zadovoljile tehničke potrebe i uprostile proces a iskorišćena glina bogata mineralima, može da se koristi kao poljoprivredno đubrivo.
Naziv projekta: Novel composite based on domestic raw material for arsenic adsorption from natural and drinking water
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča”, Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,200,000 RSD
Razvoj inovativnog materijala za filtriranje vode radi uklanjanja arsena, bez upotrebe oksidacionih i toksičnih agenasa. Stvaranje efikasne i sigurne tehnologiju koja će biti dostupna za upotrebu u vodnim filterima i doprineti rešavanju problema kontaminacije vode arsenskim jedinjenjima.
Naziv projekta: Rectal cancer diagnosing using deep learning of MR images
Naučnoistraživačka organizacija: Mašinski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Mašinsko učenje
Iznos finansijske podrške: 2,396,000 RSD
Razvoj modela dubinskog učenja za prepoznavanje kancera rektuma na snimcima magnetne rezonance.
Naziv projekta: Self-sterilizing polyurethane films for mobile phones and tablets
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj zelenih, fotoaktivnih, superpotentnih, antimikrobnih plastika za mobilne telefone i tablete. Vrše sterilizaciju od patogenih bakterija i virusa za jedan sat.
Naziv projekta: Application of biosorbent MsA aquatic weed Myriophyllum spicatum immobilized in alginate beads and modified MsA beads for petroleum hydrocarbon pollutants removal from wastewaters - AWARENESS
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina
Naučna oblast: Ekološki prihvatljiva rešenja
Iznos finansijske podrške: 2,370,000 RSD
Postoji veliki broj tehnika i proizvoda kojima se uklanja plutajuća/nerastvorna frakcija nafte iz vode dok je problem koji svojom toksičnošću stvara vodorastvorna frakcija ovog polutanta, nedovoljno prepoznat i istražen. AWARNESS je inovativni biosorbent u formi granula za tretman otpadnih voda sa naglaskom na primenu u uklanjanju vodorastvorne frakcije nafte i njenih derivata.
Naziv projekta: Advanced functionalized biomaterial for the treatment of chronic wound infections
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo
Naučna oblast: Biološka i hemijska sredstva za suzbijanje štetočina i bolesti
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvijanje obloge za rane na bazi bakterijskog enzima i biomaterijala za lečenje rana koje teško zarastaju. Ova obloga je dizajnirana da spreči i zaustavi već nastale infekcije, čime se stvara idealna sredina za zarastanje rana.
Naziv projekta: Application of Green Synthesized Silver Nanoparticles for Skin and Oral Treatment
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča” Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Biotehnologija
Iznos finansijske podrške: 2,362,500 RSD
Razvoj formulacije koja sadrži nanočestice srebra sintetisane laserski i u prisustvu vodenog biljnog ekstrakta čime se na jednostavan, brz i ekološki čist način, a bez upotrebe dodatnih hemijskih jedinjenja i organskih rastvarača dobija jedinstveni preparat koji istovremeno ostvaruje antibakterijski i antiinflamatorni efekat, nije toksičan za humane ćelije i podstiče sintezu kolagena, i kao takav je pogodan za lokalnu primenu kod atrofičnih i inflamatornih stanja kože i sluzokože usne duplje.
Naziv projekta: Zinc encapsulated in biodegradable polymers: a sustainable solution for cereal boosting
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za multidisciplinarna istraživanja
Naučna oblast: Proizvodnja mineralnih i mikrobioloških đubriva
Iznos finansijske podrške: 2,320,000 RSD
Koncept projekta je sastavljanje formulacije đubriva na bazi Zn koji je inkorporiran u organski biorazgradivi polimer. Ideja je da se obezbedi kontrolisano otpuštanje Zn u skladu sa potrebama žitarica tokom njihovog rasta.
Naziv projekta: Production of solid active fungal based bio-composite packaging material with potential antimicrobial properties
Naučnoistraživačka organizacija: Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Proizvodnja čvrstog aktivnog bio kompozitnog materijala na bazi gljiva za pakovanje sa potencijalnim antimikrobnim svojstvima
Naziv projekta: Sustainable recovery platform for copper valorization from industrial effluents
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Zaštita životne sredine
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Nova tehnologija se bavi tretmanom industrijskih otpadnih voda koje sadrže visoku koncentraciju bakra. Ispuštanje velikih količina otpadnih voda kontaminiranih metalom u kojima u količini dominira bakar predstavlja ogroman problem sa ekološke i ekonomske perspektive.
Naziv projekta: Modular Bench-top Photoreactor for microfluidic and batch chemistry applications
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Mašine opšte i specifične namene
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Kompaktni Modularni Fotoreaktor za primenu u mikrofuidnoj i klasičnoj hemiji. Glavna karakteristika uređaja je modularnost - on sadrži izmenljive police za bočice, cevni reaktor ili ploče sa mikro bunarima, u zavisnosti od željene primene.
Naziv projekta: New ecological commercial coagulant for water and wastewater treatment
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološki fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Naučna oblast: Proizvodnja i zaštita životne sredine
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj komercijalnog proizvoda – prirodnog koagulanta čija bi primena u tretmanu vode i otpadnih voda doprinela dobijanju zdravstveno bezbednije vode i smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu koji ima sam proces obrade vode i otpadnih voda.
Naziv projekta: Natural cosmetic nano-serum with Red Raspberry Seed Oil of Serbian origin for antioxidant treatment of skin photoaging
Naučnoistraživačka organizacija: Farmaceutski fakultet, Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Proizvodi sa dodatom vrednošću
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Inovativni nanoserum (niskoenergetska nanoemulzija), razvijen da čuva dragocena antioksidativna svojstva ulja semena maline, proizveden je tzv. zelenim/ekološki održivim postupcima i detaljno ispitan in vitro i in vivo kako bi se zadovoljili strogi zahtevi propisa EU koji se tiču kozmetičkih proizvoda. Navedeni pronalazak može da služi i kao svojevrsna nanoplatforma – nosač za različite osetljive kozmetički aktivne supstance biljnog porekla.
Naziv projekta: Natural Syrup as a Flavored Functional Dressing
Naučnoistraživačka organizacija: Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Funkcionalni proizvodi - sa jednom ili više nutritivnih ili zdravstvenih izjava
Iznos finansijske podrške: 2,260,000 RSD
Razvoj novog prirodnog prehrambenog proizvoda - sirupa, jedinstvenog sastava, novog ukusa i arome, koji do sada nije ponuđen na tržištu. Funkcionalna svojstva ovog slatkog preliva su blagotvorna za opšte stanje ljudi, a potiču od svih njegovih sastojaka, uključujući i biljku koja do sada nije upotrebljavana u ishrani.
Naziv projekta: Sensor for pesticide detection based on pyrophyllite clay -SORTIE
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča” Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Senzori
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Dizajn elektrode bazirane na kompozitu pirofilit-ugljenične paste kao deo senzora za detekciju tragova pesticida u vodi i hrani sa granicom detekcije od 1,9 ng cm-3.
Naziv projekta: Microfluidic lab-on-a-chip for novel diagnostics of amyotrophic lateral sclerosis
Naučnoistraživačka organizacija: Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biomedicina
Iznos finansijske podrške: 2,346,750 RSD
Razvoj prenosive, samostalne, kliničke „laboratorije na čipu“ (NIMOCHIP) za personalizovanu in vitro dijagnostiku amiotrofične lateralne skleroze koja bi se mogla dalje razvijati i za dijagnozu drugih neuroloških poremećaja sa inflamatornom komponentom.
Naziv projekta: The Optimization of Chitosan-based Biopolymer Powders for Latent Fingerprint Detection and Efficient DNA Recovery
Naučnoistraživačka organizacija: Kriminalističko-policijski univerzitet
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Inovacija predstavlja proizvodnju novih ekološki prihvatljivih biopolimernih prahova koji rezultiraju efikasnijim i bezbednijim radnim okruženjem operativnih forenzičara i policijskih službenika na mestu događaja. Sintetisani prahovi predstavljaju „prirodni” agens za detekciju otisaka prstiju koji bi mogli da očuvaju integritet biološkog materijala deponovanog na površine, omogućavajući naknadne analize otiska prsta.
Naziv projekta: Appliance for Regulatory and Ethical Evaluation of the Outputs of AI-based text-to image Software Solutions
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za evropske studije
Naučna oblast: Veštačka inteligencija
Iznos finansijske podrške: 2,397,000 RSD
Predmet inovacije je sistem koji bi obavljao regulatornu i etičku evaluaciju rezultata softverskih rešenja “iz teksta u sliku” baziranih na veštačkoj inteligenciji, omogućavajući identifikaciju rizika za različite povrede pojedinačnih prava i opštih etičkih kriterijuma.
