За Програм раног развоја и Програм суфинансирања иновација
Више од 230 пријава иновативних пројеката
На овогодишњи јавни позив за програме подршке технолошким иновацијама пријављено је 237 предлога иновативних пројеката за финансирање и то 137 за Програм раног развоја и 100 за Програм суфинансирања иновација. У односу на претходни јавни позив за ова два програма који је био расписан 2013. године, број пријава је већи за 66,9%.
Укупна вредност предложених иновативних пројеката је 44,8 милиона евра, од чега за Програм раног развоја 12,3 милиона евра а за Програм суфинансирања иновација 32,5 милиона евра. Највећи број предложених пројеката долази из области информационо-комуникационе технологије (26,6%), софтвер и израда апликација (19,4%), прехрамбена индустрија и пољопривреда (12,2%), следе електроника (8%), машинство и машински инжењеринг (7,6%) и енергетика и енергетска ефикасност (7,2%). Највећи број пријава долази из Београда (146), следи Нови Сад (19), Ниш (13), Крагујевац (9) и Чачак (6).
Иван Ракоњац, директор Фонда за иновациону делатност истакао је да су програми Фонда ефектни и одрживи: „Предузећа која смо до сада подржали имају данас више од 480 запослених више него пре имплементације финансираних пројеката. То су вискоквалификована радна местима, а приходи ових предузећа су два и по пута увећани. Према броју предложених пројеката за јавни позив ове године, можемо закључити да у Србији постоји иновациони потенцијал и да имамо високо мотивисане привреднике који развијају иновативне технологије.“
Ненад Поповић, министар за иновације и технолошки развој у Влади Републике Србије је на представљању статистичких података завршеног јавног позива за програме подршке технолошким иновацијама истакао да Влада Републике Србије жели да подстакне развој иновација и зато ће у буџету за следећу годину определити више средстава за ову намену. „То видимо као важан корак за јачање конкурентности наше економије, раст извоза и отварање нових радних места у високотехнолошким секторима.“, додао је министар Поповић.
Од 2017. године, средства за Програм раног развоја и Програм суфинансирања иновација обезбеђена су у оквиру буџета Републике Србије, односно Министарства просвете, науке и технолошког развоја у износу од 2,7 милиона евра, кроз Пројекат за унапређење конкурентности и запошљавања (финансиран на основу Споразума о зајаму Светске банке). Јавни позив за подношење предлога иновативних пројеката предузећа у Србији трајао је од 1. јуна до 1. септембра ове године. У периоду 2011-2016. Фонд је у оквиру Пројекта подршке иновацијама у Србији, финансираном средствима ЕУ у вредности од 8,4 милиона, доделио финансијску подршку за 52 иновативна пројекта предузећа.