Fond za inovacionu delatnost odobrio 1.95 miliona evra za finansiranje srpskih preduzeća


14.11.2012

Fond za inovacionu delatnost objavio je danas rezultate javnih poziva za Program ranog razvoja i Program sufinansiranja inovacija u okviru Projekta podrške inovacijama u Srbiji. Nezavisna ekspertska komisija za investicije Fonda za inovacionu delatnost dodelila je 670.000 evra za projekte Programa ranog razvoja i 1.28 miliona evra za projekte Programa sufinansiranja inovacija, za ukupno 14 kompanija, odabranih od 146 prijava podnetih Fondu za inovacionu delatnost u javnom pozivu koji je završen 31. avgusta 2012. godine.

Oba programa se sprovode u okviru Projekta podrške inovacijama u Srbiji, koji se finansira kroz pretpristupne fondove Evropske unije (IPA) i sprovodi u saradnji sa Svetskom bankom.

„Podrška koju EU obezbeđuje kroz ove programe je veoma značajna zbog direktnog uticaja na napore koje Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja ulaže da ojača i promoviše nauku i tehnološki razvoj u Srbiji.“, istakao je prof. dr Žarko Obradović, ministar prosvete, nauke i tehnološkog razvoja.

„Zadovoljni smo napretkom Projekta podrške inovacijama u Srbiji i njegovom doprinosu preduzetništvu u Srbiji“, rekao je Adriano Martins, zamenik šefa delegacije EU u Srbiji i dodao:“Zbog fokusa na razvoj i inovacije, ovi programi su od ključnog značaja za buduću konkurentnost Srbije i njen dalji ekonomski rast.“

Nezavisna ekspertska komisija je odabrala 14 projekata za finansiranje od ukupno 98 projekata Programa ranog razvoja i 34 projekta Programa sufinansiranja inovacija, koji su prošli ocenjivanje nezavisnih međunarodnih recenzenata. Program ranog razvoja podržava inicijalne faze razvoja inovativnih preduzeća u trajanju od jedne godine, kroz obezbeđivanje sufinansiranja u iznosu do 80.000 evra, odnosno do maksimalno 85% predviđenog budžeta projekta. Program sufinansiranja inovacija omogućava već osnovanim preduzećima da uđu u razvoj i komercijalizaciju novih proizvoda i usluga kroz obezbeđivanje sufinansiranja u iznosu do 300.000 evra, odnosno 70% ukupnog budžeta projekta.

„Veoma je značajno što smo uspeli da podstaknemo naučno-istraživačku zajednicu Srbije da razmišlja o potencijalu za komercijalizaciju. Približno 36% prijava su saradnje sa ustanovama za visoko obrazovanje ili spin-off kompanije nastale iz istraživačkih i razvojnih organizacija“, rekla je Ljiljana Kundaković, v. d. direktora Fonda za inovacionu delatnost i dodala: “Prijave projekata su došle kako iz industrijskih grana visoke tehnologije, tako i iz tradicionalnih oblasti i projekti odabrani od strane Nezavisne ekspertske komisije imaju potencijal, posvećenost i iskustvo menadžmenta kojima će izneti ove proizvode i usluge na tržište.“

 

Informacije o kompanijama koje su dobile finansiranje kroz Program sufinansiranja inovacija

BSK d.o.o. Obrenovac je preduzeće koje se bavi projektovanjem, proizvodnjom i prodajom inovativnih proizvoda zasnovanih na tehnologijama iz oblasti hidrodinamike. Vazdušni berač jagodastog voća poseduje jedinstvenu i inovativnu tehnologiju vazdušnog branja koja, oponašajući oluju, opstrujava rodne grane biljke prekidnim vazduhom kontrolisane brzine i na prirodan način, bez fizičkog kontakta sa samom biljkom, vrši branje samo tehnološki zrelih plodova bez oštećenja. Vazdušni berač jagodastog voća, pored značajnih prednosti u procesu branja, imaće i nižu prodajnu cenu u odnosu na konkurenciju.

Desing je kompanija iz Beograda sa preko 20 godina iskustva u oblasti prerade hrane. Plan kompanije je da otpočne sa korišćenjem inovativne tehnologije prerade voća u aseptičnim uslovima, što će omogućiti kompaniji da proizvodi voćne preparacije visokog kvaliteta, proširi svoje poslovanje na regionalno tržište i prodre na tržište voćnih jogurta. Osnova inovacije leži u novom procesu “inkapsulacije” koji omogućava da se u toku procesa prerade voda zadrži unutar ploda, što za rezultat ima bolji izgled, svežinu i ukus voća. Radi neprestanog poboljšanja proizvoda, kompanija ima aktivnu saradnju u oblasti razvoja proizvoda sa Institutom za prehrambene tehnologije i biohemiju, Poljoprivrednog fakulteta u Beogradu i velikim brojem internacionalnih saradnika u cilju poboljšanja poslovanja.