Naziv projekta: Artificial Intelligence driven tool for early wheat yield prediction
Naučnoistraživačka organizacija: Biosens institut
Naučna oblast: Veštačka inteligencija (u poljoprivredi)
Iznos finansijske podrške: 2,398,830 RSD
Razvoj alata baziranog na veštačkoj inteligenciji za ranu predikciju prinosa pšenice pruža farmerima i agronomima jedinstveno i efikasno rešenje za predviđanje produktivnosti useva. Ova inovativna tehnologija teži da unapredi i olakša digitalne poljoprivredne prakse i pomogne donošenje pravovremenih agrotehničkih mera, uz veliku preciznost predviđanja prinosa korišćenjem slika useva sa mobilnog telefona..
Naziv projekta: Plant-based product for the eradication of pathogenic bacteria biofilm
Naučnoistraživačka organizacija: Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Naučna oblast: Ekološki prihvatljiva rešenja
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Proizvod biljnog porekla za eradikaciju biofilma patogenih bakterija. Anti-biofilm formulacija fitohemikalija predstavlja revolucionarno rešenje precizno definisane kombinacije prirodnih agenasa za uklanjanje bakterijskih biofilmova, pružajući novi proizvod na bazi biljaka. Inovacija sadrži prirodne proizvode, koji nisu toksični, imaju prijatan miris, uklanjaju postojeći biofilm i sprečavaju formiranje novih biofilmova na različitim površinama.
Naziv projekta: ”Lasta” aircraft flight training device prototype development
Naučnoistraživačka organizacija: Univerzitet odbrane
Naučna oblast: Mašine opšte i specifične namene
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj prototipa trenažera za avion Lasta je projekat koji integriše tehnologiju za praćenje pokreta oka unutar kabine trenežera aviona „Lasta“. Primena ovih tehnologija omogućava praćenje i ocenu napretka u obuci na avionima sa naprednim kokpitom.
Naziv projekta: Evaluating the stimulating effect of Trichoderma sp. on rapeseed and white maize seed germination and early growth with aim to develop bio-product for seed viability improvement
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za ratarstvo i povrtarstvo
Naučna oblast: Proizvodnja mineralnih i mikrobioloških đubriva
Iznos finansijske podrške: 2,358,150 RSD
Razvoj bio-preparata baziranog na mešavini ili pojedinačnom Trichoderma izolatu lokalnog porekla koji stimulativno deluju na rani porast korena kukuruza i uljane repice, kao i odabir inovativnog sastava podloge za optimalni porast Trichoderma izolata i dug vek trajanja bio-proizvoda.
Naziv projekta: New approach to thrombophilia screening
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo
Naučna oblast: Biomedicina
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj testa za detekciju rezistencije na antitrombin, potencijalno životno ugrožavajućeg trombotičkog poremećaja, u obliku dijagnostičkog kita za brzi skrining u kliničkim laboratorijama.
Naziv projekta: Nutritionally and Functionally Enhanced Dairy Products using Fruit and Vegetable By‐products
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološki fakultet Novi Sad
Naučna oblast: Funkcionalni proizvodi (Functional food) – sa jednom ili više nutritivnih ili zdravstvenih izjava
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj mlečnih proizvoda sa povećanom zdravstvenom vrednošću korišćenjem otpadnih biljnih sirovina bez značajnih izmena autentičnih senzorskih karakteristika tradicionalnog proizvoda.
Naziv projekta: Increasing technology readiness level of natural placental extract and epigallocatechin gallate-based multipurpose skin cream
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za primenu nuklearne energije, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biotehnologija
Iznos finansijske podrške: 2,398,000 RSD
Pronalazak se sastoji od inovativne kombinacije ovčijeg placentnog ekstrakta produžene bioaktivnosti i epigalokatehin galata sa dokazanim regenerativnim i anti-oksidativnim dejstvom. Formulisan je kao potpuno prirodna višenamenska krema koja može biti od značajne pomoći kod različitih oštećenja kože. Cilj projekta je podizanje nivoa tehnološke spremnosti pronalaska i izlazak na tržište.
Naziv projekta: Polymerencapsulated disinfectant. Disinfection potential against a broad spectrum of microbes and some pathogen coronavirus species
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju
Naučna oblast: Biološka i hemijska sredstva za suzbijanje štetočina i bolesti
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj i komercijalizacija novog dezinfekcionog sredstva inkapsuliranog u polimeru koje ima jedinstvene performanse koje omogućavaju produženo delovanje, proširenu antimikrobnu aktivnost i višenamensku komercijalnu primenu.
Naziv projekta: Modified clay as separation media
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke ‘’Vinča’’, Univerzitet u Beogradu – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvojem poroznih materijala na bazi gline poboljšana je mehanička stabilnost dobijenih materijala što im daje mogućnosti kako primene u tretmanu otpadnih voda tako i efikasnijem iskorišćenju velikih količina deponovane gline tokom eksploatacije uglja, a samim tim i stvaranju zdravije životne sredine.
Naziv projekta: BEER+HyZn: Zinc and hyaluronan enriched beer with immune-stimulating action and anti-aging effect
Naučnoistraživačka organizacija: Hemijski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Obogaćena hrana – iz prirodnih izvora dodat jedan ili više nutritijenata
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj Beer+ HyZn, piva sa hijaluronom i cinkom, predstavlja revolucionarnu novu generaciju suplemenata koji promovišu zdrav život. Zamišljeno kao hranljivi i ukusni napitak za opuštanje posle sportske aktivnosti, Beer+ HyZn podmlađuje kožu i zglobove i jača imunitet.
Naziv projekta: Design of variable nozzle sub-system for 3D printing extruder system
Naučnoistraživačka organizacija: Mašinski fakultet, Univerzitet u Nišu
Naučna oblast: Mašine opšte i specifične namene
Iznos finansijske podrške: 2,397,000 RSD
Razvoj podsistema varijabilne mlaznice za 3D štampu koji omogućava da ekstruder za FDM štampu izbacuje material različitog prečnika što predstavlja značajano unapređenje FDM tehnologije štampe u pogledu brzine, kvaliteta i čvrstoće štampanih delova.
Naziv projekta: MOBile APP for VIRtual FFR (Fraction Flow Reserve)
Naučnoistraživačka organizacija: Fakultet inženjerskih nauka, Univerzitet u Kragujevcu
Naučna oblast: IKT
Iznos finansijske podrške: 2,390,600 RSD
Razvoj softverske aplikacije koja uključuje aplikaciju za Andriod i iPhone platformu i ML aplikaciju za ubrzanje virtuelnog izračunavanja FFR (Fractional Flow Reserve).
Naziv projekta: Solid state hydrogen tank for stable power supply applications
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke ‘’Vinča’’, Univerzitet u Beogradu – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Čista proizvodnja i životna sredina
Iznos finansijske podrške: 2,394,000 RSD
Razvoj vodoničnog reaktora (rezervoara) koji bi omogućio skladištenje i isporuku vodonika u čvrstom stanju „na zahtev“, koristeći napredna svojstva novodizajniranih materijala za skladištenje.
Naziv projekta: Development of the fully self-supporting composite thermally-insulated trailer box body for perishable foodstuffs transport
Naučnoistraživačka organizacija: Mašinski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Mašine budućnosti - Distribucija
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj podne strukture termoizolovane komore definisanjem lokalnih strukturnih ojačanja u segmentima prijema koncentrisanih sila (npr. uticaj sistema za oslanjanje), čime se eliminiše potreba za klasičnom šasijom kao nosećim sistemom vozila i ostvaruje smanjenje sopstvene mase odnosno povećava korisna nosivost - resurs za optimizaciju transporta hrane sa akcentom na distribuciju u gradskim jezgrima.
Naziv projekta: Thin-film/coating printer based on electrolysis of valve metals
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
Oblast pametne specijalizacije: Mašine i inovativni mašinski dizajn
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj uređaja sa inovativnom elektrolitičkom ćelijom koja omogućava mobilno i direktno štampanje oksidnih prevlaka na metalima elektrohemijskim metodama, za stvaranje oksidnih slojeva za merenje temperature, štamanje luminiscentnih QR kodova, ili za popravku zaštitnih prevlaka.
Naziv projekta: Biodegradable geotextile composites based on hemp and bentonite
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
Oblast pametne specijalizacije: Proizvodnja i zaštita životne sredine
Iznos finansijske podrške: 2,310,000 RSD
Novi zeleni pristup za sintezu biorazgradivog geotekstila na bazi netkanog tekstilnog materijala na bazi konoplje i bentonitne gline, primenljiv u agro-malčiranju, kontroli erozije, sorpciji i filtraciji.
Naziv projekta: Respiration monitor
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
Oblast pametne specijalizacije: Senzori
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj nosivog uređaja za praćenje disanja u realnom vremenu, uparenog sa aplikacijom za potrebe tržišta fitnesa i medicine.
