Бесповратна средства за иновативна решења српских предузећа


08.12.2017

Двадесетпет (25) иновативних пројекта српских предузећа подржано је са 2,45 милиона евра у виду бесповратних средстава у оквиру програма подршке технолошким иновацијама. У оквиру Програма раног развоја, који је намењен предузећима у раној фази развоја, бесповратна средства су одобрена за 20 иновативних пројеката у укупном износу 1,45 милиона евра, док су у оквиру Програма суфинансирања иновација средства у износу од 1 милион евраодобрена за 5 пројеката. Појединачно, српска предузећа су на свечаности коју је организовао Фонд за иновациону делатност у Скупштини града Београда, за своје иновативне пројекте добили до 80.000 евра бесповратних средстава у оквиру Програма раног развоја, односно до 300.000 евра у оквиру Програма суфинасирања иновација.

Иновативни пројекти за које је одобрено финансирање долазе из различитих индустријских области, а највише из области софтвера и израде апликација, информационо-комуникационе технологије, као и машинство и машински инжињеринг, нови материјалии нано-технологије. Већина подржаних послује у Београду, затим Нишу, Новом Саду, Краљеву.

„Ово је важан допринос развоју иновационих капацитета у Србији у којима лежи основ будућег привредног раста и општег економског напретка нашег друштва. Иновације су економска категорија, директно повезана са економским показатељима и подизањем конкурентности привреде. Кроз развој иновација ми обезбеђујемо услове за отварање нових високотехнолошких радних места и останак младих у Србији“, истакао је Ненад Поповић, министар за иновације и технолошки развој. Он је указао да је намера Владе да подржи развој иновационог предузетништва, кроз јачање везе између науке и привреде, и примену различитих финансијских инструмената којима се подстиче оснивање нових и јачање постојећих иновационих компанија. “У том смислу, следеће године биће опредељен много већи буџет за иновације”, истакао је Поповић.

„Министарство просвете, науке и технолошког развоја определило је ове године 2,7 милиона евра за ова два програма. Наставићемо заједно са Фондом за иновациону делатност да будемо спона између идеје и тржишног потврђивања производа који су развијени у Србији, а своју примену налазе широм света. Изузетно је важно да су наука и образовање у функцији привреде, односно конкурентног развоја привреде једне земље.  Данас желим да позовем остала предузећа са иновативним идејама да искористе прилику и поднесу пријаву следеће године када ће Фонд за иновациону делатност поново расписати конкурсе“, рекао је Саша Стојановић, помоћник министара просвете науке и технолошког развоја.

На овогодишњи јавни позив за ова два програма који је завршен 1. септембра 2017. године забележен је рекордан број пријава предлога иновативних пројеката предузећа, чак 66,9% више у односу на 2013. годину. Фонд је примио 237 пријава, од чега 137 за Програм раног развоја и 100 за Програм суфинансирања иновација. Након независних међународних рецензија, Експертска комисија Фонда путем консензуса донела је најпре одлуку о пројектима који су ушли у ужи избор (32 пројекта), а након директних презентација и коначну одлуку о финансирању иновативних пројеката.

„Програм раног развоја и Програм суфинансирања иновација, који су данас стални програми Фонда за иновациону делатност, показали су се као дугорочно одржив механизам финансирања који даје резултате. Овогодишње интересовање предузећа показује и да у Србији има иновативног потенцијала, а и да финансијска подршка кроз ова два програма представљају прилику предузећима да смање ризик развоја нових производа и остваре видљиве резултате у расту свог пословања.“, изјавио је Иван Ракоњац, директор Фонда за иновациону делатност.

Свечаност су осим званичника Владе Републике Србије својим излагањима увеличали и Ингве Енгстром, шеф сектора за сарадњу, Делегација Европске уније у Републици Србији, Маја Анђелковић, виши стручњак за приватни сектор, Светска банка и председник Експертске комисије Владета Марјановић који је дао завршну реч о процесу евалуације. У име Града Београда обратио се Горан Весић, градски менаџер.

До данас, захваљујући донацији Европске уније, Фонд је доделио укупно 6 милиона евра за 52 иновативна пројекта, што је резултирало стварањем више од 480 углавном висококвалификованих радних места. Укупни приходи подржаних предузећа којима је додељено финансирање порасли су за више од 160 одсто, док је извоз ових предузећа порастао више од девет пута. У овогодишњем циклусу програми се финансирају у износу од 2,7 милиона евра из буџета Републике Србије, са раздела Министарства просвете, науке и технолошког развоја кроз Пројекат за унапређење конкурентности и запошљавања (на основу споразума о зајму са Светском банком).

Предузећа којима је одобрено финансирање иновативних пројеката у оквиру Програма раног развоја

Предузећа којима је одобрено финансирање иновативних пројеката у оквиру Програма суфинансирања иновација