Duochem, kompanija iz Beograda koja više od decenije posluje na globalnom tržištu biocida, osnovana je radi praktične primene rezultata istraživanja osnivača dr. Surena Husineca. Savremena fabrika se nalazi u industrijskoj zoni u Novoj Pazovi. Cilj projekta je razvoj ekološki prihvatljivog biocida, proizvoda čija je svrha da eliminiše larve komaraca uz pomoć pažljivo odabranog nosača i optimalne mešavine prihvatljivih hemijskih agenasa, nudeći maksimalnu efikasnost uz gotovo zanemarljiv uticaj na životnu sredinu. Za razliku od postojećih proizvoda iste namene očekuje se da larvicid efikasnije deluje u uslovima kada primena bioloških agenasa ne daje zadovoljavajuće rezultate. Duochem sarađuje u oblasti istraživanja sa Institutom za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Univerziteta u Beogradu i sa Poljoprivrednim fakultetom Univerziteta u Novom Sadu.

Tajfun HIL, osnovan u Novom Sadu, je tehnološki lider u oblasti razvoja, testiranja i obezbeđenja kvaliteta uređaja energetske elektronike. Vertikalno integrisana platforma naših uređaja postavlja nove standarde u brzini i lakoći korišćenja na tržištu rešenja hardvera u kontrolnoj petlji. Inovativna tehnologija kompanije je bazirana na numeričkim algoritmima, kao i na procesorskoj arhitekturi i softverskim rešenjima koje kompanija samostalno razvija. Cilj je da se kroz ovaj projekat razvije internet tehnologija koja će omogućiti kompaniji da svoje proizvode i usluge ponudi širokoj grupi potencijalnih korisnika u formi Prve svetske internet laboratorije za obnovljive izvore energije. Ključna prednost nove tehnologije je omogućavanje pristupa proizvodima i uslugama kompanije Tajfun HIL velikom broju potencijalnih korisnika pod izuzetno povoljnim uslovima. Aktivna saradnja kompanije Tajfun HIL sa akademskim i tehnološkim institucijama uključuje i saradnju sa Fakultetom tehničkih nauka u Novom Sadu i Masačusets Institutom za tehnologiju u Kembridžu, država Masačusets (SAD).

Vizus je kompanija iz Niša koja se bavi proizvodnjom vrata i prozora od aluminijuma i u kombinaciji aluminijum-drvo. Projekat nudi inovaciono rešenje za proizvodnju visoko-efikasnih prozora i ovrata napravljenih od aluminijuma i drveta, koji se koriste u pasivnoj gradnji. Upotrebom ove tehnologije, novi proizvodi će imati niži koeficijent propustljivosti toplote, duži vek trajanja, veću otpornost na prodor vode i vetra i uvećanu stabilnost. Najvažniji deo inovacije je obloga za termalnu izolaciju na spoljnoj strani i originalno rešenje termo-prekida profilom od poliamida.

Informacije o kompanijama koje su dobile finansiranje kroz Program ranog razvoja

Bodytech je ,,start-up” kompanija iz Beograda koja razvija “Active Pad”, proizvod koji će se koristiti za prevenciju dekubitisa kod pacijenata koji su nepokretni duži vremenski period. Proizvod je prenosiv, jednostavan za upotrebu i cenovno pristupačan. Dizajniran je tako da korišćenjem podesivih i za ljudsko telo povoljnih vibracija uz ergonomski oblik stimuliše cirkulaciju krvi u tkivu koje trpi veliko opterećenje i koje je podložno pojavi dekubitusa. Ovaj sistem, koji se razvija u saradnji sa istraživačima sa Mašinskog fakulteta, Univerziteta u Beogradu, koristiće se u staračkim domovima, bolnicama i domaćinstvima, naročito za potrebe pacijenata sa ograničenom sposobnošću kretanja koji provode dosta vremena sedeći ili ležeći u istom položaju.

Chromosome Group je kompanija iz Beograda koje ima iskustvo u oblastima mehaničkog inžinjeringa i automatizacije. Kompanija razvija automatizovani uređaj za punjenje, hermetičko zatvaranje i pakovanje plastičnih ambalaža sa tečnim đubrivom koje svoju primenu imaju u domaćinstvima. Novi proizvod je jednostavan za upotrebu i omogućava kontrolisano hranjenje biljke đubrivom kroz mikro filtere bez direktnog kontakta sa rukama korisnika.