Naziv projekta: Zaštitni efekti konzumacije vodnjike (fermentisanog voćnog napitka) na upale u mozgu, kognitivne funkcije i dugovečnost
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“
Oblast pametne specijalizacije: Funkcionalna hrana
Iznos finansijske podrške: 2.352.632,14 RSD
Projekat se bavi ispitivanjem efekata specifičnog fermentisanog voćnog napitka vodnjike na zdravlje i dugovečnost ljudi, sa posebnim akcentom na njegova potencijalna antiinflamatorna svojstva, a sve u cilju dalje komercijalizacije.
Naziv projekta: UNT Lab 3327
Naučno-istraživačka organizacija: Univerzitet Union – Nikola Tesla
Oblast pametne specijalizacije: Internet stvari
Iznos finansijske podrške: 1.719.000 RSD
Razvoj edukativnog robota u vidu samohodne laboratorije za ispitivanje parametara životne sredine u vazduhu, tlu, kao i meteoroloških parametara i snimanje okoline.
Naziv projekta: Uređaj za istakanje i raspodelu napitka iz flaše
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Mašinskog fakulteta u Beogradu
Naučna oblast: Mašinsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 50.000 evra (za dve faze)
Uređaj za istakanje i raspodelu napitka iz flaše, koji je razvio Inovacioni centar Mašinskog fakulteta u Beogradu, omogućava da se sipa određena količina vina, i još važnije, da preostalo vino u boci ostane sveže. Okolna zaštita (inertna gasovita atmosfera) omogućava nepromenjene karakteristike vina godinu dana nakon prvog otvaranja. Dozni sistem je podesiv tako da je moguće sipati unared određenu količinu vina u čašu. Najzad, uređaj se i odvaja od flaše i plute. Sve zajedno, uređaj je jeftiniji i manji po veličini u odnosu na konkurentske i može istovremeno da služi čak 20 flaša vina. Idealan je za restorane i barove koji služe vina, kao i ketering.
U ovom trenutku, tehnologija je licencirana od strane HORECA kompanije POR-TR iz Srbije. Fond za inovacionu delatnost je podržao patentiranje ove tehnologije na internacionalnom nivou, kao i izradu 3D prototipa i pomogao u potpisivanju lincencnog ugovora.
Naziv projekta: Novi katalizator za dehalogenizaciju freona
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Hemijsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 19.800 evra
Organohalogena jedinjenja, kao što su freoni, koji se oslobađaju iz sistema za hlađenje, sistema za gašenje požara i poliuretanskih pena za toplotnu izolaciju, izuzetno oštećuju ozonski omotač. U cilju eliminacije emisije freona u životnu sredinu, Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta razvio je novi katalizator koji se lako može prilagoditi potrebama korisnika i proizvoditi u različitim formama. Novi katalizator ne zahteva upotrebu plemenitih metala u svom aktivnom sloju, što ga čini povoljnijim od postojećih katalizatora, i obezbeđuje efikasnost od 95,5%.
Fond za inovacionu delatnost je podržao razvoj katalizatora i angažovan je na traženju komercijalnih partnere za licenciranje i razvoj na industrijskom nivou.
Naziv projekta: Nova sorta kupusa sa povećanim prinosom i ukupnim sadržajem šećera
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za povrtarstvo, Smederevska Palanka
Naučna oblast: Poljoprivreda i prehrambena industrija
Iznos finansijske podrške: 11.400 evra
Kvalitet lišća belog kupusa se smanjuje tokom transporta i skladištenja, a i postupci fermentacije značajno štete kvalitetu i sadržaju listova kupusa. Kao odgovor na navedene probleme, Institut za povrtarstvo je kreirao jedinstvenu liniju belog kupusa. On ima veću prinos u odnosu na već prisutne sorte na tržištu, uz poboljšan kvalitet i karakteristike nakon prerade. Preciznije, glavica kupusa ima veći procenat suvog sadržaja i šećera i pogodna je za fermentaciju i/ili skladištenje u novom obliku tokom zime i proleća. Osim toga, ova sorta donosi veće prihode pri uslovima intenzivne proizvodnje.
Fond za inovacionu delatnost je podržao Institut za povrtarstvo da zaštiti i komercijalizuje ovu novu sortu. Zahvaljujući Fondu, upostavljena je i saradnja sa kompanijom Syngenta. Glavna tržišta su Srbija, Bugarska i Makedonija, ali se pokazalo da postoji širi tržišni potencijal.
Naziv projekta: Izrada prototipova nove generacije ergonomski prilagođenih stolica kabina dizalica
Naučnoistraživačka organizacija: Mašinski fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Mašinsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 15.750 evra
Operatori krana rade u ograničenim radnim prostorima koji zahtevaju neugodne položaje, što dugotrajno dovodi od smanjenja radnog kapaciteta, kvaliteta i sigurnosti. Kako bi se povećala efikasnost, Mašinski fakultet u Beogradu osmislio je kabinska stolicu koja je pod određenim nagibom i ima podupirač nogu i omogućava rad i odmor u dva položaja. Predloženi dizajn omogućava smanjenje stresa i vrtoglavica operatera zbog ergonomskih podešavanja, čime se povećava produktivnost dizalice, bezbednosti i sigurnosti. Kako je za ovu stolicu potreban manji unutrašnju prostor smanjuju se i troškovi proizvodnje.
Fond za inovacionu delatnost podržao je projekat tako što je finansijski omogućio izradu dizajna sa integracijom komponenti i testiranjem u simuliranom okruženju.
Naziv projekta: Multifunkcionalne kuglice za hvatanje boja
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološko-metalurški fakultet Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Hemijsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 16.780 evra
Pranje obojenih tkanina prouzrokuje curenje boja čime se boje prenose između tkanina. Sadašnje rešenje je ili ručno sortiranje u grupe prema boji pre pranja ili korišćenje inhibitora prenosa boja su najčešće za jednokratnu upotrebu i zahtevaju dodatne nosače. Tehnološko-metalurški fakultet nudi jedinstveno rešenje - multifunkcionane kuglice za hvatanje boja. Brzo uklanjaju boje, ujedno su i omekšivač za tkanine i vodu i mogu se višekratno koristiti. Pri tom su biorazgradive i proizvedene na energetski efikasan način.
Fond za inovacionu delatnost je podržao patentiranje ove tehnologije, dizajn i 3D štampanje proizvoda, kao i izradu promotivnog videa.
Naziv projekta: Inteligentni sistem za predviđanje prinosa voćnih kultura
Naučnoistraživačka organizacija: Fakultet tehničkih nauka Univerzitet u Kragujevcu
Naučna oblast: Pametna poljoprivreda
Iznos finansijske podrške: 11.500 evra
U poljoprivredi postoji potreba za predviđanjem prinosa različitih plodova. Ovo je važno za predviđanje tačne količine potrebnog skladišta za žetvu, plan prodaje i plan razvoja za narednu godinu. Fakulteta tehničkih nauka iz Čačka ponudi je softversko rešenje, tačnije aplikaciju pomoću koje je moguće predvideti prinose plodova na osnovu nekoliko parametara za izračunavanje: korišćeno đubrivo, datum žetve, sistem navodnjavanja, broj tretmana sa pesticidima, tip rezanja, zaštita od grada, održavanje zemljišta.
Fond za inovacionu delatnost je pomogao u procesu komercijalizacije i hrvatska kompanija Agrivi je licencirala tehnologiju i softver se trenutno testira na tržištu.
Naziv projekta: Komercijalizacija nove probiotske kulture za crevne infekcije
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo
Naučna oblast: Biotehnologija i bioinženjerstvo
Podrška: Mentorstvo
cilju poboljšanja zdravlja životinja i smanjenja upotrebe antibiotika u stočnoj proizvodnji Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo razvio je novi probiotik zasnovan na prirodnim izolatima bakterija mlečne kiseline. Prema već utvrđenim in vivo testovima, probiotik predstavlja moćnu alternativu upotrebi antibiotika u lečenju crevnih infekcija povezanih sa Clostridium perfrigens, E. coli, i Salmonella Typhimurium. Prednost nad postojećim tehničkim rešenjima je da se ova probiotska kultura sastoji isključivo od bakterija mlečne kiseline, sa statusom GRAS (međunarodna licenca koja potvrđuje bezbednost supstance u ishrani ljudi i životinja) i specifičnim probiotskim potencijalom.
Fond za inovacionu delatnost je pomogla u izradi biznis modela, go-to-market strategije i potpisivanju licencnog ugovora sa švajcarskom farmaceutskom kompanijom PhytoNet.
Naziv projekta: Instrument za merenje toplotne provodljivosti višekomponentnih smeša
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološko-metalurški fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Hemijsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 14.200 evra
Novi instrument napravljen u okviru ovog projekta na Tehnološko-metalurški fakultetu koristi instrument sa višestruko pričvršćenim senzorima. Svaki od tih senzora baziran je na koaksijalnoj žici termoelementa koji je mehanički snažniji i lakši za upotrebu od standardnog senzora. Novi tip instreumenta omogućava merenja električno provodljivih tečnosti, širok temperaturni opseg merenja, uzoraka malih zapremina, uz jednostavno rukovanje i korišćenje softvera za efikasniju kontrolu merenja, sakupljanja podataka i obrade.
