Пријаву могу поднети предузећа регистрована у Србији (микро или мала предузећа, до 10 година старости), која су у већинском власништву оснивача-предузетника и користе вештачку интелигенцију (AI) у својим решењима. Такође, предузеће не сме имати активан уговор са Фондом за иновациону делатност, осим у оквиру програма GovTech, ExpoTech и Иновациони ваучери.
Максималан износ по предузећу износи 24 милиона динара, у виду ко-инвестирајућег гранта који мора бити усклађен са једнаким или већим износом спољног инвестиционог капитала.
Максималан износ бесповратних средстава које предузеће може да прими од Фонда за иновациону делатност износи 1 милион евра.
Да. Уколико је предузеће у претходном периоду прикупило више од 1 милион евра инвестиција, није подобно за пријаву на овај програм.
Да. Пријава мора да садржи term sheet или инвестициони уговор са квалификованим инвеститором.
Фонд за иновациону делатност спроводи детаљну проверу свих инвеститора који су укључени у пријаву за финансирање.
Квалификовани инвеститори су типични инвеститори који улажу у стартапе у раној фази развоја, као што су анђеоски инвеститори, фондови ризичног и приватног капитала (VC/PE), породичне канцеларије/фондови и корпорације. Да би били прихваћени, инвеститори морају проћи проверу и добити одобрење од стране Фонда.
Сви инвеститори морају се регистровати путем посебног регистрационог линка. Пријаву у име инвеститора не може поднети апликант – регистрацију мора извршити сам инвеститор који је саставни део инвестиционе рунде.
Минималан износ инвестиције, односно инвестиционе рунде, који мора бити обезбеђен износи 50.000 евра. У инвестиционој рунди може учествовати више од једног инвеститора.
Грант се исплаћује након потписивања уговора о финансирању са Фондом и достављања доказа о уплати инвестиције.
Само уплате у FIAT валутама (валутама које издају централне банке) биће прихваћене – уплате у криптовалутама неће бити признате као валидан начин исплате инвестиције.
Исплата гранта се врши у две или три једнаке транше на кварталном нивоу, у зависности од избора трајања имплементације пројекта од стране предузећа. Трајање пројекта може бити 6 или 9 месеци.
Да, под условом да се предузеће пријављује са новим AI решењем које испуњава критеријуме програма и да није премашило кумулативни лимит од 1 милион евра по свим програмима Фонда, укључујући и средства из овог програма.
Фонд неће учествовати у ко-инвестирању са инвеститорима који не прођу проверу репутације и KYC процедуре (провера идентитета и порекла средстава) коју спроводи Фонд.
Да, али апликант мора бити правно лице регистровано у Србији, док инвестиција може бити усмерена и ка повезаном страном правном лицу, уколико постоји одговарајућа правна веза (нпр. матична и зависна компанија).
Грантом се могу финансирати трошкови зарада, развоја производа, пословног развоја, продаје и маркетинга, оперативних трошкова и закупа, под условом да су настали током трајања пројекта.
За детаљнију листу неприхватљивих трошкова, погледати Програмски приручник.
Неприхватљиви трошкови укључују: трошкове камата, порез на додату вредност, куповину земљишта или некретнина, трошкове забаве, трошкове регрутовања, путовања, набавку половне опреме и слично.
За детаљнију листу неприхватљивих трошкова, погледати Програмски приручник.
Пријава се подноси путем оnline портала. Пријавни формулар мора да садржи опис пословања и решења заснованог на примени вештачке интелигенције, као и потписан term sheet или инвестициони уговор.
Менторска подршка обухвата отприлике 50 сати по пројекту и реализује се током периода имплементације.
Решења морају бити најмање у фази прототипа, већ примењена или спремна за интеграцију у пословање, и морају бити значајно напреднија од типичних „off-the-shelf“ решења.
Инвестициона комисија ће процењивати прихватљивост AI решења, на основу чега ће бити донета коначна одлука о финансирању.
Евалуација се спроводи кроз четири корака:
- Административна провера и провера подобности;
- Процена са аспекта заштите животне средине, друштвених и етичких аспеката;
- Процена AI ризика;
- Процена пословања и технички интервју са Инвестиционом комисијом.
Да. Сви кандидати пролазе кроз процену AI ризика, која укључује класификацију ризика и, уколико је потребно, дефинисање мера ублажавања за AI решења која су категорисана као високо ризична.
Инвестициона комисија, на основу достављене документације и онлајн интервјуа, доноси одлуку о томе да ли пријава испуњава услове за доделу гранта.
Председник Управног одбора Фонда формално одобрава одлуке Инвестиционе комисије.
Да, постоји пет критеријума који се оцењују у завршној фази евалуације:
- Компетентност тима
- Потенцијал за скалирање
- Иновација у области вештачке интелигенције
- Тржишни утицај
- Структура инвестиције
Сваки од критеријума оцењује се на скали од 1 до 5 од стране Инвестиционе комисије, при чему је 1 најнижа, а 5 највиша оцена. Максималан укупан број поена је 25.
Да би пријава била разматрана за прихватање, мора да оствари најмање 60% од укупног могућег броја поена, као и просечну оцену већу од 2 за сваки појединачни критеријум.
Не. Само трошкови који настану током периода имплементације пројекта и у складу са Програмским приручником, како је дефинисано у уговору са Фондом, сматрају се прихватљивим.
Трошкови настали пре почетка или након завршетка имплементације пројекта неће бити прихваћени од стране Фонда.
Програм има континуирани позив са кварталним пресецијима, након којих Инвестициона комисија разматра све пријаве поднете до датума пресека. Пресеци се одржавају на свака три месеца, све док програм траје и док су средства расположива.
Први пресеци датум је 5. септембар 2025. године, до краја дана.
Уколико је предузеће одбијено у последњој фази евалуације од стране Инвестиционе комисије, може поднети још једну пријаву са суштински истим пројектом – не више од тога.
Жалбе се могу поднети путем е-поште на адресу katalitik@inovacionifond.rs, најкасније у року од 8 радних дана од пријема исхода провере подобности апликанта или финалне евалуације од стране Инвестиционе комисије.
Фонд ће на жалбу одговорити у року од 8 радних дана.
Жалба мора бити написана на енглеском језику и не сме садржати више од 500 речи.