Земље западног Балкана припремиле заједничку стратегију за економски развој заснован на иновацијама


25.10.2013

Министри науке из региона усвојили су данас у Загребу током министарског састанка посвећеног теми истраживања и развоја Регионалну стратегију за истраживања и развој за иновације западног Балкана.

Фонд за иновациону делатност из Београда учествовао је у раду Саветодавног тела на припреми Стратегије, као и у изради коначне верзије текста Декларације о сарадњи у региону.

Истраживање и развој имају кључно место у стратегији Европске уније (ЕУ) за развој и запошљавање – Стратегија Европа 2020, као важни покретачи економског развоја, повећања продуктивности и стварања нових радних места. Земље западног Балкана су препознале значај истраживања и иновација у тражењу свог пута ка економском опоравку.

“Унапређивање регионалне сарадње је највећи допринос који Република Хрватска може да понуди политикама на којима је заснована ЕУ. Хрватска ову сарадњу, као и чланство свих земаља у региону у ЕУ када се за то испуне сви потребни услови, види као дугорочни национални интерес и темељ за своју властиту сигурност и развој. Вјерујемо да у том погледу можемо бити конструктивни те искрени пријатељи свима онима који су окренути промовисању вриједности великог пројекта европског јединства”, рекао је Жељко Јовановић, министар науке, образовања и спорта Републике Хрватске.

У циљу заједничког побољшања квалитета у области истраживања и развоја, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Косово, Бивша Југословенска Република Македонија, Црна Гора и Србија су први пут заједно радиле на припреми Регионалне стратегије за истраживања и развој за иновације западног Балкана. Овај документ ће служити као оквир колективним напорима да се дају препоруке у погледу политика и институционалних реформи као и да се помогне испуњавању најхитнијег приоритета западног Балкана за повећањем иновација, економским растом и просперитетом.

“Похвалила бих све земље укључене у овај процесс за импресивне резултате које су постигле током протеклих десет година у реформама властитих система иновација, побољшању истраживања и омогућавању ширег приступа иновацијама. У будућности ће регионална сарадња на примени Стратегије за истраживања и развој за иновације земљама региона пружити бројне могућности за боље коришћење људског капитала и финасијских ресурса, стварање политичке платформе за стално унапређење политичких реформи и јачање капацитета за мобилисање спољних ресурса за финансирање истраживања и развоја као и иновација на западном Балкану,” казала је Лалит Раина, саветница за политику и стратегију Светске банке за регион Европе и централне Азије.

Регионална сарадња на нивоу политика створиће позитиван притисак међу колегама и служиће као легитимна обавеза за спровођење реформи на националном нивоу и промовисање интеграције региона у Европски истраживачки простор (ЕРА). Интегрисање у међународне научне и иновационе мреже и технолошки напредне производне ланце од суштинског је значаја за квалитет и утицај истраживања и развоја на подручју читавог региона.

Домаћин министарског скупа, на којем су се окупили министри науке земаља корисница, представници Европске комисије, Савета за регионалну сарадњу и Светске банке, био је Жељко Јовановић, министар науке, образовања и спорта Републике Хрватске.

Генерални секретар Савета за регионалну сарадњу Горан Свилановић нагласио је да су иновације камен темељац стратегије Југоисточна Европа (ЈИЕ) 2020, која се тренутно, под покровитељством Савета за регионалну сарадњу, налази у фази завршних припрема, а у којој је Регионална стратегија за истраживања и развој ослонац стуба паметног развоја.

“Стратегија за истраживања и развој ће побољшати истраживачку основу као и услове за изузетну вредност у истраживачком раду на западном Балкану и на тај начин успорити „одлив мозгова“, а допринети „приливу мозгова“, промовисати сарадњу истраживачког сектора и индустрије као и пренос технологија, омогућити пословна улагања у истраживања и иновације, и ојачати националне политике одговарајућим средствима за техничку подршку на нивоу региона“.

Рад на стратегији су подржали Светска банка и Европска комисија, а финансирана је средствима из Вишекорисничког инструмента за претприступну помоћ (ИПА). Европска комисија и Савет за регионалну сарадњу надзирали су реализацију пројекта.

Стратегија за истраживања и развој за иновације западног Балкана и пратећи документи могу се наћи на следећим линковима:

http://www.worldbank.org/en/events/2013/10/24/balkans-innovation-event