Iako pronalazak potiče iz akademske zajednice, njegova glavna primena je u industriji: rafinerijama nafte i hemijske i petrohemijske industrije za različite vrste izmenjivača toplote, kao i u sektorima istraživanja i razvoja.
Fond za inovacionu delatnost je finansirao izradu prototipa, uključujući i softversku i hardversku komponentu, koji je paralelno zaštićen kao intelektualna svojina Tehnološko-metalurškog fakulteta u Beogradu.
Naziv projekta: Antimikrobno aktivno kozmetičko i farmaceutsko pakovanje
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Hemijsko inženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 18.000 evra
Mikrobiološka kontaminacija nesterilnih farmaceutskih proizvoda već dugo predstavlja glavnu brigu u kontekstu rizika javnog zdravlja i efikasnosti lijeka. Najbolja zaštita proizvoda, a time i sigurnost potrošača, obuhvata primenu antimikrobnih sredstava u sadržaj paketa ili sam materijal pakovanja. Antimikrobno pakovanje je efikasnije zbog spore i kontrolisane migracije aktivne komponente u sadržaj pakovanja, ali takođe može smanjiti izazove pri dodatku antimikrobnih sredstava tokom skladištenja i transporta. Istraživačka grupa iz Inovacionog centra Tehnološko-metalurškog fakulteta došla je do ideje o proizvodnji antimikrobnih pakovanja, uglavnom antimikrobnih farmaceutskih ili kozmetičkih boca ili kutija. Antimikrobni filmovi se proizvode na različite načine, ali nije moguće napraviti bočice i kutije od njih. Izrađena je odgovarajuća antimikrobna formulacija, u skladu sa evropskom faramkopijom. Sledeće analize su pokazale obećavajuće rezultate: enterobakterija, ukupna broj bakterija i kvasaca, aerobicmosophilic count, Escherichia coli, kvasac i buđ.
Ovom projektu su finansirani razvoj, testiranje materijala putem matematičkih modela i krajnja analiza novih materijala, kao i uspostavljanju saradnje sa čačanskim preduzećem „Uniplast“.
Naziv projekta: Uređaj za analizu sorpcije vodonika HSA-UNLS
Naučnoistraživačka organizacija: Institut nuklearnih nauka Vinča
Naučna oblast: Fizika
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Određeni materijali mogu upijati i oslobađati velike količine vodonika pod posebnim uslovima, u smislu temperature i pritiska. Pronalaženje takvih materijala sa izvrsnom kinetikom i termodinamičkom vodoničnom sorpcijom je i dalje veliki naučni izazov. Analizator sorpcionog vodonika je istraživačka oprema izgrađena za ispitivanje svojstava hidridnih materijala tokom uzastopnih ciklusa apsorpcije vodonika i desorpcije. Ova vrsta istraživanja je važna jer ponašanje materijala tokom višestrukog ciklusa određuje njihovu upotrebljivost za skladištenje čvrstog vodonika (poput baterija). Naučnici sa Instituta nuklearnih nauka Vinča, zajedno sa inženjerima iz kompanije UNO-LUKS NS-a, razvili su instrument na bazi volumetrijskih merenja i teže da ga nadograde kako bi bila moguća i termodinamička merenja.
Finansijska podrška od strane Fonda za inovacionu delatnost je iskorišćena za unapređenje stanja komercijalne spremnosti projekta u smislu da dobiju instrument koji se pokazao u relevantnom okruženju (TRL6).
Naziv projekta: Aktivno pakovanje: Biorazgradive prevlake/ filmovi na bazi poljoprivrednih nusproizvoda
Naučnoistraživačka organizacija: Institut multidisciplinarnih istraživanja
Naučna oblast: Nauka o materijalima
Iznos finansijske podrške: 19.600 evra
Institut multidisciplinarnih istraživanja razvio je emulzije optimizovane za različite sveže sastojke (zaštitu od voća, povrća, mesa) koje pokazuju dobre antimikrobne, antioksidativne i mehaničke osobine. Za razliku od prethodnih patentiranih rešenja u aktivnoj ambalaži, ova emulzija se može proizvoditi kao konačni proizvod koji se sastoji od polimerne matrice rastvorljive u vodi, koji se može nanositi prskanjem kako bi se formirao zaštitni sloj na podlozi, praktično netopljiv u vodi nakon sušenja. Štaviše, ispunjava zahteve za funkcionalno aktivno pakovanje koje nude antimikrobiološke i antioksidativne efekte, te se stoga može očekivati produženi rok trajanja sveže hrane.
Predloženi projekat se podržava kroz finansiranje sertifikacije koja će osigurati usklađenost proizvoda pre plasiranja na tržištu i validaciju roka trajanja.
Naziv projekta: Izrada prototipa minimalno inavazivivnog katetera
Naučnoistraživačka organizacija: Medicinski fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Medicinski uređaj
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Infekcije urinarnog trakta su najčešće infekcije, a najveći broj se može pripisati upotrebi urinarnog katetera. Na Medicinskom fakultetu u Beogradu razvijen je novi kateter koji može smanjiti i sprečiti ulazak i zadržavanje bakterija u sterilnim delovima urinarnog trakta i na taj način smanjiti potencijalne komplikacije. Osim toga, sprečava cepanje i odgovara prirodnoj krivini urinarnog kanala koji izbegava oštećenje urinarnog epitela u uretri.
Fond za novacionu delatnost podržava zaštitu patenata i proizvodnju 3D prototipa.
Naziv projekta: Hidrogelovi sa sintetičkim ligninskim oligomerima kao antimikrobnim agensima i agensima za lečenje rana
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za multidisciplinarna istraživanja
Naučna oblast: Biotehnologija i bioinženjerstvo
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Bakterijske infekcije i hronične rane su sve teži problemi. Projekat Institut za multidisciplinarna istraživanja se posebno se bavi problemima infekcija, a i samim zarastanjem rana. Prekliničke studije proizvoda koji je razvio Institut pokazale su da ima jaku antibakterijsku i antibiotsku aktivnost na oba bakterijska soja koja se kultivišu u laboratorijskim uslovima i divljim sojevima izolovanim od rana pacijenata. Supstanca nije pokazala toksični efekat na humane epitelne ćelije, u koncentracijama koje su toksične za testirane bakterije. Nije imala zapaljenski efekat na sterilne rane indukovane na laboratorijskim pacovima, ali je imala pozitivan efekat na zarastanje rana.
Fond za inovacionu delatnost finansira dodatna in vivo testiranja neophodna za dalji razvoj proizvoda, kao i njegovu intelektualnu zaštitu.
Naziv projekta: Uređaj za otkrivanje bakterijskih egzotoksina korišćenjem staklenih nanoporotova
Naučnoistraživačka organizacija: Biološki fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Medicinski uređaj
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Biološki fakultet u Beogradu bavi se razvijanjem prvog funkcionalnog prototipa koji će koristeći staklene nanopore utvrđivati postojanje bakterijskih egzotoksina. Staklene nanopore su prvi put napravljene pre nekoliko godina, međutim, do sada nisu bile ugrađivane u uređaj za detekciju ekzotoksina, kao i njihovih antitoksina i kompleksa. Kroz Program transfera tehnologije finansira se razvoj mobilnog prototipa, zaštite intelektualne svojine i formiranje spin-off kompanije.
Naziv projekta: Primena sistema ejektora na vakuum sušač
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološki fakultet Univerziteta u Novom Sadu
Naučna oblast: Prehrambene tehnologije
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Proizvodnja sušenog voća i povrća je veoma važan izvozni potencijal za Srbiju i takođe ima dugu tradiciju u očuvanju hrane. Ejektorski sistem ima mnoge prednosti, ali uprkos jednostavnosti primene, do sada nije korišćen za sušenje voća i povrća. Tehnološki fakultet u Novom Sadu konstruisao je vakum sušač sa sistemom ejektora koji predstavlja dobru opciju za male proizvođače koji su specijalizovani za proizvodnju visoko kvalitetnih sušenih proizvoda. Glavni princip vakuumskog sušenja je mogućnost sušenja voća i povrća na nižim temperaturama i pritiscima.
Fond za inovacionu delatnost je podržao izradu i testiranje funkcionalnog prototipa kao i konsultantske predloge razvoja biznis modela i komercijalizacije.
