Javni poziv za Program podizanja kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara u saradnji sa NTP

Javni poziv je otvoren do 3. novembra 2023. godine.

Javni poziv za Program podizanja kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara u saradnji sa NTP

Fond za inovacionu delatnost

objavljuje

Javni poziv za

Program podizanja kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara u saradnji sa naučno tehnološkim parkovima

 

Ciljevi programa:

Opšti cilj programa je razvoj kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara (startap inkubatori, startap centri, smart siti centri i dr.) koje predstavljaju organizacije za podršku preduzetničkim (startap) timovima i novoosnovanim preduzećima inovacione delatnosti (startapima). Programom se razvijaju kompetencije regionalnih inovacionih startap centara za pružanje podrške na konzistentan i organizovan način, kao i za uključivanje u integrisani sistem podrške inovacionoj delatnosti, sa ciljem dostizanja samoodrživosti za dalji rad i funkcionisanje. Programom se postiže integracija regionalnih inovacionih startap centara sa naučno-tehnološkim parkovima, u cilju razvoja inovativne zajednice na lokalnom nivou, a u funkciji sistemskog razvoja inovacione delatnosti kao i unapređenju inovacionog ekosistema na teritoriji Republike Srbije.

Plan projektnih aktivnosti treba da sadrži aktivnosti kojima će se izvršiti podizanje kapaciteta regionalnih inovacionih startap centara za obavljanje sledećih zadataka:

  • Promocija regionalnog inovacionog startap centra u svojoj lokalnoj zajednici u cilju privlačenja preduzetničkih (startap) timova i pojedinaca koji imaju inovativnu ideju
  • Razvoj preduzetničkog duha kod mladih organizacijom različitih događaja (hakatona, prezentacije ideje i sl.)
  • Edukacija i pomoć timovima i pojedincima u razvoju poslovanja i komercijalizaciji inovativnih ideja, kroz upoznavanje sa različitim poslovnim modelima, definisanju i istraživanju tržišta, utvrđivanju ciljanih korisnika, planova prodaje i marketinga i strategijama rasta i razvoja
  • Pomoć u generisanju, evaluaciji, validaciji i testiranju ideja
  • Umrežavanju kroz organizaciju i učešće na događajima i sastancima (meetups) sa drugim subjektima inovacionog ekosistema
  • Obezbeđivanje radnog prostora sa neophodnom internet konekcijom u kojem se nalazi kompjuterska oprema, sala za sastanke i prezentacije, kancelarije, kao i druga prateća oprema
  • Mentorstvo putem obezbeđivanja iskusnih stručnjaka iz oblasti tehnologije, inovacija i poslovanja koji mogu pružiti odgovore na pitanja od značaja za razvoj novog inovativnog preduzeća (startapa)
  • Pomoć u obezbeđivanju finansijske podrške za razvoj poslovanja, kroz edukaciju o modelima i konkretnim izvorima finansiranja, kao i pomoć u pisanju prijave za dobijanje sredstava
  • Savetovanje u oblasti pravnih, finansijskih i administrativnih poslova, kao i pitanja prava zaštite intelektualne svojine  
  • Priprema timova za predstavljanje poslovne ideje pred investitorima (Pitch Preparation)
  • Pomoć u razvoju i testiranju prototipa

Uslovi prijave:

Podnosilac prijave je Konzorcijum koji čini Naučno-tehnološki park sa jednim regionalnim inovacionim startap centrom. Konzorcijum se formira na osnovu potpisanog sporazuma o saradnji na projektu koji će doprineti cilju programa.

Naučno-tehnološki park mora ispuniti uslove definisane Zakonom o inovacionoj delatnosti („Sl. glasnik RS“, broj 129/21) i uslove za upis u Registar subjekata nacionalnog inovacionog sistema u skladu sa Pravilnikom o Registru subjekata nacionalnog inovacionog sistema („Sl. glasnik RS“, broj 143/22).