Coprix Media iz Beograda je start-up kompanija koja razvija interaktivne aplikacije za učenje koje se mogu primeniti na tablet računarima i pametnim telephonima. Cilj projekta je da razvije aplikaciju koja povezuje više platformi i koja će biti potpuno prilagođena potrebama dece predškolskog i školskog uzrasta kako u pogledu funkcionalnosti– prirodnog osećaja prilikom korišćenja uređaja za učenje, tako i u pogledu kvaliteta učenja. Poslovna filozofija kompanije je razvoj inovativnog modela za učenje koji će biti dostupan svima kroz pristupačne cene i jednostavnu primenu na svim platformama.

Ekofungi uvodi novu tehnologiju za uzgajanje jestivih i medicinskih pečurki zasnovanu na visoko kvalitetnoj podlozi za uzgajanje, sačinjenoj od recikliranog organskog i neorganskog celuloznog materijala. Inovacija će se razvijati u saradnji sa istraživačima sa Poljoprivrednog fakulteta i Instituta za biološka istraživanja u Beogradu kako bi prevazišli ograničenja kod upotrebe širokog spektra otpadnih celuloznih materijala za proizvodnju podloge. Uvođenje bioloških metoda će eliminisati spoljašnje zagrevanje tokom procesa proizvodnje substrata, što će za rezultat imati niže energetske troškove u procesu proizvodnje podloge za uzgajanje pečurki.

ETB iz Kruševca je kompanija fokusirana na kreiranje novog metoda za proizvodnju tegova za balansiranje točkova automobila. Tim inženjera razvija novi metod koji poboljšava izdržlljivost i eliminiše potrebu za antikorozivnom zaštitom, što rezultira jeftinijim proizvodima. Proizvodi će ispunjavati zahteve aktuelnih tržišnih standarda i propisa Evropske Unije ( direktiva RoHS) koji zabranjuju upotrebu i proizvodnju olovnih tegova za balansiranje točkova. Osnova inovacije je u prevazilaženju potrebe za klasičnim antikorozivnim premazom. Antikorozivna zaštita se postiže stapanjem metalnih i plastičnih delova u toku procesa proizvodnje.

KreativTeh je spin-off kompanija sa Tehnološko-metalurškog fakulteta Univerziteta u Beogradu, koja posluje u oblasti bionauka/nauka o živim sistemima. NanoAktiv je novi biomedicinski proizvod zasnovan na rastvorima i hidrogelovima alginata sa inkorporisanim nanočesticama srebra, koji će se koristiti kao antimikrobne obloge za lečenje dubokih i površinskih rana. NanoAktiv obloge za rane će dovesti do zarastanja regulišući nivo vlažnosti u rani usled visokog sorpcionog kapaciteta alginata i smanjenjem infekcije usled antimikrobnog delovanja nanočestica srebra. Cilj kompanije je da razvija dinamičnu, kreativnu atmosferu za razvoj novih pristupa i rešenja održavajući jake veze sa akademskom i naučnom zajednicom i stvarajući mrežu industrijskih partnera.

mBrainTrain iz Beograda želi da proizvede sistem koji će služiti kao pomagalo pri neurofeedback treninzima i neurorehabilitaciji koju će pacijenti obavljati kod kuće u postupku lečenja različitih neuroloških poremećaja i oboljenja kao što su moždani udar, ADHD, Alchajmerova bolest, poremećaji učenja ili autizam. Sistem će biti prenosiv, cenovno pristupačan, praktičan i kao sastavni deo koristi moderne, “pametne” telefone. Prilikom integracije biomedicinske elektronike i informaciono-komunikacionih tehnologija na projektu će biti angažovani istraživači sa Odeljenja za Biomedicinski inženjering Univerziteta u Beogradu, dok će partneri sa Univerziteta u Luvenu i Oldenburg Univerziteta u Nemačkoj biti uključeni u razvojnoj fazi i fazi testiranja projekta.

Stamar je preduzeće iz Leskovca osnovano sa ciljem da po sopstvenoj tehnologiji izradi novu vakumsku sušaru za voće, povrće, začinsko i lekovito bilje. Ova sušara će štedeti energiju i omogućiće da se proces sušenja odvija na temperaturama znatno nižim (40 %) u odnosu na sušare koje su danas instalirane u našoj zemlji. To će dalje doprineti održavanju veće nutricione vrednosti gotovih proizvoda  i omogućiti širu lepezu novih proizvoda na tržištu. Proces sušenja biće visoko automatizovan a postrojenja će imati minimalan prazan hod.

Trk Inovacije poseduje tim sastavljen od mladih inžinjera i doktoranata iz Novog Sada koji radi na razvoju projekta „Digitalni ključ“, elektronskog uređaja za snimanje i prepoznavanje zvuka zvona interfona koji će se koristiti za kontrolu ulaska u stambene zgrade i poslovne prostore. “Digitalni ključ” je osmišljen tako da prepozna sekvence zvučnog signala, što će omogućiti brz ulaz u zgradu bez potrebe da neko odgovori na interfonski poziv. Uređaj se može jednostavno prilagoditi na već postojeće interfon sisteme.