Naziv projekta: Aktivno obloga zasnovana na nano i mikro čestice za tig zavarivanje
Naučnoistraživačka organizacija: Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu
Naučna oblast: Nauka o materijalima
Iznos finansijske podrške: 17.700 evra
TIG zavarivanje je dobro uspostavljen i široko primenjiv proces zavarivanja koji obezbeđuje visokokvalitetne zavarljive spojeve posebno od nerđajućih čelika i lake legure. Fakultet tehničkih nauka iz Novog Sada predlaže primenu novog koncepta aktiviranog fluksa za TIG zavarivanje koji sadrži visoko reaktivne nano čestice sa velikom površinskom površinom duž jeftinijih mikro čestica u rastvaraču da bi se formirala pasta ili fluks. Razvijanje nano-hibridnog ili nano-mikro fluksa može značajno uštedeti vreme, energiju i potrošne materijale, kao i manje distorzije zavara i eventualno prihvatljivija zona zahvaćena toplotom koja rezultira višim mehaničkim svojstvima zavarivanja. Kroz Program transfera tehnologije finansirano je izvođenje studija na industrijskom nivou, patentna pretraga i registracija patenta.
Naziv projekta: Novi anti-viralni molekul
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biotehnologija
Iznos finansijske podrške: 9.000 evra
Antivirusni lekovi najčešće deluju kao inhibitori različitih ćelijskih procesa i imaju ključnu ulogu u ciklusu razmnožavanja virusa (inhibitori reverzne transkriptaze u retrovirusima kao što su HIV, inhibitori virusne integraze ili proteaze). Glavni problemi sa ovim lekovima su virusne mutacije koje prave sojeve virusa otporne na lekove, pored višestrukih sporednih efekata. Novi pristup u terapiji HIV-1 koristi kombinaciju inhibitora kako bi se smanjila verovatnoća formiranja superiorne mutacije. Glavni opšti cilj pronalaska je da obezbedi anti-virusni polipeptid i njegove derivate, uključujući profilaktičke i terapeutske primene protiv virusa.
Aktivni agens je izolovani i prečišćeni novi protein na bazi biljke specifične aminokiselinske sekvence čija čitava sekvenca ili delovi pokazuju anti-virusnu aktivnost. Ova aminokiselinska sekvenca je potpuno nova sa ne više od 35% identiteta sa poznatim sekvencama. Anti-virusna aktivnost je potvrđena protiv HIV-1 i HSV-2. Štaviše, njegova visoka stabilnost u alkalnim uslovima, odsustvo citotoksičnosti i mitogeni efekat u opsegu terapijskih koncentracija imaju prednost nad poznatim proteinima istog mehanizma antivirusnog dejstva.
Fond za inovacionu delatnost podržava zaštitu intelektualne svojine ovog pronalaska.
Naziv projekta: Stabilizatori silaže
Naučnoistraživačka organizacija: Poljoprivredni fakultet Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Agro/ Hrana
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Pronalazak Poljoprivrednog fakultet Univerziteta u Beogradu odnosi se na očuvanje hrane za životinje i reč je o stabilizatorima silaže. Budući da je vazduh (kiseonik) glavni uzročnik propadanja silaže, ovaj ponalazak omogućava izbacivanje kiseonika iz mase silosa. Na ovaj način se tokom konzerviranja čuvaju početne hranjive vrednosti biljaka pre silaže. Osim toga može se prilagođavati uslovima svakog gazdinstva i u potpunosti je bezbedan u pogledu zdravlja ljudi i životinja, kao i zaštite životne sredine.
Fond za inovacionu delatnost podržava troškove izrade i podnošenja patenata, pakovanje stabilizatora i njihovo testiranje.
Naziv projekta: Tehnološki postupak za industrijsko dobijanje višenamenskog bezglutenskog brašna od tropa jabuke sa visokim sadržajem dijetnih vlakna, antioksidativnim i antidijabetogenim dejstvom
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za opštu i fizičku hemiju
Naučna oblast: Prehrambena industrija
Iznos finansijske podrške: 20.000 evra
Brašno od jabučnog tropa (sporedni proizvod ndustrije prerade voća i povrća koji sadrži nešto pulpe, koru, semenku i peteljku jabuke), dobijeno na industrijskom nivou primenom inovativnog postupka razvijenog na Institutu za opštu i fizičku hemiju, je prirodan proizvod koji ne sadrži gluten, fitinsku kiselinu, konzervanse, veštačke boje, ni bilo kakve aditive. Pod optimizovanim uslovima dehidratacije i mlevenja zadržana su nutritivna i tehnološka svojstva polaznog materijala, kao i njegove senzorne osobine, tj. ukus i miris jabuke.
Nizak sadržaj i aktivnost vode omogućavaju stabilnost i dug rok trajanja ovog proizvoda. Hemijskim, fizičko-hemijskim i mikrobiološkim analizama potvrđena je bezbednost, visok sadržaj kalijuma, dijetnih vlakana, ukupnih polifenolnih jedinjenja i flavonoida. In vitro testovi pokazali su visoku antioksidativnu aktivnost brašna a in vivo proučavanja antidijabetogeni efekat. Senzorna i funkcionalna svojstva (visok kapacitet vezivanja vode i ulja) kao i termalna stabilnost brašna od tropa jabuke omogućavaju njegovu primenu u pekarskoj i konditorskoj industriji.
Da bi testirao potencijalno tržište, Fond za inovacionu delatnost podržava analizu tržišta i marketinške aktivnosti zajedno sa proizvodnjom proizvoda na industrijskom nivou.
Naziv projekta: Trichoderma brevicompactum as biostimulator in vegetable production
Naučnoistraživačka organizacija: Univerzitet Edukons
Naučna oblast: Biotehnologija (u poljoprivredi)
Iznos finansijske podrške: 2,398,000 RSD
Ispitivanje efekata izolata Trichoderma brevicompactum u interakciji sa biljkama paradajza u uslovima gajenja u plasteniku i u polju, u cilju davanja predloga dizajna mikrobiološkog preparata za primenu u povrtarskoj proizvodnji.
Naziv projekta: SORBWALL TECHNOLOGY - Microalgal cell wall-based composites for biosorption of metals from polluted waters
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za multidisciplinarna istraživanja, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Regulacija upravljanja otpadom, korišćenja pesticida
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj biosorbentskih kompozita na osnovu obrađene i aktivirane biomase mikroalgi, što treba da predstavlja novi pristup obradi otpadnih voda u smislu uklanjanja zagađujućih metala.
Naziv projekta: Nano-geopolymer based remediation techniques for groundwater purification (Concept of Sustainable material and residual Waste minimization)
Naučnoistraživačka organizacija: Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Naučna oblast: Ekološki prihvatljiva rešenja
Iznos finansijske podrške: 2,396,000 RSD
Glavni cilj projekta je razvoj i implementacija inovativnih, ekološki prihvatljivih i održivih tehnika remedijacije podzemne vode sa povećanim koncentracijama dominantno jona metala (Mn, Fe, Cu, Pb, Cd I drugi) u laboratorijskim, pilot postrojenjima i potencijalno u komercijalnoj primeni, zasnovanim na novotestiranim i modifikovanim geopolimerima. Date tehnike biće u skladu sa lokalnim i evropskim smernicama, koristeći novodizajnirane procese prečišćavanja podzemnih voda i sistema protočnih kolona sa održivim i aplikativnim geopolimerima.
Naziv projekta: Kit for Pepper Mild Mottle virus identification and pathotype determination
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Molekularna genetika (u poljoprivredi)
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj kita za detekciju i P2/P3 patotipizaciju virusa blagog šarenila paprike, koji predstavlja jedinstveni kit na tržištu za istovremenu identifikaciju prisustva i određivanje P2 ili P3 patotipa virusa na brz, tačan i jednostavan način.
Naziv projekta: Multifunctional Rapid Prototyping Desktop Machine - Multiprodesk
Naučnoistraživačka organizacija: Istraživačko-razvojni institut „Lola“
Naučna oblast: Mašine i inovativni mašinski dizajn (uklj. pametne mašine, Terapeutske sprave)
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Multifunkcionalna stona mašina alatka za brzu izradu prototipova je novi koncept 3-osne CNC mašine sa horizontalnom obrtnom osom. Specifičan koncept kinematičke strukture mašine (A’OXZ) i primena razvijenog upravljanja otvorene arhitekture, omogućio je jedinstvenu integraciju tri proizvodne tehnologije na jednoj desktop mašini, glodanje, lasersko graviranje i 3D štampanje rotacionih simetričnih i asimetričnih delova.
Naziv projekta: Intelligent Autonomous Micro Aerial Vehicle Swarm
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Elektrotehničkog fakulteta u Beogradu
Naučna oblast: Veštačka inteligencija
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj tehnologije sistema autonomnih dronova opremljenih veštačkom inteligencijom i optičkim i drugim senzorima za potrebe inspekcija infrastrukturnih postrojenja, pametne poljoprivrede, sprečavanja i pomoći kod elementarnih nepogoda i bezbednosti.
Naziv projekta: Ecological utilization of miscanthus biomass for the production of product for improvement and increment of agricultural soil productivity
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za zemljište
Naučna oblast: Biotehnologija (u poljoprivredi)
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj specijalno dizajniranog ekonomski i ekološki održivog biotehnološkog postupka kompostiranja biomase sa visokim udelom vlakana, uz primenu jedinstvenog mikrobiološkog preparata na bazi korisnih bakterija.
