Каталитик

Каталитик коинвестирајући грант програм Фонда за иновациону делатност (Фонд) представља програм суфинансирања и менторства усмерен на вештачку интелигенцију (AI), намењен подршци српским предузећима која су развила сопствена, скалабилна AI решења. Кроз коинвестирајући механизам приватних инвестиција, програм подстиче раст, спремност за тржиште и инвестиционе потенцијале AI предузећа, чиме се јача иновациони екосистем Србије.

Циљ програма: Унапређење иновативног предузетништва и приступа финансирању за раст AI оријентисаних предузећа, као допринос развоју и конкурентности Србије.

Коинвестирајући грант: Програм омогућава коинвестирајући грант до 200.000 евра по предузећу, који се исплаћује у две или три једнаке кварталне транше током периода од 6 до 9 месеци. За квалификацију, предузећа морају обезбедити приватну инвестицију у једнаком износу (1:1), при чему минимални укупни износ инвестиције износи 50.000 евра. Исплата бесповратних средстава условљена је достављањем доказа о потписаном инвестиционом уговору и реализацији трансакције. Свака наредна транша се исплаћује на основу извештаја о напретку и финансијског извештаја које одобрава ментор и Фонд.

Менторска подршка: Сви корисници средстава добијају ментора путем процеса упаривања након евалуације и одобрења за финансирање. Ментор пружа подршку у следећим областима: интеграција AI технологије и техничког развоја, усавршавање пословног модела, излазак на тржиште, дефинисање и праћење кључних показатеља успеха (KPI), као и друге релевантне области пословања.

Подобни подносиоци пријаве су:
• Регистровано микро или мало предузеће у Србији (најмање 80% у приватном власништву, у облику д.о.о.);
• У већинском власништву (више од 50%) оснивачког тима предузетника;
• Не старије од десет година у тренутку подношења пријаве;
• Укупно прикупљене инвестиције не прелазе један милион евра;
• Није примило више од један милион евра из средстава Фонда (укључујући и средства из овог програма);
• Није листирано на берзи;
• Годишњи приход није премашио осам милиона евра у било којој од претходне две године;
• Не учествује истовремено у другим програмима Фонда (изузимајући GovTech, ExpoTech и програм иновационих ваучера);
• Не учествује у другим програмима Фонда, без обзира да ли се то учешће односи на пријављен, у фази евалуације, одобрен или текући пројекат (изузев програма GovTech, ExpoTech и Иновациони ваучери);
• Оснивачи не управљају предузећем које има активан пројекат у Фонду, нити управљају са више предузећа која се истовремено пријављују на програме Фонда;
• Пријава није већ поднета више од два пута са суштински истим пројектом.

Инвеститори: Као квалификовани инвеститори признају се пословни анђели, фондови ризичног и приватног капитала (VC/PE фондови), породичне канцеларије/фондови и корпорације, уз претходну проверу Фонда.
Сви инвеститори морају се регистровати путем посебног регистрационог линка. Пријаву у име инвеститора не може поднети апликант – то мора учинити сам инвеститор који учествује у инвестиционој рунди.

Циљна група: Српска предузећа чија су AI решења достигла најмање фазу прототипа и имају јасан потенцијал да допринесу пословном расту, превазилазећи стандардна, готова софтверска решења.

Неопходна документација: Комплетан сет документације доступан је на сајту Фонда за иновациону делатност.

Пријава: Путем online портала – ОВДЕ.
Апликанти подносе опис пословања и AI решења, заједно са потписаним term sheet-ом или инвестиционим уговором, преко портала.

Јавни позив: Отворен је континуирано до јуна 2027. године или до утрошка укупног буџета од 7,4 милиона евра, уз евалуацију пријава на свака 3 до 4 месеца. Први преломни рок је 5. септембар 2025. године до краја дана.

Контакт: katalitik@inovacionifond.rs

Средства за реализацију Каталитик ко-инвестирајућег грант програма обезбеђује Република Србија (Министарство науке, технолошког развоја и иновација), кроз зајам Светске банке, уз подршку у имплементацији коју пружају и Светска банка и Европска унија. Програм је део „Пројекта акцелерације иновација и подстицање раста предузетништва у Републици Србији“, који је посвећен јачању иновативног предузетништва и научних истраживања.