Pod regionalnim inovacionim startap centrima podrazumevaju se svi centri osnovani Programom podrške otvaranju regionalnih inovacionih startap centara za 2018. godinu (Zaključak Vlade 05 Broj: 023-3786/2018-1 od 26. aprila 2018. godine) i 2019. godinu (Uredba Vlade 05 Broj: 110-1809/2019 od 6.marta 2019. godine objavljena u "Službenom glasniku Republike Srbije", broj 15/19), Programom podrške podizanju inovacionih kapaciteta jedinica lokalne samouprave na teritoriji Republike Srbije za 2020. godinu (Uredba Vlade 05 Broj: 110-4031/2020 od 21. maja 2020. godine objavljena u „Službenom glasniku Republike Srbije", broj 76/20) i 2022. godinu (Uredba Vlade 05 broj 110-125/2022., od 13. januara 2022. godine objavljena u „Službenom glasniku Republike Srbije“, broj 04/22) i Programom podrške unapređenju inovacionih kapaciteta na teritoriji AP Kosovo i Metohija za 2019. godinu (Uredba Vlade 05 Broj: 110-11252/2019 od 13. novembra 2019. godine objavljena u „Službenom glasniku Republike Srbije", broj 81/19), kao i drugi subjekti inovacione infrastrukture osnovane u partnerstvu ili na inicijativu jedinice lokalne samouprave (u skladu sa članom 29. Zakona o inovacionoj delatnosti "Sl. glasnik RS", br. 129/2021) do momenta objavljivanja ovog Javnog poziva.

Naučno-tehnološki park zaključuje ugovor sa regionalnim inovacionim startap centrom i zajedno podnose prijavu tako što Naučno-tehnološki park jeste nosilac Konzorcijuma, a regionalni inovacioni startap centri su partneri na projektu. Naučno-tehnološki park ima pravo da podnese više od jednog projekta sa različitim regionalnim inovacionim startap centrima , a u skladu sa raspoloživim sredstvima Programa.

Regionalni inovacioni startap centri koji nisu registrovani kao pravno lice, dužni su da u prvoj godini projekta, od momenta objavljivanja ovog Javnog poziva, registruju posebno pravno lice sa kojim će izvršiti prijavu i registraciju u Registar subjekata nacionalnog inovacionog sistema. U suprotnom, u drugoj godini projekta neće moći da ostvare finansiranje.

Iznos finansiranja:

Maksimalni iznos finansiranja koji Fond za inovacionu delatnost (u daljem tekstu: „Fond“) može dodeliti po jednom projektu je do 5.000.000,00 dinara za period od 18 do 24 meseci. Sredstva se dodeljuju u polugodišnjim tranšama. Tranše u drugoj godini finansiranja biće uplaćene nakon donošenja pozitivnog mišljenja o realizaciji projektnih aktivnosti u prvoj godini finansiranja.

Odobrena sredstva projekta Fond uplaćuje Naučno-tehnološkom parku. Odobrena sredstva se raspodeljuju na sledeći način:

  • do 20% ukupnog odobrenog budžeta projekta namenjeno je Naučno-tehnološkom parku za pružanje mentorske i edukativne podrške i rukovođenje projektom;
  • do 80% ukupnog odobrenog budžeta projekta namenjeno je troškovima realizacije planiranih aktivnosti po pojedinačnim projektima za potrebe ispunjenja navedenih ciljeva i druge indirektne troškove vezane za aktivnost Projekta.

Ukupan budžet za program: 50.000.000,00 dinara.

Pravila „de minimis“ državne pomoći se primenjuju na projektna sredstva koja izabrani Konzorcijum (korisnik projekta) dobija od Fonda kroz ovaj program u skladu sa pravilima za dodelu državne pomoći.

Dozvoljeni troškovi:

  • Ljudski resursi – troškovi osoblja angažovanog na projektu
  • Troškovi mentora i eksperata
  • Troškovi organizacije, obuka, promocija, tehničkog i strukturnog umrežavanja
  • Troškovi računovodstvenih i pravnih usluga, kao i kancelarijskog materijala
  • Troškovi putovanja u vezi sa projektom
  • Drugi administrativni troškovi („overheads“)

Plaćanje PDV-a je dozvoljen trošak.