Naziv projekta: Hemp extracts rich in non-psychoactive compounds for high value topical product
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za proučavanje lekovitog bilja Dr Josif Pančić
Naučna oblast: Proizvodi sa dodatom vrednošću
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj preprata za lokalnu primenu na koži sa ekstraktom konoplje dobijenim inovativnom metodom, kvantifikovanim na sadržaj kanabidiola (CBD), aktuelnog nepsihogenog sastojka konoplje koji se sa uspehom primenjuje u tretmanu neuropatskih bolova i inflamacija. Jedinstveni nosači doprinose efikasnoj permeaciji CBD kroz kožu i transportu do ciljnih tkiva, uz istovremeno odsustvo lokalne iritacije na koži i postizanje dodatnog efekta hidratacije.
Naziv projekta: Low-energy jelly drops enriched with apple and beetroot pomace applicable in obesity prevention
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za opštu i fizičku hemiju, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Funkcionalni proizvodi - sa jednom ili više nutritivnih ili zdravstvenih izjava
Iznos finansijske podrške: 2,300,000 RSD
Razvoj inovativnih vegan žele bombona obogaćenih brašnom tropa jabuke i cvekle namenjenih regulaciji telesne težine. Žele bombone sa značajno sniženom energetskom vrednošću i višestruko nižim odnosom ugljenih hidrata i dijetnih vlakana u odnosu na tipične komercijalne proizvode tog tipa, kao i niskim glikemijskim indeksom dobijene su na industrijskom nivou.
Naziv projekta: Realization of a new measurement system for the monitoring of Pb2+ concentration in water
Naučnoistraživačka organizacija: Inovacioni centar Univerziteta u Nišu
Naučna oblast: Senzori
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Pronalazak se odnosi na novi kompozitni senzorski element (funkcionalno gradijentnu jonoselektivnu membranu - FGIS membrana) za in-situ monitoring Pb (II) u vodi, sa posebno strukturiranom gradijentom strukturom i boljim karakteristikama od poznatih konkurentskih proizvoda. Pored toga, razvijen je i elektronski akvizicioni sistem i softver za obradu podataka sa senzora, koji omogućava centralizaciju prikupljenih podataka sa velikog broja lokacija u životnoj sredini.
Naziv projekta: Cash Flow Based Change Management Software
Naučnoistraživačka organizacija: Građevinski fakultet, Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Softver i razvoj
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj jedinstvene aplikacije za planiranje, kontrolu i upravljanje promenama za projekte izgradnje poslovno-stambenih objekata iz ugla investitora. Aplikacija sadrži modul za planiranje koji omogućava sagledavanje gabarita objekta, dinamike, troškova i rizika koristeći „univerzalni ritmični ciklogram“ i modul za upravljanje mesečnim promenama realizacije, dinamike i priliva/odliva baziran na „finansijski kvantifikovanom gantogramu“ sa kumulativnim cashflow-om kao kontrolnom merom.
Naziv projekta: A new concept of probiotic yogurt formulation by application of next generation prebiotics
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološko-metalurški fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Funkcionalni proizvodi - sa jednom ili više nutritivnih ili zdravstvenih izjava
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj formulacije novog probiotskog jogurta izraženih prebiotskih svojstava i povećane antioksidativne aktivnosti, koji sadrži jedinstveni prebiotik nove generacije sposoban da u nepromenjenom obliku dospe do debelog creva doprinoseći održavanju zdrave mikroflore debelog creva.
Naziv projekta: Development and Integration of Multiplex Microfluidic Biosensors for Meat Safety monitoring in farm-to-slaughterhouse continuum (DIBMES)
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za higijenu i tehnologiju mesa
Naučna oblast: Biotehnologija u poljoprivredi
Iznos finansijske podrške: 2,390,000 RSD
Razvoj multipleks, mikrofluidičnog biosenzora za simultanu kvalitativnu i kvantitativnu detekciju tri seta parametara (alimentarni patogeni, hormoni stresa, proteini akutne faze) što obezbeđuje informacije u ranoj fazi lanca hrane, o statusu zdravstvenog stanja i dobrobiti životinja i prisustvu hazarda za bezbednost hrane, uključujući model sistem za praktičnu primenu pronalaska-biosenzora u relevantnom radnom okruženju (farma, klanica) duž lanca proizvodnje mesa.
Naziv projekta: Organosilicon particles based on bridging poly silsesquioxanes for blocking ultraviolet rays
Naučnoistraživačka organizacija: BioSens institut
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Pronalazak opisuje nove organosilicijumske čestice, zasnovane na premoštenim polisilseskioksanima, kao efikasnim blokatorima ultraljubičastih zraka. Nove organosilicijumske čestice pokazuju stabilnu, efikasnu i bezbednu sposobnost da blokiraju UV zrake.
Naziv projekta: Development of the automated system for small-scale production of Iodine - 131 capsules for personalized therapy of thyroid diseases
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Univerzitet u Beogradu- Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Automatizacija proizvodnih procesa
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj automatizovanog sistema koji omogućava proizvodnju malih serija jod-131 kapsula različitih aktivnosti na bilo koji datum i vreme kalibracije i koje su prilagođene potrebama svakog pojedinačnog pacijenta. Sistem je pristupačan, jednostavan za korišćenje, kompjuterski kontrolisan i pruža odličnu zaštitu od zračenja za proizvodno osoblje.
Naziv projekta: BreviProtect - Zootechnical feed additive for honey bees
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biološka i hemijska sredstva za suzbijanje štetočina i bolesti
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj mikrobiološkog aditiva za prihranu medonosnih pčela koji je namenjen za stabilizaciju crevne mikrobiote pčela i prevenciju bakterijskih infekcija u prvom redu američke gnjiloće pčelinjeg legla.
Naziv projekta: Analysis of the synergistic effect and therapeutic potential of small molecules in patients with recurrent pulmonary infections – Synefther
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biomedicina
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Ubrzavanje procesa mukocilijarnog klirensa u cilju efikasnijeg izbacivanja sekreta iz disajnih puteva, sinergetskom primenom dva mala molekula u formi terapeutika, kod pacijenata sa učestalim oboljenjima respiratornog trakta i zdravih ljudi u cilju prevencije respiratornih infekcija i poboljšanja kvaliteta života.
Naziv projekta: APPLy-ZiNc - Zinc enrichment of waste apple pomace – sustainable strategy to combat micronutrient deficiency
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina
Naučna oblast: Obogaćena hrana - iz prirodnih izvora dodat jedan ili više nutritijenata
Iznos finansijske podrške: 2,350,000 RSD
Nutriceutik APPLy-ZiNc je inovativni proizvod za nadoknadu cinka u svakodnevnoj ishrani, visokonutritivan, bogat dijetnim vlaknima sa izraženim antioksidativnim, antiinflamatronim, antihiperglikemijskim i prebiotskim aktivnostima. Potreba za ovakvim nutriceutikom je prepoznata kod vegana, vegetarijanaca i fleksiterijanaca, u ishrani bez glutena i kod ljudi koji imaju predijabetes i dijabetes.
Naziv projekta: Novel filler for wet scrubber
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Ekološki prihvatljiva rešenja
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Prirodne mineralne gline imaju apsorpcione sposobnosti koje bi bilo poželjno iskoristiti za filtriranje dima i eliminaciju gasova staklene bašte iz termoelektrana kao primarnih zagađivača. U sistemu mokrih skrubera za filtraciju dima, pomenute mineralne gline bi idealno zadovoljile tehničke potrebe i uprostile proces a iskorišćena glina bogata mineralima, može da se koristi kao poljoprivredno đubrivo.
Naziv projekta: Novel composite based on domestic raw material for arsenic adsorption from natural and drinking water
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča”, Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,200,000 RSD
Razvoj inovativnog materijala za filtriranje vode radi uklanjanja arsena, bez upotrebe oksidacionih i toksičnih agenasa. Stvaranje efikasne i sigurne tehnologiju koja će biti dostupna za upotrebu u vodnim filterima i doprineti rešavanju problema kontaminacije vode arsenskim jedinjenjima.
Naziv projekta: Rectal cancer diagnosing using deep learning of MR images
Naučnoistraživačka organizacija: Mašinski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Mašinsko učenje
Iznos finansijske podrške: 2,396,000 RSD
Razvoj modela dubinskog učenja za prepoznavanje kancera rektuma na snimcima magnetne rezonance.
Naziv projekta: Self-sterilizing polyurethane films for mobile phones and tablets
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj zelenih, fotoaktivnih, superpotentnih, antimikrobnih plastika za mobilne telefone i tablete. Vrše sterilizaciju od patogenih bakterija i virusa za jedan sat.
