#ЕУзаТебе
Smarticity: Ефикасно управљање енергијом
Иновативна платформа за прецизно предвиђање производње и потрошње електричне енергије
У енергетској индустрији, предвидљивост и баланс између производње и потрошње електричне енергије постају кључни фактори на путу ка одрживој будућности. Smarticity, интелигентна софтверска платформа заснована на напредним алгоритмима вештачке интелигенције, је иновативно решење предузећа Vodena из Крагујевца, које омогућава прецизно предвиђање енергетских потреба, узимајући у обзир метеоролошке и друге природне и социјалне факторе.
Са потенцијалом да трансформише енергетске системе, Smarticity постаје кључни алат у ери обновљивих извора енергије. „Када смо увидели да енергетски сектор пролази кроз брзу и дубоку трансформацију услед ширења обновљивих извора, постало је јасно да ће за управљање овако комплексним системима бити неопходна технологија коју смо већ развијали“, објашњава Бобан Стојановић, оснивач Vodene, предузећа које стоји иза ове иновативне платформе.
Технологија за бољу енергетску ефикасност
Smarticity омогућава прецизно балансирање између производње и потрошње енергије, доприноси енергетској ефикасности, смањује трошкове и оптимизује коришћење ресурса. Захваљујући алгоритмима вештачке интелигенције, платформа анализира податке у реалном времену, омогућавајући прецизно предвиђање енергетских потреба и прилагођавање производње у складу са потрошњом. Лако се интегрише у постојеће енергетске системе, што га чини применљивим и исплативим решењем за различите енергетске операторе.
„Овај систем смањује губитке и оперативне трошкове енергетских компанија, побољшава стабилност мреже и омогућава брже и ефикасније реаговање на промене у потрошњи или производњи“, истиче водећи пројектант Никола Бојовић.
Едукација као кључ будућих иновација
За тим предузећа Vodenа, развој иновација попут Smarticity-ја, није само технички, већ и друштвени изазов. „Опрема и технологија су нам данас све доступнији, али оно у шта заиста морамо улагати је едукација младих људи“, истичу из компаније.
Развој напредних решења захтева значајна улагања у истраживање и развој, што за мање компаније често представља велики изазов. ”Док производ не постане тржишно одржив, пролази кроз фазу у којој су улагања висока, а повраћај инвестиција неизвестан. Зато су фондови и подршка коју нуди Фонд за иновациону делатност, кључни за развој и комерцијализацију оваквих технологија”, закључује Стојановић.
У партнерству са Природно-математичким факултетом Универзитета у Крагујевцу, Vodena је уз подршку Фонда за иновациону делатност, кроз Програм сарадње науке и привреде, оснажила своје капацитете за унапређење индустријских решења. Ова сарадња омогућава интеграцију најсавременијих научних сазнања у платформу Smarticity.
У контексту светских енергетских изазова, осим што је алат за уштеду и оптимизацију, Smarticity представља визију будућности у којој је енергија доступнија, ефикаснија и одрживија. Са потенцијалом за глобални утицај, Smarticity може постати модел успешног споја технологије и одговорног управљања ресурсима, платформа која поставља нове стандарде у индустрији и доприноси зеленој енергетској транзицији.
Уговором о директном гранту - Повећање иновационих капацитета и технолошке спремности МСП, који је потписан између Фонда за иновациону делатност и Министарства финансија (Сектор за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније) обезбеђује средства за наставак спровођења Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде. Укупна вредност Уговора о Директном гранту износи 20 милиона евра, од чега 15 милиона евра из Претприступних фондова Европске уније за 2018. годину (ИПА 2018) и 5 милиона евра из буџета Републике Србије, са раздела Министарства науке, технолошког развоја и иновација. Износ опредељен за финансирање одобрених пројеката у оквиру Програма раног развоја, Програма суфинансирања иновација и Програма сарадње науке и привреде, финансираних у оквиру овог Уговора о Директном гранту износи 18 милиона евра. Више о пројекту можете сазнати на: http://www.inovacionifond.rs/ |