Nedozvoljeni troškovi:

  • Troškovi bankarskog poslovanja
  • Kursne razlike
  • Režijski troškovi i troškovi iznajmljivanja prostora
  • Potraživanja
  • Ostali troškovi koje nisu u skladu sa namenom sredstava

Dokumentacija koja se podnosi prilikom prijave:

  • Adekvatno popunjen Prijavni obrazac potpisan od strane podnosioca prijave u kome se između ostalog nalazi i predlog projekta, odnosno plan projektnih aktivnosti nosioca konzorcijuma, kao i plan projektnih aktivnosti regionalnog inovacionog startap centra, predlog budžeta projekta, kao i kratko predstavljanje glavnog osoblja angažovanog na projektu;
  • Potpisan ugovor o Konzorcijumu između Naučno-tehnološkog parka i regionalnog inovacionog startap centra;
  • Dokument kojim se potvrđuje da je prostor namenjen za rad regionalnih inovacionih startap centara raspoloživ, bez tereta i dat na korišćenje na minimum 18 odnosno 24 meseci od dana objavljivanja ovog Javnog poziva;

Administrativna provera prijava:

Nakon dostavljanja prijave, Fond vrši administrativnu proveru kompletnosti prijave. Prijave koje nisu kompletne i koje nisu podnete na propisan način neće biti uzete u razmatranje, o čemu će podnosilac prijave biti obavešten.

Procena prijava:

Procenu prijava obavlja tročlana Komisija koju formira Fond (u daljem tekstu: „Komisija“), gde jedan (1) član Komisije čini predstavnik Fonda i dva (2) člana čine predstavnici Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija.

Prijave će biti procenjene od strane Komisije hronološkim redosledom po pristizanju kompletne dokumentacije na osnovu sledećih kriterijuma:

  • Predloženi akcioni plan programa i dinamika realizacije – 40 bodova;
  • Adekvatnost budžeta za realizaciju – 30 bodova;
  • Kompetencije konzorcijuma za realizaciju projekta – 30 bodova.

Bodovi se potom sumiraju i prijave koje ostvare minimum 80 ili više od maksimalnih 100 bodova biće odobrene za finansiranje u zavisnosti od raspoloživog budžeta. Na predlog Komisije, Upravni Odbor donosi odluku o dodeli sredstava.

Komisija može predložiti, uz obrazloženje, da se odobri realizacija projekta uz umanjenje budžeta predloženog projekta.

Komisija može tražiti dodatne informacije koje se odnose na plan realizacije projektnih aktivnosti i planirani budžet projekta, pre odlučivanja o podnetoj prijavi.

Zaključivanje ugovora:

Na osnovu odluke Upravnog odbora Fonda, Fond i naučno-tehnološki park zaključuju ugovor kojim se regulišu međusobna prava, obaveze i odgovornosti u vezi sa korišćenjem sredstava.

Uslov za zaključenje ugovora je da Naučno-tehnološki park dostavi Fondu dokaz da je Regionalni inovacioni startap centar kao drugi član Konzorcijuma na odobrenom projektu, otvorio poseban račun gde će biti vršene sve uplate i isplate finansijskih sredstava planiranih po projektu.

Vreme trajanja javnog poziva:

Nastavak javnog poziva otvoren je od 30. oktobra do 3. novembra 2023. godine u 14.00 časova, do utroška opredeljenih sredstava od 50.000.000,00 dinara. 

Podnošenje prijave:

Sve prijave moraju biti podnete u elektronskom formatu (.pdf). 

Objedinjeni dokument/obrazac projektne prijave možete preuzeti ovde.

Prijave će biti razmatrane hronolški po redosledu prispeća počevši od dana objave javnog poziva.

Prijave se podnose putem e-mejla na adresu: startupcentri@inovacionifond.rs