Naziv projekta: Application of biosorbent MsA aquatic weed Myriophyllum spicatum immobilized in alginate beads and modified MsA beads for petroleum hydrocarbon pollutants removal from wastewaters - AWARENESS
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za tehnologiju nuklearnih i drugih mineralnih sirovina
Naučna oblast: Ekološki prihvatljiva rešenja
Iznos finansijske podrške: 2,370,000 RSD
Postoji veliki broj tehnika i proizvoda kojima se uklanja plutajuća/nerastvorna frakcija nafte iz vode dok je problem koji svojom toksičnošću stvara vodorastvorna frakcija ovog polutanta, nedovoljno prepoznat i istražen. AWARNESS je inovativni biosorbent u formi granula za tretman otpadnih voda sa naglaskom na primenu u uklanjanju vodorastvorne frakcije nafte i njenih derivata.
Naziv projekta: Advanced functionalized biomaterial for the treatment of chronic wound infections
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo
Naučna oblast: Biološka i hemijska sredstva za suzbijanje štetočina i bolesti
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvijanje obloge za rane na bazi bakterijskog enzima i biomaterijala za lečenje rana koje teško zarastaju. Ova obloga je dizajnirana da spreči i zaustavi već nastale infekcije, čime se stvara idealna sredina za zarastanje rana.
Naziv projekta: Application of Green Synthesized Silver Nanoparticles for Skin and Oral Treatment
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča” Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Biotehnologija
Iznos finansijske podrške: 2,362,500 RSD
Razvoj formulacije koja sadrži nanočestice srebra sintetisane laserski i u prisustvu vodenog biljnog ekstrakta čime se na jednostavan, brz i ekološki čist način, a bez upotrebe dodatnih hemijskih jedinjenja i organskih rastvarača dobija jedinstveni preparat koji istovremeno ostvaruje antibakterijski i antiinflamatorni efekat, nije toksičan za humane ćelije i podstiče sintezu kolagena, i kao takav je pogodan za lokalnu primenu kod atrofičnih i inflamatornih stanja kože i sluzokože usne duplje.
Naziv projekta: Zinc encapsulated in biodegradable polymers: a sustainable solution for cereal boosting
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za multidisciplinarna istraživanja
Naučna oblast: Proizvodnja mineralnih i mikrobioloških đubriva
Iznos finansijske podrške: 2,320,000 RSD
Koncept projekta je sastavljanje formulacije đubriva na bazi Zn koji je inkorporiran u organski biorazgradivi polimer. Ideja je da se obezbedi kontrolisano otpuštanje Zn u skladu sa potrebama žitarica tokom njihovog rasta.
Naziv projekta: Production of solid active fungal based bio-composite packaging material with potential antimicrobial properties
Naučnoistraživačka organizacija: Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Proizvodnja čvrstog aktivnog bio kompozitnog materijala na bazi gljiva za pakovanje sa potencijalnim antimikrobnim svojstvima
Naziv projekta: Sustainable recovery platform for copper valorization from industrial effluents
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Zaštita životne sredine
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Nova tehnologija se bavi tretmanom industrijskih otpadnih voda koje sadrže visoku koncentraciju bakra. Ispuštanje velikih količina otpadnih voda kontaminiranih metalom u kojima u količini dominira bakar predstavlja ogroman problem sa ekološke i ekonomske perspektive.
Naziv projekta: Modular Bench-top Photoreactor for microfluidic and batch chemistry applications
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Mašine opšte i specifične namene
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Kompaktni Modularni Fotoreaktor za primenu u mikrofuidnoj i klasičnoj hemiji. Glavna karakteristika uređaja je modularnost - on sadrži izmenljive police za bočice, cevni reaktor ili ploče sa mikro bunarima, u zavisnosti od željene primene.
Naziv projekta: New ecological commercial coagulant for water and wastewater treatment
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološki fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Naučna oblast: Proizvodnja i zaštita životne sredine
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj komercijalnog proizvoda – prirodnog koagulanta čija bi primena u tretmanu vode i otpadnih voda doprinela dobijanju zdravstveno bezbednije vode i smanjenju negativnog uticaja na životnu sredinu koji ima sam proces obrade vode i otpadnih voda.
Naziv projekta: Natural cosmetic nano-serum with Red Raspberry Seed Oil of Serbian origin for antioxidant treatment of skin photoaging
Naučnoistraživačka organizacija: Farmaceutski fakultet, Univerziteta u Beogradu
Naučna oblast: Proizvodi sa dodatom vrednošću
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Inovativni nanoserum (niskoenergetska nanoemulzija), razvijen da čuva dragocena antioksidativna svojstva ulja semena maline, proizveden je tzv. zelenim/ekološki održivim postupcima i detaljno ispitan in vitro i in vivo kako bi se zadovoljili strogi zahtevi propisa EU koji se tiču kozmetičkih proizvoda. Navedeni pronalazak može da služi i kao svojevrsna nanoplatforma – nosač za različite osetljive kozmetički aktivne supstance biljnog porekla.
Naziv projekta: Natural Syrup as a Flavored Functional Dressing
Naučnoistraživačka organizacija: Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Funkcionalni proizvodi - sa jednom ili više nutritivnih ili zdravstvenih izjava
Iznos finansijske podrške: 2,260,000 RSD
Razvoj novog prirodnog prehrambenog proizvoda - sirupa, jedinstvenog sastava, novog ukusa i arome, koji do sada nije ponuđen na tržištu. Funkcionalna svojstva ovog slatkog preliva su blagotvorna za opšte stanje ljudi, a potiču od svih njegovih sastojaka, uključujući i biljku koja do sada nije upotrebljavana u ishrani.
Naziv projekta: Sensor for pesticide detection based on pyrophyllite clay -SORTIE
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča” Univerzitet u Beogradu - Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Senzori
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Dizajn elektrode bazirane na kompozitu pirofilit-ugljenične paste kao deo senzora za detekciju tragova pesticida u vodi i hrani sa granicom detekcije od 1,9 ng cm-3.
Naziv projekta: Microfluidic lab-on-a-chip for novel diagnostics of amyotrophic lateral sclerosis
Naučnoistraživačka organizacija: Biološki fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biomedicina
Iznos finansijske podrške: 2,346,750 RSD
Razvoj prenosive, samostalne, kliničke „laboratorije na čipu“ (NIMOCHIP) za personalizovanu in vitro dijagnostiku amiotrofične lateralne skleroze koja bi se mogla dalje razvijati i za dijagnozu drugih neuroloških poremećaja sa inflamatornom komponentom.
Naziv projekta: The Optimization of Chitosan-based Biopolymer Powders for Latent Fingerprint Detection and Efficient DNA Recovery
Naučnoistraživačka organizacija: Kriminalističko-policijski univerzitet
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Inovacija predstavlja proizvodnju novih ekološki prihvatljivih biopolimernih prahova koji rezultiraju efikasnijim i bezbednijim radnim okruženjem operativnih forenzičara i policijskih službenika na mestu događaja. Sintetisani prahovi predstavljaju „prirodni” agens za detekciju otisaka prstiju koji bi mogli da očuvaju integritet biološkog materijala deponovanog na površine, omogućavajući naknadne analize otiska prsta.
Naziv projekta: Appliance for Regulatory and Ethical Evaluation of the Outputs of AI-based text-to image Software Solutions
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za evropske studije
Naučna oblast: Veštačka inteligencija
Iznos finansijske podrške: 2,397,000 RSD
Predmet inovacije je sistem koji bi obavljao regulatornu i etičku evaluaciju rezultata softverskih rešenja “iz teksta u sliku” baziranih na veštačkoj inteligenciji, omogućavajući identifikaciju rizika za različite povrede pojedinačnih prava i opštih etičkih kriterijuma.
Naziv projekta: Artificial Intelligence driven tool for early wheat yield prediction
Naučnoistraživačka organizacija: Biosens institut
Naučna oblast: Veštačka inteligencija (u poljoprivredi)
Iznos finansijske podrške: 2,398,830 RSD
Razvoj alata baziranog na veštačkoj inteligenciji za ranu predikciju prinosa pšenice pruža farmerima i agronomima jedinstveno i efikasno rešenje za predviđanje produktivnosti useva. Ova inovativna tehnologija teži da unapredi i olakša digitalne poljoprivredne prakse i pomogne donošenje pravovremenih agrotehničkih mera, uz veliku preciznost predviđanja prinosa korišćenjem slika useva sa mobilnog telefona..
Naziv projekta: Plant-based product for the eradication of pathogenic bacteria biofilm
Naučnoistraživačka organizacija: Prirodno-matematički fakultet, Univerzitet u Novom Sadu
Naučna oblast: Ekološki prihvatljiva rešenja
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Proizvod biljnog porekla za eradikaciju biofilma patogenih bakterija. Anti-biofilm formulacija fitohemikalija predstavlja revolucionarno rešenje precizno definisane kombinacije prirodnih agenasa za uklanjanje bakterijskih biofilmova, pružajući novi proizvod na bazi biljaka. Inovacija sadrži prirodne proizvode, koji nisu toksični, imaju prijatan miris, uklanjaju postojeći biofilm i sprečavaju formiranje novih biofilmova na različitim površinama.
