Паметни почетак

Паметни почетак пружа подршку најперспективнијим тимовима у настојању да валидирају пословне идеје и демонстрирају корисност својих производа/услуга/технологија, кроз развој првог прототипа или минимално одрживог производа.

Smart Start

Циљ програма Паметни почетак је да пружи подршку свестраним и високо-мотивисаним тимовима који желе да започну своје предузетничке каријере, да валидирају пословне идеје и демонстрирају корисност својих производа/услуга/технологија, кроз развој првог прототипа или минимално одрживог производа (MVP). 

Корисници Програма имаће на располагању финансијску и менторску подршку, која ће им помоћи у спровођењу прве фазе истраживања тржишта, развоју производа, успостављању пословног модела и започињању припрема за следећу фазу прикупљања финансијских средстава. Осим тога, ако и где је применљиво, Фонд за иновациону делатност (у даљем тексту: Фонд) ће организовати серију посебних радионица, које ће помоћи корисницима да боље организују своје активности и покрену пословање свог стартапа на што бољи начин.

Прихватљиви Подносиоци пријава:

  • Тимови од 2 до 5 чланова, и
  • најмање 51% чланова тима морају бити резиденти Републике Србије
  • најмање 51% чланова тима не смеју имати удела у било ком другом привредном друштву у Републици Србији.

Сваки појединачни члан тима може учествовати само у једној пријави у оквиру актуелног јавног позива било ког програма Фонда.

Уколико финансирање буде одобрено, неопходно је да се испуне следећи услови:

  • Подносиоци пријава ће морати да оснују друштво са ограниченом одговорношћу у складу са важећим Законом о привредним друштвима Србије .
  • Суоснивачи новооснованог привредног друштва морају бити резиденти Републике Србије и не смеју имати удела у било ком другом привредном друштву у Републици Србији.
  • Новоосновано привредно друштво мора бити у 100% власништву најмање 51% предложених чланова тима. Проценат власништва је део интерног договора међу члановима тима.
    • Уколико се тим састоји од 2 члана тима, оба предложена члана тима морају морају бити суоснивачи
    • Уколико се тим састоји од 3 члана, 2 члана тима морају бити суоснивачи.
    • Уколико се тим састоји од 4 или 5 чланова, 3 члана тима морају бити суоснивачи.
  • Законски заступник новооснованог предузећа мора бити један од оснивача предузећа.

Сваки појединачни члан тима је ограничен да ради на једном пројекту у имплементацији у оквиру било ког програма Фонда за иновациону делатност. Сходно томе, Пријаве у којима су чланови тима  ангажовани на другим пројектима у имплементацији било ког другог програма Фонда за иновациону делатност, биће дисквалификоване из даљег процеса евалуације.

Висина износа финансирања:

  • Максимални износ финансирања који Фонд може доделити је 5.400.000,00 РСД по пројекту, што представља највише 90% укупног буџета пројекта (не укључујући менторску подршку).
  • Најмање 10% укупног буџета пројекта (не укључујући менторску подршку) потребно је да буде обезбеђено од стране подносиоца пријаве из било ког приватног извора, у готовини. Нефинансијска улагања неће бити прихваћена.
  • Сви корисници финансирања ће добити 600.000,00 РСД додатних средстава која су опредељена за менторску подршку.

Време реализације пројекта: Сви корисници Програма морају реализовати своје пројектне активности у периоду од најмање шест (6) до максимум девет (9) месеци.

Област/сектор: Програм је отворен за пријаве које долазе из свих привредних сектора и из свих области науке и технологије са акцентом на областима дефинисаним Стратегијом паметне специјализације Републике Србије за период 2020-2027.

Најмање 50% расположивих средстава Фонда у оквиру јавног позива ће бити опредељено за пријаве из горе наведених приоритетних домена, у зависности од квалитета поднетих пријава пројеката.

Документација за пријаву: Комплетан сет неопходних докумената можете преузети на следећој страници: Документација – септембар 2024. 

Пријаве се подносе путем Фондовог интернет портала на енглеском језику.

Јавни позив: Отворен до 16. децембра 2024. године

Контакт: smartstart@inovacionifond.rs

Презентација програма Паметни почетак