#ЕУзаТебе
Inclusio: За свет без баријера
Технологија за инклузивнији приступ јавним објектима
Особе са инвалидитетом често се суочавају са изазовима који их спречавају да равноправно учествују у свакодневном животу. Један од проблема је приступ јавним објектима попут банака, продавница, поште и других установа. Стартап Inclusio је креирао иновативно и практично решење које особама са инвалидитетом омогућава једноставнију и ефикаснију комуникацију.
”Inclusio је осмишљен као систем који помаже особама са инвалидитетом да сигнализирају свој долазак испред објекта, истовремено обавештавајући запослене о специфичним потребама корисника и врсти асистенције која им је неопходна”, објашњава Бојан Мартиновић, оснивач и извршни директор стартапа Inclusio.
Систем који спаја инклузију и иновације
Циљ овог система је да корисницима пружи позитивно искуство, а предузеће најбољу могућу услугу. Уједно, помаже да се подигне свест јавности о важности инклузије. ”Ово је прилика за компаније да истакну своју посвећеност инклузији и покажу одговорност према свим клијентима”, додаје Бојан Мартиновић.
Ово решење је још једна потврда да су најуспешнији производи они који одговарају на конкретне потребе корисника. Слабовид од рођења, Мартиновић је започео са идејом да креира решење које би слабовидим и слепим особама олакшало свакодневно кретање. Међутим, идеју је унапредио тако да обухвата и друге циљне групе, што је донело бројне изазове.
”Највећи изазов био је рад са врло осетљивом групом корисника. Софтвер за особе са различитим врстама инвалидитета захтева потпуно другачији приступ развоју, што нас је подстакло да размишљамо изван оквира уобичајеног дизајна”, истиче Мартиновић.
Подршка Фонда
Подршка Фонда за иновациону делатност била је од пресудног значаја у овом процесу. Захваљујући средствима Европске уније у оквиру програма Фонда, Inclusio је успео да формира квалитетан тим и успешно пласира производ на тржиште. Данас је овај стартап препознат као озбиљан играч са изузетним потенцијалом.
Стартап Inclusio поручује да је Србија повољно окружење за развој иновација и охрабрује све који размишљају о покретању сличних пројеката. ”Будите поносни што радите у Србији, јер ниво подршке иновацијама код нас превазилази чак и многе развијене земље. Посебно препоручујемо пријаву за програме Фонда, који нуде подршку за сваку фазу развоја иновација. У оквиру ових програма, можете остварити значајан напредак у периоду од 6 до 24 месеца, штедећи неколико година самосталног рада”, саветује Мартиновић.
За инклузивније друштво
Inclusio није само технолошка платформа – то је визија инклузивнијег и праведнијег друштва. Осим што омогућава лакши приступ јавним објектима, овај пројекат носи мисију подизања свести о свакодневним изазовима са којима се суочавају особе са инвалидитетом, као и могућим решењима за те проблеме. Позитиван утицај ове иновације већ је препознат код многих корисника, а њен потенцијал за ширење је изузетан. Стартап Inclusio наставља да доказује да је спој друштвено одговорног приступа и иновација моћан покретач промена. „Заједно можемо изградити друштво без препрека“, закључује Мартиновић.
Уговором о директном гранту - Повећање иновационих капацитета и технолошке спремности МСП, који је потписан између Фонда за иновациону делатност и Министарства финансија (Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније) обезбеђује средства за наставак спровођења Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде. Укупна вредност Уговора о Директном гранту износи 20 милиона евра, од чега 15 милиона евра из претприступних фондова Европске уније за 2018. годину (ИПА 2018) и 5 милиона евра из буџета Републике Србије, са раздела Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Износ опредељен за финансирање одобрених пројеката у оквиру Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде, финансираних у оквиру овог Уговора о Директном гранту износи 18 милиона евра. Више о пројекту можете сазнати на: http://www.inovacionifond.rs/ |