Naziv projekta: ”Lasta” aircraft flight training device prototype development
Naučnoistraživačka organizacija: Univerzitet odbrane
Naučna oblast: Mašine opšte i specifične namene
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj prototipa trenažera za avion Lasta je projekat koji integriše tehnologiju za praćenje pokreta oka unutar kabine trenežera aviona „Lasta“. Primena ovih tehnologija omogućava praćenje i ocenu napretka u obuci na avionima sa naprednim kokpitom.
Naziv projekta: Evaluating the stimulating effect of Trichoderma sp. on rapeseed and white maize seed germination and early growth with aim to develop bio-product for seed viability improvement
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za ratarstvo i povrtarstvo
Naučna oblast: Proizvodnja mineralnih i mikrobioloških đubriva
Iznos finansijske podrške: 2,358,150 RSD
Razvoj bio-preparata baziranog na mešavini ili pojedinačnom Trichoderma izolatu lokalnog porekla koji stimulativno deluju na rani porast korena kukuruza i uljane repice, kao i odabir inovativnog sastava podloge za optimalni porast Trichoderma izolata i dug vek trajanja bio-proizvoda.
Naziv projekta: New approach to thrombophilia screening
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo
Naučna oblast: Biomedicina
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj testa za detekciju rezistencije na antitrombin, potencijalno životno ugrožavajućeg trombotičkog poremećaja, u obliku dijagnostičkog kita za brzi skrining u kliničkim laboratorijama.
Naziv projekta: Nutritionally and Functionally Enhanced Dairy Products using Fruit and Vegetable By‐products
Naučnoistraživačka organizacija: Tehnološki fakultet Novi Sad
Naučna oblast: Funkcionalni proizvodi (Functional food) – sa jednom ili više nutritivnih ili zdravstvenih izjava
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj mlečnih proizvoda sa povećanom zdravstvenom vrednošću korišćenjem otpadnih biljnih sirovina bez značajnih izmena autentičnih senzorskih karakteristika tradicionalnog proizvoda.
Naziv projekta: Increasing technology readiness level of natural placental extract and epigallocatechin gallate-based multipurpose skin cream
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za primenu nuklearne energije, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Biotehnologija
Iznos finansijske podrške: 2,398,000 RSD
Pronalazak se sastoji od inovativne kombinacije ovčijeg placentnog ekstrakta produžene bioaktivnosti i epigalokatehin galata sa dokazanim regenerativnim i anti-oksidativnim dejstvom. Formulisan je kao potpuno prirodna višenamenska krema koja može biti od značajne pomoći kod različitih oštećenja kože. Cilj projekta je podizanje nivoa tehnološke spremnosti pronalaska i izlazak na tržište.
Naziv projekta: Polymerencapsulated disinfectant. Disinfection potential against a broad spectrum of microbes and some pathogen coronavirus species
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju
Naučna oblast: Biološka i hemijska sredstva za suzbijanje štetočina i bolesti
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj i komercijalizacija novog dezinfekcionog sredstva inkapsuliranog u polimeru koje ima jedinstvene performanse koje omogućavaju produženo delovanje, proširenu antimikrobnu aktivnost i višenamensku komercijalnu primenu.
Naziv projekta: Modified clay as separation media
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke ‘’Vinča’’, Univerzitet u Beogradu – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Razvoj novih materijala
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvojem poroznih materijala na bazi gline poboljšana je mehanička stabilnost dobijenih materijala što im daje mogućnosti kako primene u tretmanu otpadnih voda tako i efikasnijem iskorišćenju velikih količina deponovane gline tokom eksploatacije uglja, a samim tim i stvaranju zdravije životne sredine.
Naziv projekta: BEER+HyZn: Zinc and hyaluronan enriched beer with immune-stimulating action and anti-aging effect
Naučnoistraživačka organizacija: Hemijski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Obogaćena hrana – iz prirodnih izvora dodat jedan ili više nutritijenata
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj Beer+ HyZn, piva sa hijaluronom i cinkom, predstavlja revolucionarnu novu generaciju suplemenata koji promovišu zdrav život. Zamišljeno kao hranljivi i ukusni napitak za opuštanje posle sportske aktivnosti, Beer+ HyZn podmlađuje kožu i zglobove i jača imunitet.
Naziv projekta: Design of variable nozzle sub-system for 3D printing extruder system
Naučnoistraživačka organizacija: Mašinski fakultet, Univerzitet u Nišu
Naučna oblast: Mašine opšte i specifične namene
Iznos finansijske podrške: 2,397,000 RSD
Razvoj podsistema varijabilne mlaznice za 3D štampu koji omogućava da ekstruder za FDM štampu izbacuje material različitog prečnika što predstavlja značajano unapređenje FDM tehnologije štampe u pogledu brzine, kvaliteta i čvrstoće štampanih delova.
Naziv projekta: MOBile APP for VIRtual FFR (Fraction Flow Reserve)
Naučnoistraživačka organizacija: Fakultet inženjerskih nauka, Univerzitet u Kragujevcu
Naučna oblast: IKT
Iznos finansijske podrške: 2,390,600 RSD
Razvoj softverske aplikacije koja uključuje aplikaciju za Andriod i iPhone platformu i ML aplikaciju za ubrzanje virtuelnog izračunavanja FFR (Fractional Flow Reserve).
Naziv projekta: Solid state hydrogen tank for stable power supply applications
Naučnoistraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke ‘’Vinča’’, Univerzitet u Beogradu – Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju
Naučna oblast: Čista proizvodnja i životna sredina
Iznos finansijske podrške: 2,394,000 RSD
Razvoj vodoničnog reaktora (rezervoara) koji bi omogućio skladištenje i isporuku vodonika u čvrstom stanju „na zahtev“, koristeći napredna svojstva novodizajniranih materijala za skladištenje.
Naziv projekta: Development of the fully self-supporting composite thermally-insulated trailer box body for perishable foodstuffs transport
Naučnoistraživačka organizacija: Mašinski fakultet, Univerzitet u Beogradu
Naučna oblast: Mašine budućnosti - Distribucija
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj podne strukture termoizolovane komore definisanjem lokalnih strukturnih ojačanja u segmentima prijema koncentrisanih sila (npr. uticaj sistema za oslanjanje), čime se eliminiše potreba za klasičnom šasijom kao nosećim sistemom vozila i ostvaruje smanjenje sopstvene mase odnosno povećava korisna nosivost - resurs za optimizaciju transporta hrane sa akcentom na distribuciju u gradskim jezgrima.
Naziv projekta: Thin-film/coating printer based on electrolysis of valve metals
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za nuklearne nauke „Vinča“, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
Oblast pametne specijalizacije: Mašine i inovativni mašinski dizajn
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj uređaja sa inovativnom elektrolitičkom ćelijom koja omogućava mobilno i direktno štampanje oksidnih prevlaka na metalima elektrohemijskim metodama, za stvaranje oksidnih slojeva za merenje temperature, štamanje luminiscentnih QR kodova, ili za popravku zaštitnih prevlaka.
Naziv projekta: Biodegradable geotextile composites based on hemp and bentonite
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
Oblast pametne specijalizacije: Proizvodnja i zaštita životne sredine
Iznos finansijske podrške: 2,310,000 RSD
Novi zeleni pristup za sintezu biorazgradivog geotekstila na bazi netkanog tekstilnog materijala na bazi konoplje i bentonitne gline, primenljiv u agro-malčiranju, kontroli erozije, sorpciji i filtraciji.
Naziv projekta: Respiration monitor
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, Institut od nacionalnog značaja za Republiku Srbiju, Univerzitet u Beogradu
Oblast pametne specijalizacije: Senzori
Iznos finansijske podrške: 2,400,000 RSD
Razvoj nosivog uređaja za praćenje disanja u realnom vremenu, uparenog sa aplikacijom za potrebe tržišta fitnesa i medicine.
Naziv projekta: Zaštitni efekti konzumacije vodnjike (fermentisanog voćnog napitka) na upale u mozgu, kognitivne funkcije i dugovečnost
Naučno-istraživačka organizacija: Institut za biološka istraživanja „Siniša Stanković“
Oblast pametne specijalizacije: Funkcionalna hrana
Iznos finansijske podrške: 2.352.632,14 RSD
Projekat se bavi ispitivanjem efekata specifičnog fermentisanog voćnog napitka vodnjike na zdravlje i dugovečnost ljudi, sa posebnim akcentom na njegova potencijalna antiinflamatorna svojstva, a sve u cilju dalje komercijalizacije.
Naziv projekta: UNT Lab 3327
Naučno-istraživačka organizacija: Univerzitet Union – Nikola Tesla
Oblast pametne specijalizacije: Internet stvari
Iznos finansijske podrške: 1.719.000 RSD
Razvoj edukativnog robota u vidu samohodne laboratorije za ispitivanje parametara životne sredine u vazduhu, tlu, kao i meteoroloških parametara i snimanje okoline.